"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? Özellikleri Nelerdir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlilik hayali kuran birçok genç zamanın pahalılığı ve de hızlı yaşamın vakitsizliğinden para biriktirememektedir. Gençlerin evlilik hayallerine yardımcı olan devletimiz çeyiz hesabı adı altında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca gençlere destek vermektedir. Bu uygulamanın 2016 yılı itibariyle yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 2016 Yılında hayata geçirildiğini görüyoruz. Evlenemeyen ve bütçesi olmayan gençler için müthiş bir uygulama olan çeyiz hesabı çok fazla talep göreceğe benziyor. Devlet bu alandaki katkısını gençlerden esirgememektedir. Katkısını artırmaktadır.Çeyiz hesabını kullanmayı düşünen gençlerimiz için aylık olarak alt limit 155 lira 26 kuruştur. Üst limite baktığımızda 552lira 65 kuruş olduğunu görüyoruz. Çeyiz hesabı kısaca özetleyecek olursak katılımcıların tasarruflarını artırarak birikimlerini uzun vadelerde sağlamaları için bir nevi kişileri tasarruf etmeye teşvik eden bir hesaptır. Bazı şartları ise 24 yaşından gün almamış olmaktır. Ödeme süresi ise en az surette 3 yıldır.3 yıllık bu süreci hesaba kattığınız da 24 yaşınızı aşmamış olmak gerekiyor. Diğer bir konumuz olan evlilik kredisi başlıklı yazımızıda inceleyebilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabında Devlet Desteği Ne Kadar? 

Çeyiz hesabının 2016 yılı itibari ile hayata geçirildiğinden bahsetmiştik. Bu uygulamaya 2016 yılında  başvurup 2019 yılına kadar düzenli ödemelerini yapmış olmaları gerekmektedir. Bu ödemeler 9 bin TL yi bulmaktadır. Ve ödemeleriniz için başvuru tarihi de 17 Nisan 2019 olarak başlayacaktır. Fakat ödemeleriniz ise mayısta yapılacağı bekleniyor. Kısaca devletin çeyiz hesabı için verdiği desteği özetleyelim.  Düzenli ödeme süreniz 36 aydan az ise devlet katkı oran %0 oluyor azami devlet katkısı ise 0 TL oluyor.Eğer Düzenli ödemeleriniz 36-47 ay aralığındaysa %20 devlet katkısı oranı oluyor. ve de azami devlet katkısı 6.500 TL oluyor. Düzenli ödemelerinizin süresi 48-59 ay ise devlet katkı oranı %22 oluyor ve de azami devlet katkısı 7.500 TL olmaktadır. 60 ay ve üzeri %25 devlet katkısına 9.000 azami destek verilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Araç Vergisi Hesaplama, MTV Hesaplama Nasıl Yapılır

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? Özellikleri Nelerdir?

Çeyiz hesabı özel bir uygulama olduğu için bazı şartları vardır. Bu şartlar; TC vatandaşlığı şartı, gerçek kişi olma şartı ve Mavi karta sahip olma şartıdır.24 yaşınızı geçmemeniz gerekmekte ve de 18 yaşınızı doldurmadıysanız yasal vasiniz ile bu hesabı açtırtabiliyorsunuz. Hesabınızı açtırmanız için daha önce evlilik yapmamış olmanız gerekmektedir.

Çeyiz Hesabına Kimler Başvurabilir?

Çeyiz Hesabı’nı sadece T.C. vatandaşı gerçek kişiler ile mavi kart sahipleri açtırabilir. 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasisi tarafından Çeyiz Hesabı açtırılabilir. 18 yaşından büyüklerin hesap açtırabilmesi için hiç evlilik yapmamış olmaları ve azami 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Çeyiz Hesabı ortak hesap olarak açtırılamaz. Evlenmeyi planlayan çiftler birbirinden ayrı olarak Çeyiz Hesabı açtırarak devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilir. Sisteme dahil olmak için Türkiye’de kurulu mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırılması zorunlu olacak. Uygulamadan faydalanabilmek için 3 yıl düzenli ödeme yapma şartı bulunuyor. Hesaba aylık en az 100, en fazla ise bin lira yatırılabiliyor. Gençler ödemelerini aylık ve 3’er aylık periyotlarda yapabiliyor.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir