"Enter"a basıp içeriğe geçin

Devlet Gözlük İçin Ödeme Yapıyor Mu? SGK Gözlük Ödemesi 2019

SGK Gözlük Ödemesi 2019

Devlet Destekli gözlük almak veya SGK’dan gözlük parası almak ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık. Sizlerde bu konuda yetersiz bilgiye sahipseniz aşağıdaki yazımızı inceleyerek SGK’dan gözlük camı nasıl alınır veya kimlerin gözlük camı almaya hakkı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Devlet tarafından sigortalı kişilere, gözlük alma hakkı tanınır. Ancak bir çok hasta, devlet desteği ile gözlük ödemesi SGK hakkında bilgi sahibi değil. Çerçevelerin gözlük camlarının ne kadar süre ile yenileceğini ve gözlük hakkının olup olmamasını bilmek, devlet desteği açısından biliçlendirilmeyi sağlar.

Devlet desteği sayesinde, gözlük ve çerçeve temini sağlanması için kişinin karşılaması gereken önemli şartlar vardır. Kişinin prim ödemesi yapması ve muayene olabilmesi için gereken çalışma şartını sağlaması gerekir. Sonraki süreçte ise devlet hastahanelerinden muayene için randevu alınır. Bu şekilde, göz rahatsızlığı tespit edilmiş olur. Tespit edilen rahatsızlık sonucu, gözlük alımı, doktor tarafından belirlenir. Eğer doktor tespit edilmiş göz rahatsızlığı için gözlük kullanılması gerektiğini bildiriyorsa bu gözlüğün alınması, devlet desteği ile sağlanır. Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından temin edilen devlet desteği ile gözlük ödemesi sayesinde gözlük alınır.

Devlet Destekli Gözlük Nasıl Alınır?

Devlet desteği ile gözlük ve çerçeve alabilmek için, kişinin yeterli prim ödemesi yaparak, muayene olabilecek kadar çalışmış olması gerekiyor. Daha sonra Devlet Hastanelerinin Göz Polikliniklerinden randevu alarak, gözünüzde ki rahatsızlığı tespit ettiriyorsunuz. Bu rahatsızlık sonucunda eğer doktor tarafından gözlük yazılırsa, bu gözlüğü almak için Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu Devlet Destekli gözlük ödemesinden faydalanabilirsiniz.

SGK Kapsamında Gözlük Yardım Bedelleri Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu kendi bünyesinde ki bütün vatandaşlarına 3 yılda yalnız 1 kez olmak üzere;

Uzak Çerçeve Bedeli; 37,80 TL.

Yakın Çerçeve Bedeli; 37,80 TL. (40 yaş üstü prespiyopi teşhisi ile yazılan yakını görme gözlüğü)

Bunun dışında gözlük çerçevesi alan kişi eğer yerli üretim bir çerçeve alırsa Sgk’nın ödediği çerçeve fiyatı 43,20 olur.

Anlaşıldığı üzere SGK kendi bünyesinde ki her hastasına 3 yıl da 1 kez olmak şartıyla 37,80 yada 43,20 TL çerçeve alması için katkıda bulunur.

Camlar içinse diyoptri değerleri göre farklı fiyatlar ödemektedir. Sgk ‘nın en sık ödediği cam ücretleri;

  • 10,97 TL,
  • 12,07 TL,
  • 15,37 TL,
  • 16,47 TL.

arası değişmektedir. Peki Sgk çerçeve yardımının toplam hesabı nasıl yapılır?

SGK Gözlük Çerçeve Yardımı Hesaplama

Sgk Çalışanı için hesaplama;

-2.00 miyop hasta için çift cam ücreti olarak 10,97 TL ödemektedir.

Yani -2.00 uzak çerçevesi ve camları için Sgk Çalışanı bir kişiye:

37,80 TL. + 10,97 TL. = 48,77 TL ödemekte olup, Sgk çalışanlarından %20 katılım payı ödenen rakamdan düşülmektedir.

48,77 TL. – 9,75 TL. (%20 Kat. Payı) = 39,02 TL.

Sgk çalışanı -2.00 miyop gözlük almak isteyen bir kişiye 3 yılda 1 kez olmak üzere Sgk toplamda 39,02 TL para yardımı yapmaktadır. (Bağkur çalışanı, yeşilkartlı, ssk çalışanı hepsi %20 katılım payı kesintisine uğrar)

Emekliler için hesaplama;

Tek fark eden şey katılım payının %10 olması ve bunun kişinin maaşından kesilmesidir. Yukarıda ki hesabı Sgk emeklisi bir vatandaş için yapalım.

-2.00 miyop hasta için çift cam ücreti olarak 10,97 TL ödemektedir.

Yani -2.00 uzak çerçevesi ve camları için Sgk emeklisi bir kişiye:

37,80 TL. + 10,97 TL. = 48,77 TL ödemekte olup Sgk emeklisinin maaşından %10 katılım payı kesilmektedir.

48,77 TL. – 4,87 TL. (%10 Kat. Payı) = 43,89 TL.

Sgk emeklisi -2.00 miyop gözlük almak isteyen bir kişiye 3 yılda 1 kez olmak üzere toplamda 43,89 TL para yardımı yapmaktadır. (Bağkur emeklisi, emekli sandığı emeklisi, ssk emeklisi hepsi %10 katılım payı kesintisine uğrar)

Anlaşıldığı üzere SGK her vatandaşına gözlük çerçevesi ve cam vermez! Sadece alması gereken ürün için belli zaman aralığı koyarak yardımda bulunur.

Sgk 16 yıldır katkıda bulunduğu rakamları değiştirmemiştir. 16 Yıl önce de ödediği rakam 43,20 idi şimdi de 43,20 TL ‘ dir. Rakamları güncellemediğinden kişiler almak istedikleri çerçeve ve cam fiyatından Sgk’nın ödediği rakamı eksik öderler.

Burada şunun altını bir kez daha çizmek isterim ki Sgk çerçeve vermez! Piyasada zaten 37 TL ‘ye ya da 43 TL’ye satılan standartlarına uygun bir çerçeve yoktur! Sgk kendi bünyesinde ki vatandaşına gözlük alabilmesi için yardımda bulunur.

Mesela kişi 400 TL değerinde bir çerçeve 200 TL değerinde bir cam alabilme özgürlüğüne sahip olduğu gibi 150 TL çerçeve 100 TL değerinde ki bir camı da alabilir. Toplam tutardan Sgk’nın ödediği rakam düşülür arada kalan fark gözlük kullanıcısı tarafından ödenir.

Anlaşıldığı üzere siz istediğiniz bir gözlükçüden içeri girdiğiniz andan itibaren istediğiniz çerçeveyi ve camı almakta özgürsünüz. Toplam tutarın sadece yukarıda yazılan kısmını SGK öder gerisini gözlük almak isteyen vatandaş öder.

Sigorta aracılığı ile gözlük alan hastalar, ödemelerini 3 yılda bir olacak şekilde alırlar. Diyelim ki, devletin sağlayacağı gözlük ödemesi 2019 yılını kapsamaktadır. Gözlük alacağınız optikte, sigorta raporu ve reçetesi aracılığı ile ödemeden yararlandıktan sonra, 2022 yılından yeniden devlet desteği ile gözlük ve çerçeve alımı için başvurabilirsiniz. Ancak burada bir husus da dikkatlerden kaçmamalıdır. Eğer bu 3 senelik süre içerisinde, göz bozukluk durumunuzda 0.5 lik bir değişiklik söz konusu ise bu durumda, göz bozukluk oranındaki bu farklılık nedeni ile 3 yıllık süreyi beklemeye gerek kalmadan, yeniden devlet desteği ile gözlük alabilirsiniz. Bununla birlikte, eğer göz bozukluk oranı 0.5 den daha az ise o zaman, gözlük ve çerçeve bedeli devlet tarafından karşılanmaz. Gözlük ve çerçeve bedelini kendiniz sağlamanız gerekir.

Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama:   https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula

Devlet Desteği İle Gözlük Almak İçin Yapılması Gerekenler

İnternet aracılığı ile de yeni gözlük ödemenizin zamanını öğrenebilirsiniz. E-devlet, bu konuda hastalara yardımcı oluyor. E-devlet uygulaması sayesinde, gözlük ödemesi yapan kişilerin kaydı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tutuluyor ve bu yolla yeni gözlük alım tarihi sorgulaması, internet üzerinden öğrenilebiliyor. Aynı zamanda, kısa mesajla da bildirim almak mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu uygulama aracılığı ile de gözlük cam veya çerçevelerinizi ne zaman değiştirebileceğinizi bildiriyor. Ayrıca e -devlet sitesinde de görseller aracılığı ile hastalara bu konu ile ilgili bilgi aktarılıyor.

Mesaj uygulaması sayesinde, devlet desteği ile yeniden gözlük camı temin etmek isteyen hastalar, gerekli bilgileri girerek kısa mesajlarını 5502 numarasına gönderiyorlar ve bu uygulamanın sonucunda, hangi tarihte yeniden devlet desteği ile gözlük alabileceklerini öğreniyorlar. Yanıt olarak gönderilen sorgulama mesajında, cam bedelleri değişmektedir. Devlet gözlük için ne kadar ödüyor 2019 sorusunun yanıtı ise, gözlük kategorilerine göre değişmektedir.  Uzak sağ ve sol, yakın sağ ve sol şeklinde olmak üzere dört çeşit ödeme şekli bulunmaktadır. Devlet desteği ile hastalar gözlüklerini yenilediklerinde bu bedel, hastaların hesaplarına 4 kategoriden en uygun olana uyacak şekilde yatmaktadır. Hangi camın değiştirilmesi gerekiyor ise o cam  bildiriliyor.

E-devlet şifreniz var ise e-imza veya mobil şifreniz ile giriş yaparak, gözlük camı sorgulama sekmesinde bigilerinizi görebilir ve cam değişme tarihini öğrenebilirsiniz. E-devlet şifreniz olmadığı takdirde ise mesaj uygulamasını deneyebilir veya yakınınızda bulunan PTT aracılığı ile e-devlet şifresi alabilirsiniz.

Devlet Desteği ile Alınan Gözlüklerin Bedeli

Devlet gözlük için ne kadar ödüyor 2019 devlet desteği ile verilen gözlük camlarının bedeli, hastanın çalışmışlık süresi, sigorta pirimi ve muayene edildiği doktorun yazacağı rapora göre değişir. Göz doktorundan çıktıktan ve muayene bittikten sonra sekreterden gözlük bedelinizin devlet tarafından karşılanması için rapor temin edilir. Alınan bu rapor, hastahane nezdinde onaylatıldıktan sonra, verilen reçete ile birlikte, gözlük alımı için optiğe gidilir. Optiğe vardıktan sonra ise reçeteniz incelenir ve size ne kadar ücretli bir çerçeve isteyip istemediğiniz sorulur. Gözlükçüler, size satacakları gözlüklerde, asıl parayı gözlük camından değil gözlük çerçevesinden kazanır. Gözlükçü size ne kadarlık bir gözlük çerçevesi istediğinizi sorar. Ancak bu size göre değişir. Eğer düşük bedelde olan bir gözlük almak isterseniz bu durumda, devletin gözlük için temin ettiği bedelle gözlüğünüzü yenileyebilir ve sonuç olarak, yeni bir gözlüğe sahip olursunuz.

İlginizi Çekebilir:  Geriye Dönük Süt Parası Nasıl Alınır?

Ancak daha güzel çerçeveli gözlüğe de sahip olmak isteyebilirsiniz. Gözlük ödemesi SGK tutarı ise bazen seçeceğiniz gözlük bedelini, çerçeveden dolayı karşılayamaz. Kendi zevkinize göre seçeceğiniz gözlük sonucu, görevli size devletin bu gözlük bedelinin ne kadarını karşıladığını bildirir. Örnekle anlatacak olursak, 400 liralık bir gözlük seçtiniz. Devlet desteği, bu gözlüğün sadece 100 lirasını karşılıyor ise, geriye kalan 300 lira, sizden tahsis edilir. Tabii ki, bu ödeme bedeli, 4 farklı kategoride değişir. Devletin belirlediği miktar daha az olursa o zaman, yükün daha çok kısmı size düşer.

Optikler ise sizden temin ettiği faturalar aracılığı ile devletin yapması gereken ödemeyi, her ay olmak şartı ile, belirli günlerde sosyal sigortalara başvuru yaparak teslim alırlar. Sosyal sigortalar aracılığı ile alınan ödemeler, belirli dönemlerde yapılmaktadır. Özel optiklerde ise devlet desteği ile ödenen bedel, standart cam ve gözlük veya güneş gözlüğü olması farketmezsizin kullanılmaktadır. Devlet desteği sayesinde, optikler aracılığı ile güneş gözlüğü almak ise daha basittir.

Güneş gözlüklerinde ise rapor yazılması durumunda değişen hususlar vardır. Eğer rapor yazdırılması durumu mevcut ise gözlükçü, numaraları, gözlük faturasını, beğendiğiniz güneş gözlüğü için kesecektir. Bu durumda, devletin desteği ile ödenen bedelden daha fazlası durumu olduğunda, yine fazlalık sizden kesilir. Bu sayede, kaliteli ve zevkinize uygun güneş gözlüğüne sahip olursunuz. Ancak malum olduğu gibi, bu durum yasal değildir. Bununla birlikte, herhangi bir denetleme mekanizması da bulundurmamaktadır. Yazımız boyunca, gözlük ödemesi 2019 desteği hakkında bilgi vermeye çalıştık. Siz de devlet desteği aracılığı ile gözük almakistiyorsanız doktorunuza muayene olmak için geçikmeyin.

2019 Yılında Kurum ve Kuruluşların Ödeyeceği Cam ve Çerçeve Ücretleri

   KURUM VE KURULUŞLAR    ÇERÇEVE    CAM
  AKBANK (2019)   300 TL (KDV DAHİL)    KENDİ LİSTESİ (LİSTE AŞAĞIDA MEVCUTTUR)
  GARANTİ BANKASI   190 TL (KDV DÂHİL)   190 TL (KDV DÂHİL)
   HALK BANKASI   300 TL (KDV DAHİL)   KENDİ LİSTESİ (LİSTE AŞAĞIDA MEVCUTTUR)
  İŞ BANKASI   135 TL (KDV DÂHİL)   RESMİ LİSTE
  MERKEZ BANKASI   37.80 TL (KDV DAHİL)   RESMİ LİSTE
  P.T.T   S.Y.S. 37,8 TL (KDV DÂHİL) %20 KATILIM PAYI DÜŞÜLECEK (30,24 TL ÖDÜYOR)   RESMİ LİSTENİN %20 KATILIM PAYI DÜŞÜLÜP x 3 KATINA KADAR ÖDEME YAPIYOR.
  ŞEKERBANK   35TL +KDV(50TL SYS)=87,80 TL   RESMİ LİSTE
  VAKIFLAR BANKASI   200 TL (KDV DÂHİL)   150 TL (KDV DÂHİL)
  ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ   MENSUBUN BİLGİSİ VARDIR.   TEL: 0(212)279-29-09
  TÜRK TELEKOM   PERSONELİN ARAMASI GEREKİYOR.   DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER AŞAĞIDA MEVCUTTUR.
  ZİRAAT BANKASI   300 TL (CAM+ÇERÇEVE)  KDV DAHİL
  YAPI-KREDİ BANKASI   70 TL   35TL
  MİLLETVEKİLİ   350 TL   200TL

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. / EMEKLİ SANDIĞI VAKFICAM FİYAT LİSTESİ (TL)

CAM NUMARALARI Colormatik (65) Organik Organik AR
SPH
0-2 55 TL 51 TL 96 TL
2-4 64 TL 61 TL 144 TL
4-6 92 TL 67 TL 144 TL
SPH/CYL
2/2 83,00 64 TL 120 TL
4/2 89,00 72 TL 168 TL
6/2 120 TL 92 TL 168 TL
SPH/CYL
2/4 132 TL 106 TL 144 TL
4/4 144 TL 117 TL 264 TL
6/4 156 TL 133 TL 264 TL

Cam ücretleri, cam numaraları değiştiğinde veya 2 yılda bir kez ödenir.

*ÇERÇEVE 300 TL
**LENS 300 TL
***BİFOCAL CAM/PROGRESİF CAM 720 TL
6,25 ve üzeri numaralarda inceltilmiş bir çift cam 510 TL

*İki yılda bir kez ödenir.

*Lens, Göz kusuru 5 derece ve üzeri olan kişilere yılda bir kez ödenir.

***Numaralarına bakılmaksızın bir çift cam bedeli ödenir.

Ayrıca,

  • Cam için ; Cam Zarfı
  • Çerçeve için; Garanti Belgesi eklenerek gönderilecek.

Fiyatlara KDV DAHİLDİR AKBANK CAM LİSTESİ

CAM NUMARALARI ÇİFT OLARAK Beyaz -Renkli
SPH
0-4 93 TL
6 120 TL
8 156 TL
10 180 TL RX: 242 TL
SPH/CYL
0- 4/2 145 TL
6/2 180 TL
8/2 242 TL
10/2 280 TL
SPH/CYL
0-4/4 188 TL
6/4 242 TL
8/4 280 TL RX: 300 TL

AKBANK “Gözlük reçetesi ile birlikte 3 yılda bir, 65 yaş üstü üyelerimiz ile 14 yaş ve daha küçük çocuklarda 2 yılda bir karşılanır. Ayrıca,
• Çerçevenin yenilenmesi (yukarıda belirtilen sürelerin tamamlanması) halinde numarası değişsin ya da değişmesin her iki cam bedeli,
• Her durumda, numarası değişen camın bedeli karşılanır.
Belirtilen limitler; beyaz/renkli çift çam için toplam tutardır.“

E- Devlet Üzerinden Gözlük Hakkı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Sigortalar Kurumu E-Devlet uygulaması ile, gözlük ödemesi yapılan kişilerin kaydını yapıyor ve yeni gözlük sorgulamasının ne zaman yapılacağını internet üzerinde sorgulamalarına müsaade ediyor. Sosyal Sigortalar kurumu Ne zaman Gözlük Camı Değiştirebilirim isimli uygulamasını kısa mesaj servisine de uyarlamış. Hatta e-devlet sitesinde bir görsel ile kullanıcılara bu konuda bilgi veriliyor.

SMS ile gözlük sorgulama

Yukarıda ki mesajda görüldüğü üzere, gözlüğünü yenilemek isteyen hastalar, 5502 nolu numaraya CAM TC AİLE SIRA NO yazarak kısa mesaj gönderiyorlar ve bu sorgulamanın sonunda aşağıda ki görselde görüldüğü üzere, kullanıcının hangi tarihte yeniden gözlük alabileceği bildiriliyor.

SMS ile gözlük sorgulama işlemi sonucu

Eğer sizinde E-Devlet şifreniz var ise, Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sayfasında e-imza veya mobil şifreniz ile bağlanarak online sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Açılan sayfaya giriş yapmadan evvel PTT’ den aldığınız şifre ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada gözlük alma hakkınız olup olmadığı sorgulanmaktadır. Örneğin sağ cam bilgisi hakkınız olmadığı gösteriliyor ise yukarıdaki durum gibi gözünüzde bir değişiklik olmaksızın cam değiştirilmesi mümkün olmamaktadır.

e devlet gözlük hakkı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

3 Yıldan Evvel Gözlük Değiştirmek Mümkün mü?

Normal şartlarda devlet destekli olarak verilen çerçeve ve camlar için belirlenmiş bir süre bulunmakla beraber bu sürenin 3 yıl olduğunu söyledik. Ancak bu durumun iki istisnasını bulunmaktadır.

  1. Diyoptrilik: Bu gözün gelen ışınlarını kırma gücünü ifade etmektedir. Şayet bu konuda 0,5 oranında bir artış söz konusu olursa, devlet tarafından camların karşılanması gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Bu durumun tespiti için yine Göz Hastalıkları doktoruna giderek muayene olmanız gerekiyor. Bu bozukluğun tespit edilmesi durumunda doktor tarafından size yeni bir gözlük reçetesi yaptırılması söz konusu olabilecektir.
  2. Gelişim çağında olan çocuklar: Ayrıca süreden önce numaralı gözlük verilmesi durumu bir de gelişim çağında olan çocuklar için geçerli olmaktadır. 18 yaşını doldurmamış olan çocuklarda 3 yıldan önce gözlük camı değiştirmek mümkündür.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Gözlük reçeteleri Göz Hastalıkları Uzmanları tarafından düzenlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında hizmet veriliyor ise reçetelerin geçerlilik süreleri 10 iş günü olarak belirlenmiştir. 10 iş günü içerisinde müracaat edilmeyerek işleme girmeyen reçeteler geçersiz olarak kabul edilmektedir. Bir de özel hastaneden alınan reçetelere değinelim. 4924 sayılı Sağlık Bakanlığı yazısında;

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

“…..düzenlenen gözlük ve her türlü lens reçetelerinin geçerlilik süreleri; hastanın refraksiyonu, kornea eğimi ve göz yaşı özelliklerinin değişebileceği, bu nedenle gözlük reçeteleri ile her türlü lens reçetelerinin son 1 yıl içinde yazılmış olması gerektiği.” söylenmektedir.

Yönetmelik gereği SGK kapsamı dışında yazılan reçetelerin geçerlilik süreleri 1 yıl olarak belirlenmiştir.

Devlet gözlük desteği nasıl alınır?

Devlet Destekli Gözlük Hakkı ile Güneş Gözlüğü Alınır mı?

Optikler sizlerden aldığı faturalar ile Devletin yapacağı ödemeyi her ayın belirli günlerinde sosyal sigortalar kurumuna başvurarak, belirli dönemlerde teslim almaktadırlar. Bazı özel optik firmalarının, bu bedeli ister standart gözlük ve cam, isterse güneş gözlüğü olarak kullandıkları söylense de, gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca bu durum mevzuata aykırıdır. Numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alınamaz.

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir