"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dask Nedir?

Dask Nedir?

Dask, kişiler açısından konutları için konut sigortası olurken ülke sınırları içerisinde oluşacak olan bir afet için de teminat havuzu oluşturmaya çalışmaktadır. Çoğunlukla deprem hattı yüksek olan yerlerde çok önemli bir havuz olmasına karşın aynı zamanda afet olan diğer yerlerdeki ihtiyaç sahibi kişiler için de destek sağlamaktadır. Dask bir güvencedir. Özellikle 1999 yılında yaşanan Gölcük depremi sonrasında yaşanan maddi ve manevi büyük kayıplardan sonra daskın önemi daha çok artmıştır. Dask zorunlu mudur? Sorusuna ise dask yaptırmayan konut almak isteyen bireylerin konut sahibi olamayacakları söylenmektedir. Bu sebeple Dask yaptırmak zorunludur denilebilir.

Dask Yaptırmanın Önemi

Dask bir afet sigortasıdır. Olası bir afet öncesinde konut ve birey için yapılmış olan bir güvencedir. Bir diğer tanımı ile deprem sigortasıdır. Dask zorunludur ve günümüzde dask sigortası olmayan bireyler konut sahibi olamamaktadırlar. Afet Sigortaları Kanunu’na göre bu sigortayı yaptırmayanlar deprem sonrasında binada oluşacak hasar için bir destek alamayacaklardır. Ve bu sigortayı yaptırmayanlar evlerine elektrik ve sularını getiremeyeceklerdir. DASK evde ve binada ortaya çıkacak olan zararları karşılamaktadır. Bu sayede ekstra bir maliyete katlanılmamaktadır. Bu sigortayı yaptıranlara devlet destekte bulunduğundan dolayı depremin verdiği maddi zarardan daha kolay çıkılabilir. Aynı zamanda Dask primleri ödenerek ihtiyacı olan başka deprem mağdurlarına da yardımcı olmuş olunur.

Dask Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Evet. Dask bir zorunluluktur. Ve zorunlu bir sigorta olması da oluşacak felaket anı için bir garanti teminatıdır. Deprem sonrasında meydana gelecek her türlü hasar, yangın, su basması, yer kayması gibi tehlikelerin vermiş olduğu tüm maddi zararlar ve binada yer alan tüm bölümler, asansörler, çatılar, bacalar, merdivenler bu sigorta kapsamında güvence altına alınmaktadır. Dask her yıl düzenli olarak ödenmesi gereken zorunlu bir sigortadır. Aynı zamanda konut kredisi alınabilmesi için de Dask ödemeleri zorunlu tutulmuştur. Bireyler konut kredisi çekmek için gittiklerinde dask gibi zorunlu sigortaları, ferdi hayat sigortaları ve kaza sigortalarını da yaptırmaları gerekmektedir. Her ne olursa olsun günümüzde dask zorunludur ve depremde oluşacak maddi kayıplar için güvence niteliğindedir.

İlginizi Çekebilir:  ATM Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım?

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu Deprem Sigortası olarak da bilinen DASK’ı hesaplamak için özel bir formül kullanılmaktadır. Bu formül:

Binanın bulunduğu bölge x Binanın Yapısal Özellikleri İçin Belirlenen Değer x Binanın Alanı

olarak kabaca söylense de sigorta kapsamına alınacak binanın kalitesi, yapısı (karkas, kagir, yığma, beton, çelik ve karkas gibi) ve binanın yaşı da bu formüle etki eden değişkenler arasındadır. DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) için en doğru hesabı, sigortayı yaptırmak için başvuracağınız sigorta şirketi ya da banka hesaplayarak size söyleyebilir.

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Fiyatları

Sigorta poliçelerinde belirtilen DASK fiyatları sabittir. Ancak taşınmazın yapısı, bulunduğu konumu, taşınmazın yaşı, taşınmasız yapı malzemeleri, alanı vs. gibi birçok değişmez DASK fiyatını etkileyebilir. Sizin yaptırmanız gereken DASK sigortasının fiyatı ile ilgili en doğru bilgiyi sigorta şirketlerinden ve bankalardan alabilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir