"Enter"a basıp içeriğe geçin

Belediye’den Para, Gıda, Eğitim ve Maaş Yardımı Almak

Belediyelerden gıda yardımı, para yardımı, eğitim ve maaş gibi imkanlarınızın olduğunu biliyor muydunuz? İşte yoksul ve düşkün vatandaşların faydalanabileceği harika imkanlardan sizlerde belediyelere başvuru yaparak faydalanabilirsiniz.

İhtiyaç sahibi, muhtaç, yoksul, insanlara yapılan gıda, yiyecek, içecek, giyecek, yakacak malzemelerin tümünün belediyelerden yapılması zamanla bu yardımların belediye yardımları adı altında toplanmasına sebep olmuştur. Yazımızda belirttiğimiz gibi belediye yardımları belirli bir ihtiyaca bağlı kalmaksızın ihtiyaç sahiplerine destek olmak biraz olsun zor durumdan kurtulmalarına yüzlerinin gülmelerine sebep olmak için yapılmaktadır. Bu yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)’nın da desteği ile daha çok insana ulaşmış ve daha çok insanı zorluktan kurtarmıştır.

Belediye Yardımları Nelerdir?

Erzak Yardımı  : Muhtaç insanların gıda, yiyecek, yakacak, kırtasiye yardımlarının tümüne erzak yardımları diyebiliriz. Erzak yardımların muhtaç insanlara yiyecek içerecek gibi bahsettiğimiz bir çok konuda kolaylık sağlamaktadır Bir başka yazımızda bu konuya uzun uzun değindik.

Nakdi Yardım : Muhtaç insanların, başvuruları sonucu durumlarının değerlendirilir bir ücret verilmesinin öngörülmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Adına nakdi yardım denmesinin sebebi bu durumun para ile yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Kira Yardımı : İhtiyaç sahiplerinin gelir durumları göz önüne alınarak ihtiyaçları doğrultusunda rahat yaşayabilmeleri için yapılan finansal yardımdır. Kira yardımı birçok ihtiyaç sahibinin işlerini kolaylaştıran çok önemli bir yardımdır. Her yardım kendi içinde önemli olsa da başını sokacak bir yuvaya sahip olmak hiç olmamasından iyidir.

Dul Maaşı : Eşi vefat eden kişilerin belli evraklar dahilinde devlete başvurduklarında aldıkları ücrettir. Dul maaşı yalnız kadına verilen bir maaş olmamakla beraber  alan kişiye çocuğu varsa verilen maaş duruma göre farklılıklar artışlar göstermektedir. Çocuk sayısına göre dahil maaşlar değişim göstermektedir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı : İhtiyaç sahiplerinin ellerinden tutup bir umut olmak amaçlı verilen para ve genel yardımların tümüdür. Sosyal yardımlaşma para yardımı yine birçok yardımda olduğu gibi muhtaç insanların ihtiyaçlarını giderebilmesi için ufak bir katkıdır.

Fakirlik Maaşı : Muhtarlıklardan fakirlik belgesi aldıktan sonra Belediyelere ve “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” derneğine başvurarak alınan geçimi sağlayacak maaş’tır. Fakirlik maaşı bir çok dar gelirli insana umut ışığı olmakla beraber geçimlerini bir nebze de olsun rahatlatmaktadır.

Kömür Yardımı : Kış aylarında muhtaç insanlara yapılan  kışlık yardım adı altında yakacak yardımları yapılmaktadır. Bu yardımlar kömür şeklinde yapıldığı için bu yardımın adına kömür yardımı denilmektedir. Kömür yardımı her kış alınabilmesi ile de çokça ihtiyaç duyulan rağbet gören bir yardımdır.

Öğrencilere yardım parası : Okul çağındaki öğrencilere dönem başı yardım amaçlı ihtiyaçlarını gidermeleri için verilecek olan burs parasıdır. Toplum içinde diğer öğrencilerle farkları kalmaması için verilmektedir. Burs paraları kaymakamlıklar ve belediyeler aracılığı ile verilmektedir. Bursların çeşitleri yardımlarla verilmeye devam etmektedir.

Çocuk Parası yardımı : Çocuk parası yardımı bebek anne rahmine düştükten sonra sigortalı bir işe girene kadar ebeveynler(anne ve baba) tarafında alınan her yaşda değişiklik gösteren ihtiyaçları gidermek amaçlı düzenlenmiş bir yardım parasıdır. Diğer yardımlardan farklı olan kısmı ebeveynlerden biri sigortalı olmalı ve çocuğun kaldığı evde ikamet etmelidir. Özellikle sigortalı birey olması bu noktada çok önemli bir unsurdur. Çocuk parası yardımı ile ilgili daha fazla bilgi için bağlantıyı tıklayınız.

Okuyan Çocuklara Para Yardımı : Bu yardımlara burs yardımı da denir. Okul çağında olup ihtiyaçları olan ders notları iyi olan ailelere ve çocuklara verilen bu yardımın amacı giderlerini düzene sokabilmeleri için verilen yardımdır. Okuyan çocuklara para yardımından yararlanabilmek için her yardımda olduğu gibi belli şartlar vardır . Bu şartlar sağlandığı takdirde yardımı almaya engel teşkil edecek herhangi bir durum kalmamış olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  2019 Süt Parası Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?

Yetim Maaşı : İhtiyaç sahibi anne veya babası vefat etmiş çocukların giderlerinin karşılanması için devlet tarafından yapılan “Sosyal ve Yardımlaşma Dayanışma Vakfı” ve Belediyelerce verilen maddi yardıma yetim maaşı denilmektedir. Yetim maaşı kardeş sayısına göre değişmektedir. Biraz olsun çocukların yalnız olduklarını  hissetmemeleri toplumda ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla verilen bir yardımdır. Bir yetim için 1.080 TL iki yetim için 1.214 TL tutarında değere tekabül etmektedir.

Engelli Maaşı : Devlet  tarafından desteklenen “Sosyal ve Yardımlaşma Dayanışma Vakfı” ve Belediyeler aracılığı ile araştırılan ve incelenen kişilere ihtiyaçları dahilinde engelinin derecesine durumuna göre bir ücret verilmektedir. Bu ücrete engelli maaşı denir. Engelli bireyler eğer gözden kaçan durumlar olursa gerekli başvurularda bulunarak bu yardımdan yararlanabilir. Tabi herhangi bir almaya engel durumları varsa maalesef alamayabilirler.

SGK Çölyak Yardımı : Çölyak yardımı, çölyak hastalığı neticesinde ortaya çıkmış bir hastalıktır. Hastalıktan kısaca bahsetmek gerekirse Çölyak hastalığı gluten adlı proteinin kimi insanlarda bağırsaklara yaptığı kalıcı bir rahatsızlıktır. Bu yüzden çölyak hastaları çok iyi ve beslenmeli ve sürekli diyet yapmalıdır. Bu diyet de kısacası şudur glütensiz besinler yemek. Örneğin glütensiz ekmek, makarna, çikolata vs. Gluten bir nevi un mamullerinde çok bulunur da diyebiliriz.

Şartlı Eğitim Yardımı : Öğrencilerin okul hayatından itibaren üniversite sürecine kadar giren sürede maddi ihtiyaçları olmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanması için devlet tarafından “Sosyal ve Yardımlaşma Dayanışma Vakfı” ve Belediyelerin desteği ile ailelere maddi yardım yapılmaktadır. Şartlı Eğitim Yardımı ile öğrenci okul hayatını daha düzenli sürdürebilmekte ve gerekli materyalleri alırken zorluk yaşamamaktadır. Böylece toplumda “Sosyal Devlet” anlayışı hâkim kılınmış oluyor ve kimsenin ihtiyacı görmezden gelinmemiş oluyor.

Taşınma Yardımı : Taşınma yardımı adından anlaşılacağı üzere bir yerden bir yere taşınırken yapılan maddi yardım türüdür. Taşınma yardımı  kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.

Konut Taşınma Yardımı: Kiracı bireyin bir yerden bir yere taşınırken müracaatta bulunması sonucu maddi anlamda yapılan destektir. Desteğin amacı bir an önce ailesinin başını sokacağı bir eve geçmesidir.

İşyeri Taşınma Yardımı :  İşyeri sahibinin veya işyeri kiracısının işyerinin belirli bazı sebeplerden dolayı değişmesi zorunluluğu ortaya çıktığında talepte bulunması sonucu devletin desteğinin verildiği para miktarıdır. Amaç; iş yeri sahibine kolaylık sağlayarak ailesini geçindirecek işinin bozulmasının engellenmesidir. Bu amaçla devlet desteği bu iki taşınma durumunda da olmaktadır. Ve tabi ki taşınma durumuna göre de maddi anlamda farklılıklar göstermektedir.

Belediye yardımlarını daha da çoğaltabiliriz fakat sayfamızda hepsini tek tek açıkladık. Umarım faydalı bir yazı olur.

Belediye Yardımları Kimlere verilir?

Belediye yardımları ilçeler, mahalle muhtarlıkları, köyler gibi yerleşim yerlerinde araştırmalar yapılması ve yapılan araştırmaların incelenmesi sonucu verilir. Süreçte ihtiyaç sahibi insanların belirlenerek gerekli hazırlıklarla bu yardımları alması sağlanır. Yardımlar genellikle paketler, koliler halinde ailelerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş şekilde hazırlanır. Kimi belediye yardımları ücretle yapılırken, kimileri gıda ihtiyacı, kimileri kırtasiye ihtiyacı kimileri giyim ihtiyacı şeklinde yapılmaktadır. Bunun sebebi her yardımın farklı bir dayanağı olması ve farklı ihtiyaçları gidermesidir.

İhtiyaç sahibi olunabilmesi için bulunması gereken şartlarda durumlar kontrol edilerek araştırmalar sonucu böyle bir karara varılarak belirlenir.

Belediye Yardımları Nasıl Alınır?

Genellikle yardımlar alınmaktan ziyade belirli bir süreçte incelemeler yapılarak yardımlar verilir. Yardım almak için ise belediyelere gidilerek gerekli evraklarla yardım başvuruları yapılabilir. Bu evraklar bağlı bulunan muhtarlıklara gidilerek alınabilir.

Belediye Yardımları Alabilmek için İzlenmesi Gereken Yol Nedir?

  • Kimlik ve Fotokopisi
  • Fakirlik Belgesi (Bağlı Bulunan Muhtarlıktan)

Süreç içerisinde değerlendirme açısından yeterlidir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir