"Enter"a basıp içeriğe geçin

ÇKS Belgesi Nedir, ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

ÇKS Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? ÇKS Belgesi hakkında bütün bilgileri ve araştırmaları bu sayfa altında bulabilirsiniz.

ÇKS belgesi almak için 2 farklı başvuru kanalı bulunmaktadır. ÇKS belgesi almak isteyenler online olarak E-Devlet sistemi üzerinden başvurularını yapabilir. Diğer bir seçenek olarak başvurular İlçe tarım müdürlüklerine şahsen yapılmaktadır. Müracaat etmek için öncelikle ÇKS başvuru formu EK1 doldurulur ve İlçe Tarım Müdürlüğüne elden teslimi yapılır.

Tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişilerin devlet tarafından sunulan imkanlardan yararlanabilmesi için ÇKS belgelerine sahip olmaları gerekir. ÇKS belgesine sahip olan çiftçilerin yararlanacağı imkanlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Özel bankalardan ve tüm bankalardan çiftçilere özel kredi kullanarak finansal destek alma imkanına sahip olurlar.
 • Birçok bankadan çiftçi kredi kartı alma imkanına sahip olurlar.
 • Devletin sağlamış olduğu genç çiftçi kapsamındaki hibelerden faydalanırlar.
 • T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin düşük faizlerle verdiği kredilerden faydalanırlar.
 • Bağ-kur üzerinden emekliye ayrılma şansına sahip olurlar.
 • Ürün nakliyelerinde gereken Müstahsil Yol Belgesi çıkarabilirler.

2018 Yılında ÇKS Destek Belgesi Alımı

ÇKS belgesi nasıl alınır 2018 yılı ve daha sonrasında ÇKS belgesi çiftçiler için ne kadar önemli ve gerekli soruları, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin merak ettiği soruların arasında yer alır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin mutlaka ÇKS belgesi olması gerekir. ÇKS belgesi olmayan çiftçiler banka ve devlet desteklerinden yararlanamaz.

ÇKS Belgesi Nedir, ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

ÇKS belgesi almak için başvuru sırasında EK1 başvuru formunun yanında istenen belgelerin temin edilmesi gerekir. Bu belgeler şunlardır:

 • Kullanılan arazi kime ait ise o kişinin kimlik belgesinin fotokopisi
 • Kullanılan arazinin tapu kayıt örneği (tapu kadastrodan alınır).
 • Tarımda kullanılacak arazi kiralık olabilir bu durumda arazinin kira kontratı istenir.
 • Başvuru sahibinin vergi numarası var ise bunu gösteren belge
 • Taahhütname ve döner sermaye yardım belgesi
 • C formu (ekili alanın muhtar onaylı formu)
İlginizi Çekebilir:  Kadın Girişimcilere KOSGEB Hibe Kredi Desteği

Bu belgeler temin edilerek ÇKS belgesi başvurusu yapılabilmektedir.

ÇKS Belgesi Sorgulama ve Güncellemesi

ÇKS belgesinin devlet desteği ve Müstahsil yol belgesi almak gibi bazı durumlarda güncellenmesi gerekir. ÇKS 2018 yılı yönetmeliği ile ilgili Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar resmî gazetede yer almaktadır.

ÇKS belgesini güncellemesi resmî gazeteden beyan edilen tarihler arasında ilçe tarım müdürlüklerinden yapılır. Güncelle için gerekli belgeler şunlardır;

 • ÇKS güncellemesi için başvuru sahibi tarafından doldurulan başvuru formu
 • Arazinin kiralık olması durumunda Arazi kira sözleşmesi istenir.
 • Döner sermaye makbuzu
 • Muvafakatname

İstenen bu belgeleri eksiksiz tamamlayarak ilçe müdürlüklerine teslim eden başvuru sahiplerinin ÇKS belgeleri ortalama 5 işgünü içersinde çıkar. Kuryeler aracılığı ile veya PTT ile teslim edilen ÇKS belgesi ücreti 2018 yılında 10 TL olarak belirlenmiştir.

E-Devlet Sisteminden ÇKS Kayıt ve Sorgulama

ÇKS kayıtları için gerekli belgeler tamamlandıktan sonra başvuru formunu doldurmak gerekir. ÇKS belgesi sorgulama ve kayıt işlemleri E-Devlet sistemine giriş yaparak online olarak gerçekleştirilir. E-devlet sistemine giriş yaparak tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile ilgili bilgilere ulaşmak ve sorgulama yapmak mümkün olmaktadır.

Çevre, Tarım ve hayvancılık bakanlığı hizmetleri hakkında detaylı bilgilere ulaşmak ve sorgulama yapmak için E-devlet sistemine şifre ile giriş yapmak gerekir. PTT şubelerinden alınan şifre ile sisteme giriş yaparak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ilgili üretici destek ve sorgulamalarına ulaşmak oldukça kolaydır.

ÇKS belgesi çıkarmak isteyen tüm başvuru sahipleri işlemlerini E-Devlet üzerinden online olarak gerçekleştirir. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşların şifre ve kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapmaları yeterli olur.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir