"Enter"a basıp içeriğe geçin

CVV Kodu Nedir, Nerede Yazıyor?

CVV Açılımı Nedir?

CVV numarası birçok kişinin banka kartları ve kredi kartlarında kullandıkları fakat önemini tam anlamıyla bilmedikleri 3 haneli güvenlik numarasıdır.  Kartın kısaltılmışı İngilizce bir terimin kısaltılmış şeklidir. Bu nedenle insanlar tam anlamıyla açılımını bilmemektedir. Açılımı şu şekilde belirtebiliriz. Card Validation Value kelimelerinin kısaltılmış şekli olarak tanımlanabilir.  Bu kodun istisnai olarak bulunmadığı kartlar ise VISA ve Mastercard olarak tanımlanabilir. CVV numarası kartın ön yüzündeki kart numaranız gibi kabartmalı değil baskı biçiminde kartınıza dizayn edilmiştir.

CVV Önemi Nedir?

Peki bu kodun önemi nedir? Birazda bundan bahsedelim. Bu kodun amacı güvenliğiniz içindir.  Yani herhangi bir dolandırıcılık durumunda güvenlik sağlamak adına tasarlanmıştır. Bu kod sözlü olarak paylaşılmamalıdır. Eğer online alışveriş yapacaksanız sesli yanıt sisteminden tuşlama yaparak ilerlemelisiniz. Yani sizden bu kodu sözlü isteyen firmalar olursa bunu sorgulamalısınız. Çünkü bu kod kötü niyetli kişilerin eline geçerse başınıza büyük dert açacaksınız demektir. Bunun yaşanmaması için CVV kodunuzun önemini iyi bilmelisiniz ve de kullanım şeklini iyi anlamalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Sanal Kart Nedir, Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

CVV Kodu Nedir, Nerede Yazıyor?

CVV kodu nedir sorusunu üstteki yazımızda da az çok bahsettiğimiz gibi güvenliğiniz için tasarlanan bir koddur. Biraz daha açacak olursak, Bu kod kredi kartlarının veya banka kartlarının arkasında bulunan kartınızı güvenli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olan bir koddur. Oldukça yararlı olan bu kod doğru kullanıldığında da memnun kalacağınızı göreceğiniz bir sistem olacak. CVV kodu Nerede yazıyor? CVV kodu kartınızın arka kısmında yer alır baskı şeklinde yapılan kod, kısa olsa da size büyük yarar sağlayan bir sistemi de beraberinde getiriyor. İnternet alışverişleriniz de  tabi ki sadece bu kodu yazmanız yeterli değildir. Alışverişleriniz de kartın kime ait olduğu yani isim soy isim, kartınızın ön yüzünde yazan kart numaranız, son kullanım tarihiniz ve son kısım olan CVV numaranız istenecektir.  Bu kodu elle girmeniz gerekmektedir. Bazı bankalar sizden bu kodu girdikten sonra onay kodu isteyecektir. Cep telefonlarınıza gelen onay mesajı ile alışverişinizi tamamlamış olacaksınız.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir