"Enter"a basıp içeriğe geçin

2019 Süt Parası Ne Zaman Yatar

Yeni doğan çocuk için süt parası almak, süt parası başvurusu ve daha fazlası için bütün detayları ile kapsamlı bir yazı hazırladık. Umarız sizlerde yeni doğan yavrunuz için en kısa zamanda süt parası alabilirsiniz. Ayrıca diğer bir yazımız olan çocuk parası makalemizide inceleyebilirsiniz.

Yeni çocuk sahibi olmuş anne babaların cevabını en çok öğrenmek istedikleri sorulardan biri de kuşkusuz Süt Parası Ne Zaman Yatar sorusu. Devlet uzunca bir süredir çocuk sahibi olan ve olmaya hazırlanan ailelere çeşitli programlarla maddi destekte bulunuyor. Bu desteklerin başında da kamuoyunda Süt Parası adıyla bilinen Emzirme Ödeneği geliyor. Süt parası ne zaman yatarsüt parası kaç gün içinde yatar sorularının detaylı izahlarını yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca Yazımızda; 2019 süt parası ne kadarsüt parasının yatıp yatmadığını nasıl öğrenirim gibi diğer önemli sorularında cevaplarını bulabilirsiniz.

Süt Parası

Halk arasından Süt Parası olarak da bilinen Emzirme Ödeneği, yeni çocuk sahibi olan, çocuk bekleyen veya çocuk yapmayı düşünen çiftleri son derece yakından ilgilendiren bir konu. Devletimiz uzunca bir süredir çocuk sahibi olmayı teşvik edici politikalar izliyor. Bu doğrultuda uygulamaya konulan programlarla çocuk sahibi olan çiftlere çeşitli maddi destekler sağlanıyor. Süt Parası ya da resmi adı ile Emzirme Ödeneği, çocuk yapan çiftlere verilen maddi desteklerden yalnızca biri. Uygulamanın hayata geçirildiği günden bu yana yüz binlerce vatandaşımız bu destekten faydalandı faydalanmaya da devam ediyor hali hazırda. Süt Parasına başvurusu yapabilmek için bazı şartların taşınması gerekiyor. Bu şartları sıralayacak olursak;

  • Anne ya da baba 4/a veya 4/b kapsamında sigortalı olarak çalışıyor olmalı
  • Doğumun gerçekleşmiş ve bebeğin hayatta olması
  • En az 120 gün prim süresinin bulunması

Sigortalılık hali son bulmuşsa, yani anne ya da baba doğum gerçekleşmeden önce işten çıkmış olsa bile Emzirme Ödeneğinden faydalanmak mümkün. Anne işten ayrıldıktan sonra 300 gün içinde doğum yaparsa emzirme ödeneğinden faydalanabilir. Baba için ise bu süre 450 gün olarak belirlenmiştir.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt Parasının ne olduğu hakkında genel olarak verdiğimiz bu bilgilerden sonra şimdi de Süt parasi ne zaman yatar sorusunu cevaplayalım. Süt Parasını alabilmek için uygun şartları taşıyor ve başvurunuzu eksiksiz bir şekilde tamamladıysanız artık size paranın hesabınıza yatmasını beklemek kalmış demektir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Emzirme Ödeneği ödemelerini her ayın 8’i ve 14’ünde yapmaktadır. Şayet bu tarihler hafta sonu ya da resmi tatile denk geliyorsa, ödeme takip eden ilk iş gününde hesabınıza yatırılır. Bu ödenek altı aylık süreyi kapsamaktadır. 6 aylık toplam tutar tek seferde nakit olarak yatırılır. Ödemeler kesinlikle aylık olarak yapılmaz.

İlginizi Çekebilir:  Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Faydalanabilir

Süt parası, kimin sigortası üzerinden alınıyorsa onun adına PTT’ye yatırılır. Emzirme ödeneğinizi herhangi bir PTT şubesinden almanız mümkün. Paranın hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmek için illa ki PTT şubesine gitmeniz gerekmiyor. Süt Parasını çekmek için PTT’ye gidip henüz para hesaba geçmediği için eli boş dönen çok sayıda vatandaşımız oluyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için paranın hesabınıza geçip geçmediğini e Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. E Devlet üzerinden süt parası sorgulaması nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız aşağıda verdiğimiz linke tıklayabilirsiniz.

Süt Parası Kaç Günde Yatar?

Konu hakkında en çok sorulan sorulardan biri de süt parası kaç günde yatar hiç kuşku yok ki. Sosyal Güvenlik Kurumu süt parasi ve diğer tüm ödemeleri için standart olarak her ayın 8’i ile 14’ü arası olarak tespit ettiğini belirtmiştik. SGK’ya yapılan başvurular büyük bir oranda 15 – 20 gün içerisinde neticelendirilip emzirme ödeneği hak sahibinin adına PTT’ye yatırılmış olur. Ancak, yaşadığınız şehrin nüfus yoğunluğu sebebiyle SGK’nın iş yüküne göre ve özellikle başvuruyu ayın 23’ünden sonra yani ayın son haftası yapmışsanız, paranın ödenmesi büyük bir ihtimalle bir sonraki aya kalır. Yani emzirme ödeneğinin ödenmesi bahsettiğimiz bu durumun gerçekleşmesi halinde 45 günü bulabilmektedir.

2019 Süt Parası Ne Kadar?

Anne ve babaların ödenek ile ilgili en çok merak ettikleri hususlardan biri de süt parası ne kadar oldu konusu hiç kuşku yok ki. Emzirme ödeneği SGK şahıs ödemeleri kapsamında verilen bir destek. kurumdan yapılan açıklamaya göre 2019 yılı için süt parası 149 TL olarak Belirlendi. Ancak burada bir hatırlatma yapalım. Söz konusu bu tutar süt parası toplam tutarıdır. Süt parasının 6 aylık bir ödeme olduğunu öğrenen aileler, bu rakamı 6 ay boyunca her ay alacakları zannına kapılıyorlar. Ancak bu durum böyle değil. Süt parası hak sahiplerine tek seferde ödenir ve bu tutar toplan alınacak olan ödenek tutarıdır.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir