"Enter"a basıp içeriğe geçin

“0” Peşinat ile Taşıt Kredisi Alınabilir mi?

“0” Peşinat ile Taşıt Kredisi Alınabilir mi?

Bankalardan taşıt kredisi kullanırken tercih edeceğiniz marka ve model, 0 km veya 2. el taşıt olması önemli değildir. Karar verdiğiniz herhangi bir araç için taşıt kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankalar konut kredisinde olduğu gibi taşıt kredisi kullanmak isteyen müşterilerine, taşıtın fatura bedelinin belirli bir oranı kadar nakit ihtiyacını karşılıyor. “0” peşinat ile taşıt kredisi gibi bir seçenekle karşılaşmak oldukça düşük bir ihtimaldir. Bankalar dışında finansal destek sağlayan diğer kurum ve kuruluşlardan peşinatsız taşıt kredisi için destek alabilmeniz de mümkün. İçeriğimizde 0 peşinat ile taşıt kredisi veren kurum ve kuruluşlar ile bankaların taşıtın yüzde kaçına kredi vereceği konusunda bilgilere yer verilmiştir.

Bankalar Taşıtın Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Araç sahibi olmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu taşıt kredisi, fatura değerinin belli bir yüzdelik oranı doğrultusunda kullandırılmaktadır. Bu durumda araç satın almaya karar vermeden önce elinizde peşinat değeri kadar nakit paranızın olması gerekir. Sıfır km ve ikinci el taşıtlar için belirlenen yüzdelik dilim farlılık göstermez. Buna göre;

  • Satın alınmak istenilen aracın fatura bedeli 120.000 TL’ye kadar olanlarda, fatura bedelinin %70’i
  • Aracın fatura bedeli 120.000 TL üzerinde olması halinde, 120.000 TL’si için %70, tutarı aşan kısım içinse %50 oranında taşıt kredisi kullanılabilir.

Bankalardan sıfır ve ikinci el araç fark etmeksizin kullanabileceğiniz taşıt kredisinde, taşıt tutarının en az %30’u kadar nakde ihtiyacınız olacaktır.

Taşıt Kredisi Kullanabilmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bankalar müşterilerine taşıt kredisi sunarken, başvuru sahibinin kredi vadelerini zamanında ödeyip ödeyemeyeceği şartı arar. Bunun için müşterisinden bazı belgeler talep eder. Taşıt kredisi için gerekli şartlar şunlardır:

  • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması gerekir.
  • Kredi Kayıt Bürosunun rapor ettiği Findeks kredi notu yeterli olmalıdır.
  • Kişinin belgelenebilir geliri olmalıdır.
  • Bankaların tümünde geçerli olmasa da Kasko Sigortası ve Ferdi Kaza Sigortası, kredi sonuna kadar ilgili banka tarafından yenilenir.
  • Taşıt kredisinin vadesi süresince araç üzerinde rehin olacaktır.
  • 120.000 TL’nin üzerinde taşıt kredisi için en fazla 48 ay vade yapılır.
İlginizi Çekebilir:  Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

Konuyla ilgili hükümler gereği, kredinin vade tutarı hanede yaşayanların ortalama gelirinin en fazla %50’si kadar olabilir. Satın alınacak araca karar vermeden önce, kullanabileceğiniz maksimum taşıt kredisi tutarını bilmenizde fayda var. Ayrıca aracı satın aldığınız tarihten itibaren 1 ay içerisinde taşıt kredisine başvurmanız gerekiyor.

“0” Peşinat ile Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız kredi kullanmak istediğinizde bankalardan olumlu yanıt almanız mümkün değildir. Bankalardan peşin paranız olmadan taşıt kredisi kullanabilmeniz için tek yöntem, peşinat tutarı kadar ihtiyaç kredisi kullanmaktır. Ayrıca hem taşıt kredisi hem de ihtiyaç kredisini beraber kullanabilmek için kredi notunuz ve gelir durumunuz işleme müsait olmalıdır. Toplam kullanabileceğiniz kredi tutarı, kredi vadesinin aylık net gelirinizin yarısı olacak şekilde sabitlenmesiyle belirlenir. Bu durumda tercih ettiğiniz taşıtın değeri de önemli olacaktır.

Peşinatsız taşıt kredisi kullanabilmenin bir diğer yöntemi ise otomobil firmalarıyla iletişime geçmektir. Bazı otomobil firmaları (Toyota, Opel, Mercedes, Hyundai, Mercedes, Fiat ve Vokswagen gibi), finans kuruluşlarıyla anlaşmalı olarak araç satışı gerçekleştirir. Kredi notunuz uygun olması halinde, otomobil firmaları peşinatsız kredi için onay almanızı kolaylaştıracaktır.

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir