"Enter"a basıp içeriğe geçin

Araç Vergisi Hesaplama, MTV Hesaplama Nasıl Yapılır

Araç Vergisi Hesaplama, MTV Hesaplama, Kolay MTV Hesaplama nasıl yapılır. Bütün detayları ile MTV vergisi hesaplama üzerine harika bir yazı hazırladık hemen incelemek ister misiniz?

Aracın vergisini hesaplama, vergi için ayrılması gereken bütçenin ayrılmasında yardımcı olabilir. Motorlu taşıt kullanıcıları, belirli bir miktar vergi ödemek zorundadır. Gelir İdaresi Başkanlığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama 2018 yılı işlemleri için hesaplama aracı ve tablosu gibi çeşitli hizmetler sağlamaktadır. Resmi sitesi incelenerek vergi hesabı yapılabilir. Ödenecek vergi miktarı aracın yaşına, emisyon oranına ve koltuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Vergi tutarına en çok etkisi bulunan kriter ise emisyon oranıdır. Emisyon, araçların doğaya saldığı karbondioksit oranı için kullanılan bir terimdir. Bu oran, motorun silindir hacmi ya da diğer bir deyiş ile motor gücü ile doğru orantılıdır. Motor gücü arttıkça daha çok yakıt tüketmekte ve doğaya daha fazla atık gaz salınımı gerçekleştirmektedir. Bu sebepten ötürü düşük motor gücüne sahip araç sahipleri daha az vergi ödemektedir.

Araç Vergisi Ödemeleri Ne Zaman Gerçekleştirilir?

Araç vergilerinin zamanında ödenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Aracın üzerine kayıtlı vergi borçlarının bulunması, çeşitli sorunları beraberinde getirebilmektedir. Ek süre verilmediği takdirde Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme işlemi Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleştirilmektedir. İki eşit taksit halinde ödeme yapılır. Vergilerini zamanında ödemeyenler için günlük olarak gecikme faizi uygulanmaktadır. Belirli bir süre daha ödenmediği sürece ise haciz işlemleri başlatılır. Bu nedenle vergi ödemelerinin zamanında yapılmasına dikkat edilmelidir. Üzerinde vergi borcu bulunan bir aracın satışı ya da muayeneden geçmesi söz konusu olmamaktadır. Araçlarla ilgili resmi bir işlem yapılmak istendiğinde, kayıtlarda vergi borcu olduğu gözükmekte ve herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

MTV Hesaplama

Araç Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

MTV hesaplama 2018 ve sorgulama işlemleri ile borcunu öğrenen kişiler, ödeme tarihlerinde hızlı bir şekilde ödemelerini gerçekleştirebilirler. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden ne kadar vergi borcu olduğu öğrenilebilmektedir. Sorgulama sonunda kredi kartı ile ödeme imkanı da sunulmaktadır. MTV hesaplama ve ödeme işlemi için araç plakası, TC kimlik numarası ve araç tescil tarihi bilgilerinin girilmesi yeterlidir. Bankalar üzerinden de ödeme yapmak mümkündür. Doğrudan banka şubeleri ziyaret edilerek ya da internet bankacılığı kullanılarak araç vergisi ödemesi yapılabilir. Bankalar, araç vergisi ödemeleri için çeşitli kampanyalar düzenleyerek taksitli ödeme imkanı da sunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Döviz Alım Satım için En iyi Bankalar ve Öneriler

2018 Yılı MTV Vergi Tablosu

Motorlu taşıt vergisine gelen zamlar ile birlikte ödenmesi gereken borçlar da artış gösterdi. Zam oranları, araçların motor silindir hacimlerine göre değişiklik göstermektedir. %15 ve %25 zam oranları söz konusu olmaktadır. Araçların yaş aralığı da ödenecek miktarı belirlemektedir. MTV zammı ile ilgili tasarıda %40 olarak belirlenen zam oranı, %15 ve %25 olarak belirlendi. 1 ve 3 yaş arasındaki araçlar için ödenmesi gereken MTV miktarı şu şekildedir:

  • 1300 santimetreküp ve aşağısında motor hacmine sahip araçlar için 745 TL
  • 1301 ile 1600 santimetreküp arasında motor hacmine sahip araçlar için 1294 TL
  • 1601 ile 1800 santimetreküp arasında motor hacmine sahip araçlar için 2284 TL
  • 1801 ile 2000 santimetreküp arasında motor hacmine sahip araçlar için 3598 TL
  • 2001 ile 2500 santimetreküp arasında motor hacmine sahip araçlar için 5396 TL
  • 2501 ile 3000 santimetreküp arasında motor hacmine sahip araçlar için 5396 TL
  • 3001 ile 3500 santimetreküp arasında motor hacmine sahip araçlar için 11458 TL
  • 3501 ile 4000 santimetreküp arasında motor hacmine sahip araçlar için 18014 TL
  • 4001 santimetreküp ve yukarısında motor hacmine sahip araçlar için 29483 TL

3 yaşın üzerindeki araçlar için hesaplama yapmak isteyenler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan vergi tablosunda ayrıntılı bir şekilde inceleme yapabilir ya da doğrudan sorgulama formunu doldurarak bilgi alabilir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir