"Enter"a basıp içeriğe geçin

2018 Askerlik Borçlanması ve Şartları Nelerdir?

2018 Yılında yeni açıklanan bedelli askerlik ile Askerlik borçlanması daha fazla rağbet görmeye başladı. Bugün ise sizlerle en kapsamlı 2018 Askerlik borçlanması ve şartları başlıklı yazımızı hazırladık.

Askerlik Borçlanması

Askerlik borçlanması kadınların doğum borçlanmasına benzer bir şekilde uygulanan, erkeklerin yedek subay okullarında ya da silah altında geçirdikleri süreyi borçlanarak emekli olmalarının sağlanabildiği bir durumdur. 2018 askerlik borçlanması askere gitmeden önce en az üç ay süreyle sigortalı olarak çalışmış erkek sigortalıların askerlik sürelerini aşmayan sürelerde Yedek Subay okulu veya silah altında geçen sürelerin tamamını ya da bir kısmını yazılı talepte bulunarak borçlanmaları anlamına gelmektedir.

Askerlik Borçlanması Detayları Nelerdir?

Askerlik borçlanması sigortalıların emeklilik sürelerinin askerlik süreleri kadar kısalmasını sağlarken, askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker sorusu için de özellikle Yedek Subay Okulu’nda geçen sürelerin ciddi anlamda emeklilik yaşını geriye çekmeyi başardığı söylenebilir. Askerlik borçlanması başvurularının mutlaka yazılı olarak yapılması gerekirken, askerlik borçlanmasının maksimum sınırının askerlik süresi kadar olduğunu belirtmekte de fayda var. Aynı zamanda askerlikten muaf olanlar ve askerlik yapmayanların askerlik borçlanmasından yararlanmaları kesinlikle mümkün değildir.

Askerlik Borçlanması Prim Tutarları

2018 yılı askerlik borçlanması detaylarında prim tutarlarının ne şekilde hesaplanacağı da ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre askerlik borçlanmaları alt sınırı prime esas kazancın asgari ücretle eşitlenmesi nedeniyle 2018 yılında asgari tutarın %32’si olarak belirlenmiştir. Üst sınır ise asgari ücretin 6.5 katının %32’sidir. Yani 2018 yılındaki en düşük askerlik borçlanması tutarı 21.65 TL olurken, en yüksek askerlik borçlanması tutarı da 162.36 TL’dir.

2018 Askerlik Borçlanması ve Şartları Nelerdir?

Askerlik Borçlanma Miktarlarının Sürelere Dağılımı

Askerlik borçlanma miktarları sigortalıların askerlik sürelerine göre değişkenlik gösterirken, bedelli yapılan askerlikler de dahil (28 gün) askerlik borçlanmasında esas alınabilir. Buna göre;

  • 28 gün askerlik yapmış bir sigortalının askerlik sürelerinin tamamının asgari en düşük tutardan hesaplanması durumunda 2018 yılı için borçlanacağı tutar 649.50 TL’dir.
  • 360 gün (12 ay) askerlik yapmış bir sigortalının askerlik sürelerinin tamamının asgari en düşük tutardan hesaplanması durumunda 2018 yılı için borçlanacağı tutar 7 bin 794 TL’dir.
  • 400 gün askerlik yapmış bir sigortalının askerlik sürelerinin tamamının asgari en düşük tutardan hesaplanması durumunda 2018 yılı için borçlanacağı tutar 8 bin 661 TL’dir.
  • 540 gün askerlik yapmış bir sigortalının askerlik sürelerinin tamamının asgari en düşük tutardan hesaplanması durumunda 2018 yılı için borçlanacağı tutar 11 bin 691 TL’dir.
  • 600 gün askerlik yapmış bir sigortalının askerlik sürelerinin tamamının asgari en düşük tutardan hesaplanması durumunda 2018 yılı için borçlanacağı tutar 12 bin 990 TL’dir.
  • 720 gün askerlik yapmış bir sigortalının askerlik sürelerinin tamamının asgari en düşük tutardan hesaplanması durumunda 2018 yılı için borçlanacağı tutar 15 bin 589 TL’dir.
İlginizi Çekebilir:  Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır, Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Askerlik borçlanması taksitlendirme

için ise herhangi bir yol bulunmamakta, borçlanılan tutarın peşin olarak ödenmesi gerekecektir. Askerlik borçlanması için bizzat dilekçeyle yapılan başvuruların SGK tarafından incelenip kabul edilmesinin ardından borçlanmak isteyen sigortalının ilgili tutarı peşin olarak yatırması için gerekli olan süre maksimum 30 gündür.

Emeklilikte Bir Gün Bile Çok Önemli

Türkiye’deki emeklilik şartları düşünüldüğünde emekli olabilmek için bir günün bile oldukça değerli olmasının yanı sıra, emeklilik tarihini öne çekecek adımların her birinin oldukça önemi bulunmaktadır. Bu yönde askerlik süreleri de erkek sigortalılar için önemli bir silahtır. Askerlik borçlanması şartları bakımında borçlanma yapacak kişinin borçlanma yapacağı süreye ilişkin tutarları kendisinin belirleyebilmesi de oldukça önemli bir detaydır. Askerlik borçlanması normal şartlar altında henüz emekli olamayacak durumda olan sigortalıların bir anda emekli olması anlamına gelmekle birlikte, bunun maddi ve manevi sonuçlarının gayet önemli olduğu da aşikârdır.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir