"Enter"a basıp içeriğe geçin

2019 PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır

Çocuk parası sorgulama, Ptt çocuk parası ne zaman yatar, çocuk parası başvurusu nasıl yapılır, 2019 çocuk parası nasıl alınır sorularınızın cevabı sayfamızda.

PTT çocuk parası sorgulama 2019 konusunda sizlere bilgi vermek maksadıyla SGK Bilgi ailesi olarak bu yazıyı hazırladık. Devlet politikaları ve yardımları gereğince her çocuğa devlet yardımı yapılması gerekmektedir. Devleti topraklarında doğan her çocuk için gerek yardımlar vermeli, gerekse de güncel yaşam şartlarını sağlamalıdır. Çocuk parası da bu yardımlar kapsamında yer alan, sigortalı anne veya babaya ödenen devlet yardımıdır. Çocuk yardımı sorgulama işlemi için yapılması gerekenleri adım adım anlatıyoruz.

TC İle Çocuk Parası Sorgulama

TC numaranız ile birçok işlemi oturduğunuz yerden yapabilirsiniz. Günümüzde gelişen ve devlet işlerine uyarlanan teknoloji sayesinde, insanlar tüm devlet işlemlerini evlerinden çıkmadan bir internet bağlantısı ile yapabilir. Çocuk parası sorgulama işlemini de E-Devlet platformu üzerinden yapabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından E-Devlet üzerinden çocuk parası sorgulama hizmeti verilmektedir.

Çocuk Parası yardımı yattı mı sorgulama!

E-Devlet üzerinden çocuk parası sorgulamak için buraya tıklamanız yeterlidir. Adım adım çocuk parası sorgulama işlemi için maddeler halinde anlatımı bir alt başlıkta yaptık.

Adım Adım PTT Çocuk Parası Sorgulama

Adım adım çocuk parası sorgulama için ilk olarak yukarıda verdiğimiz E-Devlet çocuk parası sorgulama ekranına tıklayarak giriş yapın.

  • Açılan ekrana ilk olarak mavi tuşa basın. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazılı tuştur bu madde buton.
  • Bu tuşa tıkladıktan sonra kimliğinizi doğrulamanız istenecektir.
  • TC kimlik numaranızı açılan ekranda ilgili kısma girerek işleme devam edin.
  • Sonrasında PTT şubelerinden kimlik göstererek 2 TL karşılığında alabileceğiniz E-Devlet şifrenizi girin.
  • Giriş yap diyerek sisteme girişinizi tamamlayın.
  • Açılan ekranda tarafınıza ait çocuk parası ödemeleri görünecektir.

PTT Şubelerinden Çocuk Parası Yardımı Sorgulama

PTT şubesinden çocuk parası yardımı sorgulama yapmak için ilk olarak başvuru yapan kişinin kimliği ve kendisi gerekmektedir. Çocuk parası yardımı sorgulama işlemi için size en yakın PTT şubesine gidin. Şubeye giden kişinin başvuruyu yapan kişiyle aynı olması gerekmektedir. Kişi kimliği olmadan PTT üzerinden sorgulama yapılamaz. Ancak E-Devlet üzerinden sorgulama yapma fırsatınız varken PTT’ye gitmek pek de mantıklı olmayacaktır. Hazır gitmişken E-Devlet şifresini de alıverin 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir