"Enter"a basıp içeriğe geçin

2 Aylık Dul Maaşı Nasıl Alınır?

2 Aylık dul maaşı ne kadar, dul maaşı nasıl alınır, dul maaşımı ne zaman alabilirim, dul maaşı başvurusu nasıl yapılır, dul maaşı ne zaman kesilir, sorularınıza sayfamızda cevap bulabilirsiniz.

2 ayda bir dul maaşı genel hatlarıyla oldukça basit ve temiz mantıklı bir yardımdır. Dul olan yani eşinden ayrılmış ya da eşinin vefat etmesiyle nedeniyle dul kalan kadınlara devlet birçok farklı yardım yapmaktadır. Devlet zor durumda olan kadınlara devamlı olarak yardım yapmaktadır. Kadınlara yapılan yardımlarda öncül olarak kabul edilen ilk unsur, kadının başında ona bakabilecek birinin olup olmadığı gerçeğidir. Kadının dul kalması her ne sebep dolayısıyla olursa olsun, her şekilde kadına dul maaşı ödenmektedir.

Dul maaşı ne kadar oldu sorusunu soranlara da cevap vermek gerekirse, bu maaş an itibariyle 2 ayda bir olacak şekilde 550 TL tutarında ödenmektedir. Bu maaşın gerek ödenmesi gerekse de kadınlara sağlanması noktasında rol oynayan kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileridir. Bu nedenle başvuru öncesinde 2 ayda bir dul maaşı hakkında bilgi almak için ilgili kurumun her ilde var olan müdürlüklerine gitmenizi tavsiye ediyoruz. Dul maaşı kaç ayda bir alınır sorusunu soranlar için bu maaşın 2 ayda bir kez verilerek, yılda 6 kere ödendiği bilgisini paylaşalım. Yani Devlet size yıllık 3300 TL maaş vermektedir.

Devlet şartlarına sadık kalır ve ihanet durumu söz konusu olmazsa, 2 aylık dul maaşı alma hakkınız uzun vadeli olarak sağlanacaktır. Bu sayede kendi güvence şartlarınızı sağlayarak bu maaşı almaya devam edebilirsiniz. Dul maaşı sorgulama işlemleri için ise yine E-Devlet platformundan destek almanız yeterli olacaktır. Bu paranın nereye harcandığı devlet kuralları çerçevesinde hiçbir bağlayıcı etkene sahip değildir. Her nereye giderseniz gidin bu parayı gönül rahatlığıyla harcayabilirsiniz. Burada tek unsur dul kadınların ve hak eden dul kadınların bu maaşa ve sosyal yardıma adaletli bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır.

2 Ayda Bir Dul Maaşı

Dul maaşı ne kadar sorusuna cevap vermiştik. Konu uzun olunca insanın sizlerde takdir edersiniz ki beyni dağılıyor  Şimdi temel hatlara geri dönelim. Boşanmış dul maaşı da denilen bu ödenek kadınlara dul kalınması halinde verilmektedir. Muhtaç dul maaşı olarak da yine mahalle arasında duyulabilen bu maaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yüklenen bir yardım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dul maaşı ne kadar alınır sorusunu soranlar için çok kıymetli bilgiler paylaşacağız. Dul olan hemen her kadının kolayca alabildiği bu maaş, eğer çocuğunuz ya da size bakmakla yükümlü bir başka akrabanız size maddi olanak sağlıyorsa tamamen ortadan kalkacaktır. Kısacası dul maaşı kesilme nedenleri arasından herhangi birini devlet dairelerinin gözetimi dışında uygulasanız bile bu maaştan mahrum kalırsınız. Devlet yardımları adaletli ve ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmakmaksadıyla sağlanmaktadır. Bu kuralların ve standartların göz ardı edilmesi kesinlikle olanak dışıdır.

İşte içerik içerisinde SGK Bilgi ailesi olarak bahsedeceğimiz bazı başlıklar:

 • Boşanmış dul maaşı ne kadar?
 • Muhtaç dul maaşı!
 • dul maaşı nasıl alınır!
 • dul maaşı kaç ayda bir alınır? 
 • Dul ve yetim maaşı?
 • Dul maaşı hangi aylarda alınır? 
 • Dul yetim aylığı alanlara müjde!
 • Dul ve yetim maaşı ne kadar arttı!
 • Dul maaşı bayram ikramiyesi 
 • Dul maaşı kimlere verilir? 
 • PTT dul maaşı sorgulama! 
 • Dul maaşı sorgulama! 
 • Dul Maaşı Sorgulama  telefon numarası 

Dul Maaşı Kimlere Verilir?

Dul maaşı kimlere verilir sorusunu soran siz değerli okurlarımız için bir başvuru öncesi şart kılavuzu yazmak istiyoruz. Dul maaşı kimlere verilir sorusunda dikkat edilmesi gereken temel unsurlar bulunmaktadır. Boşanmış dul maaşı nasıl alınır sorusunu soran değerli okurlarımız için öncelikle bu şartları gözden geçirmeleri gerektiği bilgisini paylaşmak istiyoruz.

Eşimden Boşandım! Dul Maaşı Alabilir Miyim?Elbette alabilirsiniz. Devlet eşinden boşanan kadınlara karşı sorumluluk bilincindedir. sgkbilgi.net editörleri tarafından hazırlanan bu yazıyı okuyarak hemen öğrenebilirsiniz. 

Dul maaşı ne kadar 2 aylık maaş 550 TL olarak ödenir. Dul maaşı sorgulama işlemi ise birkaç farklı platformdan yapılır. Bu sorulara tekrar tekrar cevap vermekte fayda görüyorum. Devlet tarafından verilen bu maaşın alınması noktasında taşınması gereken şartlar oldukça basit aslına bakılırsa. Dilerseniz maddeler halinde dul maaşı alma şartlarına yakından göz atalım.

 • Dul maaşı almaya başvuru yapan kişinin “DUL” olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası bünyesinde, dul olan kişiler iki temel yolla dulluk unvanı alabilir. Kişinin dul olması için boşanması veya evli olunan eşin vefat etmesi gerekmektedir. Eşi yurtdışında olana dul maaşı tarzında bir uygulama henüz ülkemizde yoktur!
 • Kişinin sigortalı bir işte çalışmıyor ve eşinden kalan bir maaşı almıyor olması gerekmektedir. Tabi burada gündeme gelen kıstas, kişinin maddi olarak herhangi bir özgürlük sahibi olmaması gerektiği anlamına gelmektedir.
 • Kişinin aktif olarak yanında birisiyle yaşamıyor olması gerekmektedir. Bakmakla yükümlü olduğu çocukları varsa veya başka bir sorumlu kişisi varsa, (eğer yatalak hastası varsa evde bakım aylığı alabilir. Tıkla aylık 1068 TL maaşı al!) bu kişilerden sorun çıkmayacaktır. Ancak tekrar evlenmesi durumunda kesilecek olan bu maaş, gayri resmi olarak birisiyle yaşıyor olması durumunda da otomatik olarak kesilir. Devlet bu konuda çeşitli ekipleri denetleme maksadıyla dul maaşı alanlara göndermektedir. İhbar da etme hakkı da bulunmaktadır.
Eşimle İmam Nikahı Vardı! Dul Kaldım Maaş Alır Mıyım?Ne yazık ki, hayır! Dul kalma halini yasal kaynaklara aktarabilmeniz için eşinizle boşanma veya vefat öncesinde “resmi nikahlı” konumda olmanız gerekmektedir.

Dul Maaşı Hangi Aylarda Alınır? Dul Maaşı Ne Kadardır? Dul Maaşı Kaç Ayda Bir Verilir?

 • Dul Maaşı 2 aylık ödeme dönemleriyle genellikle Aralık başlangıcıyla ödenir.
 • Dul maaşı 550 TL’dir.
 • Dul maaşı 2 ayda bir verilir. Aylık maaş tarzında alınamaz.
 • Dul maaşı tahsis numarasının son numarasına göre ayın belli günlerinde ödenir. Buna göre dul maaşı yatma günleri şu şekildedir:
Dul Maaşı Ayın Hangi Gününde Yatar? Bak, Hemen Öğren!
Dul Maaşı Tahsis Numarası Son Rakamı İlgili Ayın Maaş Yatırılma Günü 
9 olanların dul maaşı yatırma günüayın 17. günüdür.
7 olanların dul maaşı yatırma günüayın 18. günüdür.
5 olanların dul maaşı yatırma günüayın 19. günüdür.
3 olanların dul maaşı yatırma günüayın 20. günüdür.
1 olanların dul maaşı yatırma günüayın 21. günüdür.
8 olanların dul maaşı yatırma günüayın 22. günüdür.
6 olanların dul maaşı yatırma günüayın 23. günüdür.
4 olanların dul maaşı yatırma günüayın 24. günüdür.
2 olanların dul maaşı yatırma günüayın 25. günüdür.
0 olanların dul maaşı yatırma günüayın 26. günüdür.

Ödemeniz eğer ki, Cumartesi gününe denk geldiyse Cuma gününde size ödeme yapılır. Eğer ödemeniz Pazar gününe geldiyse, Pazartesi günü ödemeleriniz yapılacaktır. Dul maaşı sorgulama TC ile ve Dul maaşı sorgulama E-Devlet üzerinden kolayca yapılabilir. Aşağıdaki linke tıklayarak, sorgulama işlemine ait detayları görebilirsiniz.

2 Ayda Bir Dul Maaşı Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır? Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Dul maaşı başvurusu için ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden size en yakın olanına gidiniz. Orada durumunuzu anlatarak öncelikle alabileceğiniz yardımlar hakkında bilgi alınız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde çalışan personel, kesinlikle size ılımlı bir yaklaşım sergileyecektir. Burada anlatacaklarınız 3. şahıslarla paylaşılmayacak olup, sizin lehinize veya aleyhinize kullanılmayacaktır. Sadece alabileceğiniz yardımlar sizlere sağlanır. 2 ayda bir dul maaşı nasıl alınır sorusuna gelecek olursak, bu maaşı şahsınıza alabilmek için ilk olarak ilinizde yer alan Sosyal Yardımlaşma Vakfına gidin. (editör dalga mı geçiyorsun? Hangisine gidelim yahu! demeyin. Başvuru için vakfa gidin. Ancak tüm haklarınızı öğrenmek için il müdürlüğüne gidin.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir