"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çok Borcum Var Ne Yapmalıyım?

Çok borcum var ne yapmalıyım sorusunu maalesef son zamanlarda daha fazla duyuyoruz ve bu nedenle borçlarını bir türlü bitiremeyenler için birkaç öneri hazırlamaya karar verdik. Eğer siz de kendi bütçenizi yönetmekte zorluk çekiyor ve borçlarınızı temizlemek istiyorsanız, önerilerimize kulak verin.

Sadece Gerekli Alışverişleri Yapın

Pek çok kişi maalesef her canı istediğinde alışverişe çıkıyor ve bir süre sonra kredi kartının da desteğiyle aslında ihtiyaç duymadığı onlarca şey satın alıyor. Bu satın almalar ise maalesef bir süre sonra birikmiş borçlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Hafta sonlarında gezmek için AVM’lere gitmeyi bırakır ve sadece ihtiyaç duyduğunuz şeyleri satın almaya başlarsanız, borçlarınızın giderek azaldığını göreceksiniz.

Tasarruf Etmeye Başlayın

Eğer hayatınızı günü gününe yaşıyor ve maaşınızı aldığınız gibi harcıyorsanız, bu alışkanlığınıza bir son vermeniz gerekli. Maalesef her ay gelirinin en az %10’unu kötü haller için tasarruf etmeyenlerin, borç yapma alışkanlığına sahip oldukları biliniyor. Tasarruf yapma duygusunu bir kez tadarsanız, harcamalarınızı kısmak ve kenara acil günler için para atmak mümkün olacaktır.

İş Değiştirmeyi Düşünün

İnsanlar maalesef alıştıkları işlerin konforu nedeniyle iş değiştirmekten korkuyorlar ve bu durum da uzun vadede daha düşük gelir elde edilmesine neden oluyor. Eğer gelirlerinizi ne yaparsanız yapın giderlerinize yetiştiremiyorsanız, daha yüksek gelir elde etmenizi sağlayacak işlere bakmanın vakti gelmiştir. Hayatınızdaki alışkanlıklarınızı biraz değiştirmeniz gerekebilir ancak daha iyi kariyer imkanları sizi mutlu edecektir.

Kıyaslamayı Bırakın

Çevrenizdeki insanların sahip oldukları mallara özeniyor, kendinizi onlarla bir yarışa sokuyorsanız, gereksiz yere borca giriyorsunuz demektir. Tanıdıklarınızın oturdukları evler, bindikleri arabalar ve giydikleri kıyafetler sizi bağlamak zorunda değil. Herkesin kendi bütçesi çevresinde hareket etmesi israfı kesinlikle önleyecektir.

Borcu Borçla Kapatmayın

Eğer borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız, gidip bir başka borç almaya kalkmayın. Pek çok banka borcunu ödeyemeyenler için çeşitli borç yapılandırma seçeneklerini sunuyor ve bunlardan faydalanarak çok az bir faizle borcunuzu daha uzun bir vadeye yayabiliyor, aylık ödemelerinizi de düşürebiliyorsunuz.

Kredi Kartını Kapatın

Kredi kartı, cebimizde duran bir akrep gibidir ve her an ona dokunmamızı bekler. Canımız her harcama yapmak istediğinde kartımıza uzanmamız ise binlerce liralık borçları önümüze koyar. Eğer iradeniz varsa, kartınızı kapatın ve nakit alışverişin keyfini çıkarın.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir