"Enter"a basıp içeriğe geçin

Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet eliyle KOBİ kredisi alma seçenekleri giderek artıyor. Çalıştığınız sektörde yeni girişimler yapmak istiyor ancak bunu finanse edecek birikimi bulamıyorsanız kapısını çalabileceğiniz birçok kurum var. Günümüzde devlet eliyle girişimcilere kredi desteği sağlayan onlarca farklı kurum var. Bu kurumların sağladığı kredi desteklerinin, sıradan banka kredilerinden en büyük farkı, geri ödeme aşamasında aldığınız krediye herhangi bir faizin uygulanmaması. Bu avantajlar nedeniyle devletin sağladığı KOBİ kredisinden yararlanmak oldukça mantıklı.

KOBİ desteğine sahip olmak için neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız ve küçük, orta ölçekli işletme sahibi bir girişimci iseniz öğrenmeniz gereken her şeyi bu yazımız aracılı ile öğrenebilirsiniz.

Devlet Destekli KOBİ Kredisi Veren Kurumların Sağladığı Kredi Seçenekleri Nelerdir?

Devlet destekli KOBİ kredisi, günümüzde pek çok kurum tarafından verilmektedir. Vatandaşlar, devlet destekli KOBİ kredisi sağlayan kurumları ne kadar iyi bilirse, bu KOBİ kredilerinden yararlanma şansları o oranda artar. Bu nedenle, KOBİ kredisine ihtiyaç duyduğunuz anlarda hangi kurum ve kuruluşların kapısını çalacağınızı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bu kurumların başında:

  • KOSGEB Girişimci Destek Kredisi
  • Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi
  • KOSGEB, Girişimcilere İş Yeri Açma Hibesi Kredisi
  • KOSGEB Kadın Girişimci Desteği
  • Mantar Yetiştiriciliği Desteği
  • Sera Kurmak İsteyenler İçin Devlet Desteği
  • Bankaların KOBİ destek kredileri

Devlet tarafından verilen bu kredi seçeneklerinden yararlanarak hayalinizdeki işi yapabilirsiniz. Bu kredilerden yararlanmak için bahsi geçen kurumlara başvurmadan önce, hangi alanda krediye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekmektedir.

Esnaf Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet tarafından küçük ya da orta işletmeli esnaflara destek kredileri verilmektedir. Maddi desteğe ihtiyacı olan esnafların bu kredi desteğinden yararlanmak için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Devlet tarafından gözetilen kriterlere uygun olmayan esnaflar bu faizsiz kredi imkânlarından yararlanamazlar.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Kredisi Nedir, Kimler Başvurabilir?

Eğer gerekli tüm şartları yerine getirirseniz devletten alacağınız esnaf destek kredisi miktarı 30 000 Türk Lirası’dır. Devlet tarafından verilen bu kredi, küçük esnaflar tarafından kullanılabilir. Üstelik, bu 30 000 Türk Lirası değerindeki destek kredisine ödeme noktasında herhangi bir faiz uygulanmaz.

Aldığınız esnaf destek kredisini ödemeye tam 1 yıl sonra başlarsınız. Ödemek için tanınan süre ise 36 aya varan vade seçenekleriyle tarafınıza sunulur. Ancak vade süresi belirlendikten sonra belirlenen bu sürenin dışına çıkmamanız gerekmektedir.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin verdiği KOBİ desteklerinden yalnızca esnaflar yararlanmaz. Eğer tarım ve hayvancılık alanında girişimler yapmayı planlıyorsanız bu alanda temin edebileceğiniz kredi destekleri mevcuttur. Bunların başında KOSGEB hayvancılık kredisi yer almaktadır. Hayvancılıkla ilgilendiğinizi kanıtladığınız takdirde KOSGEB’den hayvancılık kredisi alabilirsiniz.

Hayvancılık sektörüyle ilgilendiğini kanıtlayarak başvuruda bulunan girişimcilere KOSGEB tarafından 50 000 Türk Lirası değerinde kredi desteği sağlanır. Verilen bu 50 000 Türk Lirası değerindeki kredi desteğinden herhangi bir geri ödeme talep edilmez. Hibe olarak adlandırılan bu destek çeşidinin dışında hala nakit paraya ihtiyacınız varsa, KOSGEB tarafından 100 000 Türk Lirası değerinde bir kredi desteği daha sağlanır. Ancak bu 100 000 Türk Lirası değerindeki kredi için faizsiz geri ödeme talep edilir.

Siz de bu imkânları değerlendirerek girişimcileriniz için gereken maddi desteği elde edebilirsiniz. Geri ödemeli veya geri ödemesiz bu kredi seçenekleri içinden size en uygun olanı belirlemek için KOBİ’lere kredi desteği sağlayan kurumları iyice araştırmanız gerekmektedir. Gerekli bilgileri edindikten sonra başvurmak istediğiniz kurumla irtibata geçebilir, kısa sürede KOBİ desteğinizi elde edebilirsiniz.

Devlet destekli KOBİ kredisi nasıl alınır

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir