"Enter"a basıp içeriğe geçin

2019 Doğum İzni Kaç Gün?

Bayanlar 2019 Yılında doğum yapmanız halinde sahip olduğunuz haklarınız nelerdir. Bütün detayları ile birlikte 2019 doğum izni kaç gün ve şartları nelerdir sayfamızda bulabilirsiniz.

2019 yılında Doğum izni almak, kanun kapsamında geçici iş göremezlik olarak geçmekte olup 4A ve 4B statüsünde çalışan kadınlar ve eşi sigortasız, kendisi sigortalı olan erkekler için mümkün olmaktadır. Geçici iş göremezlik; sigorta kapsamında çalışan kişilerin iş kazası, hastalık, analık ya da meslek hastalığı gibi hallerde sağlık kurulu raporuna göre verilen istirahat süresidir. Doğum izni 2019 yılında;

 • Doğum sonrasında ilk sekiz hafta,
 • Doğum öncesine denk gelen son sekiz hafta olarak verilmektedir.

Doğum izni kaç gün 2019 yılı sorusunun cevabı; hamile olan kadınların doğumdan önce ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin yapmaları zorunludur. Çoğul gebeliklerde ise bu izin sürelerine doğum öncesi ve doğum sonrası olarak 2’şer hafta eklenmektedir. Çoğul gebelikler için toplamda 20 haftalık doğum izni süresi bulunmaktadır. Doğum öncesi alınması gereken doğum izni, doktordan gerekli izin ve onay alınabilirse doğuma 3 hafta kalana kadar çalışılması mümkün olmaktadır. Doğum izni İş Kanunu’nun 74. maddesi kapsamında verilmekte ve çalışan kadınların yasal hakkı olmaktadır.

2019 Doğum İzni Kaç Gün, Doğum İzni Şartları Nelerdir.

2019 Doğum İzni Şartları Nelerdir?

Çalışan kadınların hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkı yasalar kapsamında verilmektedir. Yasalar kapsamında doğum izni için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Normal doğumlar için toplam 16 hafta, çoğul gebelikler için toplam 20 hafta verilen doğum izinleri, çalışan kadınların sağlık durumlarına ya da yaptıkları işin niteliğine göre fazlalaştırılabilmektedir.
 • SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar doğum izinleri haricinde, hamilelik sürecinde çalışırken doktor kontrolleri için ücretli izin alabilmektedirler.
 • Çalışan hamile kadınların yaptığı işin niteliği, doktorunun tavsiyesi ile hafifletilmekte ya da değiştirilebilmektedir. Bu durum için çalışan kadının ücretinde herhangi bir düşüş yapılamamaktadır. Bunun gerçekleşebilmesi için doktor raporu alınması gerekmektedir.
 • 16 haftalık doğum izninden sonra çalışan kadın isterse 6 aya kadar ücretsiz izin alabilmektedir.
 • SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınların doğumdan sonra çocukları bir yaşına gelene kadar günlük olarak 1,5 saatlik emzirme izinleri bulunmaktadır.

SSK Doğum İzni Parası Hesaplaması 2019 Yılında Nasıl Yapılır?

Doğum izni parası hesaplama 2019 yılında son 3 aylık brüt ücret ortalamasının alınması şeklinde yapılmaktadır. Son 3 aylık brüt ücretin toplamı üzerinden günlük brüt ücret hesaplaması yapılarak, günlük tutarın 3’te ikisi üzerinden doğum parası ödemesi yapılmaktadır. 2019 yılı için doğum parası hesaplaması örneği şu şekildedir;

2019 asgari ücreti baz alınarak hesaplama yapıldığında günlük brüt ücret 85,28 TL’dir. Alınacak olan günlük doğum parası ücreti 85,28 TL’nin 3’te ikisi olarak hesaplanmalıdır. Bu hesap sonucunda alınacak olan doğum parası günlük 56,85 TL günlük hak ediş olacaktır. Normal olarak 16 hafta doğum izni kullanılan bir sigortalı kadının alacağı toplam doğum parası 6.367,2 TL olacaktır.

Doğum İzni Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum öncesinde alınması gereken 8 haftalık iznin, 32. Haftadan itibaren alınması gerekmektedir. Fakat doktordan gerekli raporu alabilen anneler, doğuma 3 hafta kalıncaya kadar izne çıkmadan çalışmaya devam edebilmektedir. Bu durumda kalan 5 haftalık izin hakları doğum sonrasına eklenebilmektedir. Böylelikle doğum sonrasında 13 hafta izin yapılabilmektedir. Bu izin haklarında geçirilen istirahat süreleri için ödemeler SGK tarafından yapılmaktadır.

Doğum parası ne kadar, doğum izni 2019

Doğum Parası Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Doğum izni parası alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Doğum parası başvurusu şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Öncelikle doğum olayının gerçeklemiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Düşük yapan anneler bu ödemeden faydalanamamaktadır.
 • Doğum izni süresince iş yerinde çalışılmamış olması gerekmektedir.
 • Doğum tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün primin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Doğum öncesi izin hakkı başlamadan önce işten çıkılması durumunda doğum parası
İlginizi Çekebilir:  Faizsiz Çiftçi Kredisi 2019, Çiftçiye Özel Ziraat Bankası Kredisi

Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulama işlemi günümüzde online olarak ve E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işleminin yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulaması için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak almanız mümkün olacaktır.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonra açılan sayfada sorgulama sonucunuz otomatik olarak yapılacak ve incelenebilecektir.

Babalar İçin Doğum İzni Nedir, Şartları Nelerdir?

Çalışan erkek sigortalıların eşleri doğum yaptığında babalık izni alınabilmektedir. 4857 sayılı iş kanunu babalık izni hakkını çalışan erkeklere vermiş olup 5 gün süre ile ücretli olarak kullanılabilmektedir. 4857 sayılı iş kanununun ek madde 2’sine göre;

“İşçiye; evlenmesi ya da evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretsiz izin verilir” şeklinde ifade edilir.

Kanunda ifade edilen izinle ilgili iş günü ibaresi konulmadığı için, doğumun tatil günlerinden birine denk gelmesi durumunda, tatil günü olması fark etmeden izin gününden sayılmaktadır. Memur olarak çalışan erkeklerde ise 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında 10 gün babalık izni verilmektedir. Babaların babalık izninden faydalanabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir.

Hamilelik Sonrasında Alınabilen Süt İzni Nedir?

Doğum sonrasında çalışan annelerin hakkı olan doğum izinleri bittikten sonra iş hayatına tekrar dönmeleri gerekmektedir. Annelerin çalıştığı sürede bebeğin anne sütünden mahrum kalmaması adına süt izni hakkı tanınmıştır. Bu izin anneye günlük olarak 1,5 saat şeklinde verilmekte olup ücretli olarak verilen bir haktır. Çocuk bir yaşına gelene kadar çalışan anne bu haktan faydalanabilmektedir. Çalışan annenin fiilen çalıştığı günler için geçerli olan bu izin, tatil günlerinde geçerli değildir. Günlük olarak verilen bu 1,5 saatin ne zaman ve nasıl kullanılacağının tercihi çalışan anneye göre belirlenmektedir. Memur olarak çalışan annelerin süt izni ise ilk 6 ay günlük 3 saat olarak, sonraki 6 ay günlük 1,5 saat olarak verilmektedir. Süt izni 2019 yılında da çalışan annelerin hakkı olarak verilmeye devam edecektir.

Çalışan Annelerin Alabileceği Diğer Yardımlar

Çalışan anneler doğum izni ve doğum parası haricinde devlet tarafından verilen doğum yardımı parasını da alabilmektedirler. Doğum parası yardımı birinci doğum için 300 TL, ikinci doğum için 400 TL ve üçüncü doğum için ise 600 TL olarak tek seferlik şekilde verilmektedir. Bunun yanı sıra çalışan anneler süt parası yani emzirme ödeneği de alabilmektedir. Bu durumda alacağı tek seferlik ödeme 149 TL olacaktır. 2019 yılında çalışan bir annenin alabileceği yardımları özetlersek;

 • Doğum izni parası asgari ücret üzerinden hesaplandığında en az 6.367,2 TL olarak alınabilmektedir. Annenin aldığı aylık brüt ücret arttıkça alacağı doğum izni parası da artmaktadır.
 • Doğum yardımı parası olarak minimum 300 TL alabilmektedir.
 • Emzirme ödeneği olarak 149 TL alabilmektedir.

Çalışan anneler için verilen destekler hızla devam etmekte ve artmaktadır. Annelerin çalışma hayatından uzaklaşmaması ve çalışırken çocuğundan da mahrum kalmaması için devlet tarafından birçok destek verilmektedir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir