"Enter"a basıp içeriğe geçin

Devlet Mazot Desteği Nasıl Alınır?

Devlet Mazot Desteği Nasıl Alınır? Çiftçiye Mazotun Yarısı Devletten Müjdesi için gerekli bütün bilgiye kredivenotum.com sayfamızda bulabilirsiniz.

Devlet tarafından verilen mazot desteği başvurusu yapmak için çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak gerekir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçiler Tarım il veya ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvurularını yaparlar. Mazot desteği almak isteyen çiftçilerin tarım bakanlığına Internet üzerinden mazot ve gübre ödemesi yapmaları gerekir. Dekar başına belirlenen tutarda ödeme yapan çiftçiler mazot desteği alabilir.

Kayıtlı oldukları il veya ilçedeki Gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğüne başvuru yapan ÇKS belgeli çiftçilerin kayıtları müdürlüğün belirlediği tarihlerde alınır. ÇKS belgesi olan ve bilgilerini güncelleyen çiftçiler her yıl dekar başına devletin belirlediği tutarda toprak analiz desteğini ve mazot ve gübre desteğini alırlar.

Çiftçiye Verilen Mazot Desteği Nasıl, Ne Kadar Verilmektedir?

Mazot desteği almak isteyen çiftçiler için devlet tarafından 2018 yılında Milli Tarım projesi hayata geçirildi. Bu projeye göre yapılan ekimlerin havza bazlı ekim modellerine göre yapılmasına kararı verildi.

Çiftçilerimize 2018 mazot desteği müjdesi devlet tarafından verildi. Devlet havza bazlı üretimi desteklemek ve hızlandırmak için çiftçilere mazot desteği verilmesine karar verdiğini açıkladı. Ülkemizdeki bütün havzaların yeri incelendikten sonra üretime uygun havza bazlı yerler tespit edildi. Havzalara uygun ürünlerin yetişeceği havzalar tespit edilerek üretimlerin ona göre yapılması gerektiğine karar veren devlet çiftçilere destek müjdesini verdi.

Havza bazlı doğru yerde doğru ürünü eken çiftçiye destek veren devlet ürünlerin ekim zamanında ve hasat zamanında olmak üzere yılda 2 kere mazotun yarısı bizden kampanyası ile mazot desteği verecektir.

Devletin verdiği 2018 yılı havza bazlı desteklerde Milli Tarım Projesine geçildiğinde çiftçilere verilecek mazot desteğinin %50’si devletten ve %50’si çiftçiden olacak biçimde 2 seferde verilecektir.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak Bütün Detaylarıyla
Devlet Mazot Desteği Nasıl Alınır?

Mazot Desteği Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Çiftçilerin devlet tarafından verilen 2018 mazot desteği başvurusu yapmaları ve destekten faydalanmaları için bazı şartları yerine getirmeleri gerekir. Devletin vereceği destekte toprak analizi yaptırmak şartı vardır. Aynı yıl içersinde desteklerden yararlanmak isteyen çiftçilerin ÇKS kayıtlarının olması ve güncellenmesi gerekir. ÇKS belgeleri ile yapılan başvurularda Başvuru dilekçesi İl veya ilçe tarım müdürlüğüne yazılır ve başvuru sahibinin imzasını taşır.

Alan bazlı olan toprak analiz desteğini almak için çiftçilerin belirlenen tarihler arasında başvuru dilekçeleri bağlı bulundukları il veya ilçe tarım müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir. Çiftçilerin 50 dekar ve üzerinde destek alabilmesi için toprak analizinin belirtilen tarihler arasında yapılması Mazot desteği şartları arasında yer alır. Verilen desteklerin ödemeleri 2018 yılında Ziraat Bankası tarafından yapılır. Ödemeler çiftçilerin banka hesaplarına Bakanlığın belirlediği tarihler arasında doğrudan yatırılır.

Mazot Desteği Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Çiftçiler mazot gübre desteği sorgulama ile ilgili tüm bilgileri destekleme ödemelerinde aracılık hizmeti veren Ziraat Bankasından yapabilirler. Destek ödemelerini Ziraat Bankasından alan çiftçiler banka hesaplarından ödemelerini alabilir ve ödeme hakkında sorgulamaları yapabilirler. Bakanlık tarafından ödemeler konusunda yetkilendirilen Ziraat Bankası destek kredilerinin ödendiği ve her türlü sorgulamaların yapıldığı yetkili bankadır. Banka hesabı olmayan çiftçilere ödemeleri kimlik numaralarının son hanelerindeki rakamlara göre yapılır. Bu ödemelerin tarihleri banka tarafından düzenlenmektedir.

Ayrıca E-devlet sistemi ile üretici destekleme sorgulama hizmetlerinden sorgulama yapılır. E-devlet şifresi, kimlik bilgileri ve elektronik imza ile e-devlet sistemine giriş yaparak alacağınız destek ile ilgili sorgulamaları yapmak mümkün olmaktadır. E-Devletin sunduğu hizmetlerden yararlanmak için gerekli olan şifrenin PTT şubelerinden temin edilmesi gerekir. Sahip olduğunuz şifre üzerinden sisteme giriş yaparak destek ve üretim konusunda her türlü sorgulamayı yapmak mümkün olur.

Mazotun Yarısı Devletten Müjdesi ve Videolu Açıklaması

Ali Ekber Yıldırım ile Umut Özdil, %50 Mazot Desteğini Yorumluyor.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir