"Enter"a basıp içeriğe geçin

Altın Hesabı Açmak Mı, Altın Almak Mı?

Para biriktirmek isteyenlerin pek çoğunun bunu altın kullanarak yaptığını itiraf etmek lazım. Zira hem istikrarlı bir maden olması hem de Türk halkının geleneklerine de uygun bir birikim aracı olması, onu en tercih edilen birikim seçeneklerinden birisi haline getiriyor. Ancak son senelerde bankaların sundukları altın hesapları da tüketicilerin akıllarını çelmeye devam ediyor. Sizler için altın almak mı altın hesabı mı sorusunu bu nedenle biraz yanıtlamaya çalışacağız.

Fiziksel olarak altın almak, her ne kadar altının çalınması gibi riskler olabilse de bazen tüketiciler için daha güvenli olabiliyor. Doğru yerlere sakladığınız altınlarınız, herhangi bir aciliyet halinde elinizin altında olacaklardır ve bunları bozdurarak zorlu durumlardan kurtulmak mümkün. Dolayısıyla ilerisi için evinizde bir yedek kaynak bulundurmayı düşünüyorsanız, bunu güvenli yerlere saklanmış altınlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak en güvenli yerlerin bile herhangi bir hırsızlık altında risk altında olabileceğini akıldan çıkarmamak gerek. Eğer bulunduğunuz muhitte hırsızlık vakaları sık gerçekleşiyorsa ve eviniz de yeterince güvenli değilse, evde bu şekilde altın bulundurmak sizi risk altına sokacaktır. Bunun yanında altınlarınızı bankaların sundukları güvenli kasalarda saklamanız da mümkün. Lakin bu kasaların bir kullanım bedeli olduğu kesinlikle unutulmamalı. Altınlarınızı bankanın güvenli kasasında tutmak için daima bir kira ödemeniz gerekecek.

Altın hesabı almak ise altını fiziksel olarak bulundurmaya göre bazı avantajlara sahip. Altın hesaplarında altın satın aldığınızda, aslında gerçekten bir altın almıyor, altının fiyatına göre hesabınıza tanımlanmış sanal bir altına sahip oluyorsunuz. Dolayısıyla bu altını bozdururken de güncel altın fiyatlarından bozdurabiliyorsunuz. Bozdurma esnasında kuyumcularda olduğu kadar yüksek alım satım farkları ödememeniz ise size maliyet anlamında biraz daha iyi imkanlar sunuyor.

Ancak altın hesabının elektronik bankacılık sistemlerine bağımlılık duyması sebebiyle, herhangi bir ülke çapındaki karmaşa, elektrik ve internet kesintisi gibi durumlarda maalesef paralarınıza erişmek imkansız hale gelebilir yahut gecikmelerle altınlarınıza erişebilirsiniz. Dolayısıyla evde bulunan altınlar kadar hızlı bir şekilde bu kaynağınıza ulaşmak savaş hali gibi zamanlarda imkansız olacaktır. Mesai saatleri dışındaki altın hesabı bozdurma işlemlerinde de yüksek fiyat farkları oluşabildiğini belirtelim.

Altın Hesabı Açmanın Avantajları

Aşağıda eklediğimiz video ile sizlerde altın hesabı nasıl açılır ve avantajları nelerdir bütün detayları ile videomuzda.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir