"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk parası alabilmek için neler hangi evraklar gerekli ve kaç yaşına kadar çocuk parası alınabiliyor. İşte bütün detayları ile 2019 Çocuk parası sorgulama ve bilgileri.

Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir konusu oldukça önemlidir. Bu nedenle devlet tarafından maaşlara ilave edilen bir yardım bulunmaktadır. Bu yardım çalışanlarda AGI ( Asgari Geçim İndirimi ) ‘ye dahil edilmekte, memurlara da maaşlarına çocuk yardımı olarak yansıtılmaktadır. Bu yardımlar çocuklar ölene kadar değil belli bir süreye kadar yapılabilmektedir. Bu yazımızda bu çocuk parası ödemelerinden biraz bahsederek, çalışanlar ve memurlar arasında çok merak edilen biri konu olan çocuk parası kaç yaşına kadar ödeniyor sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk parası her ailenin alma hakkına sahip olduğu para tutarlarından biridir. Bu nedenle bu parayı almak için bazı gerekli durumlar bulunmaktadır. Bu durumları sağlayan aileler çocuk parası almaya hak kazanırlar. Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir sorusunun cevabına gelecek olursak erkek çocuklar için çocuk parası 25 yaşına kadar ödenmektedir. Kız çocuklar için ise de evlenene kadar çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

Çocuk Parası Nedir?

Devlet tarafından çalışan işçilere AGI ( Asgari Geçim İndirimi ) adlı bir ödeme ile; evli olması, eşinin çalışması ya da çalışmaması, çocuğunun olması ya da olmaması, varsa kaç çocuğu olduğu gibi kriterlere göre bir ödeme yapılmaktadır. Bu ödemelere baktığımızda ortalama; 1. çocuk için 20 TL, 2. çocuk için + 20 TL, 3. çocuk için + 14 TL, 4. çocuk için ise + 14 TL ilave ödeme yapıldığını; bu rakamlara göre, 4 çocuklu ve eşi çalışmayan bir işçiye toplam 213 TL AGI ödemesi yapıldığını, eşi çalışan için ise; 226,63 TL AGI ödemesi yapıldığını görmekteyiz.

İlginizi Çekebilir:  2019 Süt Parası Ne Zaman Yatar

Devlet Memurlarında ise; 72 aylığa kadar olan her çocuk için 24 TL civarında, 72 aydan büyük çocuklar için ise 47 TL civarında bir yardım yapılmaktadır.

Çocuk Parası Yardımı Ne Zamana Kadar Yatıyor?

Kız çocukları için devlet; evlenene kadar ya da işe başlayana kadar bu yardımları yapıyor. Erkek çocuklar için ise üst sınır 25 yaş olarak belirlenmiş durumda. Yine erkek çocukları için de çalışma ile ilgili bir durum bulunuyor. Buna göre işe başlayan erkek çocukları için herhangi bir yaş sınırına bakılmaksızın bu ödeme kesilmektedir.

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulmalıyım?

Bunun için devlet memurlarının çalıştığı kurumlardaki idari işler ya da sosyal işler müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Başvururken bir dilekçe ile çocuk doğumlarının bildirilmesi gerekmektedir. Bu tarz dilekçeler genelde matbu formunda ilgili müdürlüklerde bulunmaktadır. Bu nedenle hazırlamadan direkt olarak da ilgili birime gidebilirsiniz.

Çalışanlar açısından ise durumu ele aldığımızda; çalıştıkları iş yerindeki insan kaynakları departmanına başvurmaları gerektiğini söyleyelim. Buradaki görevlilere yine mümkünse bir dilekçe ile ekine doğum raporundan da bir fotokopi eklemek suretiyle başvurmaları kendileri adına daha sağlıklı olacaktır. Dilekçe ile yapılan bir başvuru daha fazla resmiyet kesbettiği için ilgili görevlinin işleminizi unutma gibi bir lüksü de olmayacaktır.

Ne Zamana Kadar Başvurmak Gerekiyor?

Bu konuda bir sınırlama yok. Çünkü başvurmanızdan sonra çocuk yardımı parası almaya başlayacağınız için ne kadar çabuk yaparsanız o kadar sizin için iyi olacaktır. Çünkü çocuk parası yardımı geriye dönük olarak ödenmemektedir. Çocuğun doğumu ile birlikte en kısa sürede bu başvuruyu yapıp, herhangi bir hak kaybı olmaması için yardımın ilk maaş yetiştirilmesi sağlanmalıdır.

Güncel durum doğrultusunda çocuk parası kaç yaşına kadar ödendiği bilgisi güncelliğini korumaktadır. Yazarlarımız aşağıda ki güncelleme bilgisini paylaşmaktadırlar. Bu bilgiler dahilinde yazının ne kadar güncel olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer çocuğunuz ile ilgili doğru bilgi arıyor iseniz doğru adrestesiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir