"Enter"a basıp içeriğe geçin

Doğum Borçlanması ve Şartları Nedir?

Doğum borçlanması ve doğum borçlanması hesaplaması, doğum borçlanması için hangi kurumlara başvurabiliriz. İşte bütün detayları ile doğum borçlanması hakkında detaylı bilgiler.

Doğum borçlanması çocuk sahibi olan kadın çalışanların çalışmadıkları dönemler için prim ödeyerek emekliliğe hak kazanmalarını sağlayan, emeklilik sisteminin bir parçası olarak nitelendirilebilir. Erkekler için uygulanan askerlik borçlanmasının bir benzeri olan durum kadınların doğurdukları her çocuk için ayrı olarak uygulanabileceği gibi, kadınlar için sigorta tescil ve ilk işe giriş tarihi itibariyle doğum borçlanması yapma hakkı tanınmıştır.

Doğum Borçlanması İçin Tüm Detaylar

Doğum borçlanması nedir sorusuna verilecek ilk cevap; bir hizmet borçlanması türü olarak açıklanabilecek olan doğum borçlanmasının, kadın sigortalıların SSK, BAĞKUR ya da Emekli Sandığı’na bağlı olmaları önemli olmaksızın (sigorta statüleri doğum borçlanmasında önemli değildir) ilk işe giriş ve sigorta tescil tarihleri itibariyle doğan her çocukları için gün borçlanması yapmaları ve bu sayede bu günlerin hizmetten sayılmasını sağlamaları olarak açıklanabilir.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması şartları, sınırları ve kuralları gayet net olan bir sistemdir. Bundan hareketle doğum borçlanması şartları için;

  • Doğum borçlanması kaç gün kazandırır sorusu için, kadın çalışanların sigorta tescil tarihinden itibaren doğan ilk üç çocuğu için yapılmaktadır. Kadın çalışanlar doğum yaptıktan sonra 24 aylık süreyi borçlanabilecekleri gibi tek şart bu sürede adlarına prim ödenmemiş olması gerektiğidir. 24 aylık süre 720 güne denk gelirken, 2 çocuk için 1440, üç çocuk için 2160 gün borçlanma yapılabilecektir. 3 çocuklu bir kadın çalışan toplamda 6 yıl borçlanma yapabilme hakkına sahip olmaktadır.
  • Doğum borçlanması için bir diğer önemli durum, doğum yapan kadının doğumdan önce mutlaka sigortalı çalışması gerekliliğidir. Doğumdan önceki en az üç aylık sürede sigortalı olarak çalışmayan hiçbir kadın çalışan bu konuda bir doğum borçlanması yapamaz.
  • Doğum borçlanması yapacak kadın çalışanın doğumlarının sağ olarak gerçekleşebilmesi gerekirken, sağ olarak doğmayan çocuklarla alakalı herhangi bir doğum borçlanması yapılabilmesi mümkün değildir.
İlginizi Çekebilir:  İnşaat Tamamlama Kredisi Veren Bankalar
Dogum borçlanması nasıl yapılır

Doğum Borçlanması Hesaplanması

Kadın çalışanlar için doğum borçlanması sigortalıların prime esas günlük kazançlarına göre hesaplanır. Prime esas kazançların alt ve üst sınırı olurken, SGK tarafından tescil edilen günlük kazancın %32’si oranında doğum borçlanması yapılma hakkı tanınmaktadır. Bahsedilen prime esas günlük kazanç, borçlanma yapılmak istenen dönemdeki prime esas kazancı içermektedir. Yani;

  • Örneğin 2018 yılı içerisinde doğum borçlanması talebinde bulunan bir sigortalının ödeyeceği en düşük doğum borçlanması günlük tutarı 21,65 TL olarak hesaplanmaktadır.
  • Bu hesaba göre aynı şekilde 2018 yılı için ödenecek en yüksek doğum borçlanması günlük tutarı da 162,33 TL olarak hesaplanmaktadır.
  • 2018 yılı hesaplamalarında bir çocuk için doğum borçlanması toplamı 15 bin 580 TL olurken, 2 çocuk için 31 bin 161 TL, üç çocuk için de 46 bin 742 TL olarak belirlenmektedir.

Emeklilik için Doğum Borçlanması Basıl Yapılır

Doğum borçlanması ile doğum yapmış kadınlar doğumlarından sonra çalışmamış olmaları şartıyla iki yıllık süreyi borçlanarak hizmetlerine saydırabiliyorlar. Geçmişte sadece iki çocuk için yapılabilen doğum borçlanması, geçtiğimiz yıl çıkarılan torba kanun ile üç çocuğa çıkarıldı. Yani toplamda 2160 güne kadar emeklilik açısından gün kazanmanız mümkündür.

Doğum borçlanması ve emeklilik için doğum borçlanması hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Doğum Borçlanması İçin Muhatap Alınacak Kurum Hangisidir?

Doğum borçlanmalarının nereye ve nasıl yapılacağıyla alakalı muhatap alınacak kurum sigortalının son olarak çalıştığı Sosyal Güvenlik İl ve İlçe Müdürlükleri’dir. Bu konuda,

  • Sigortalı, ister hizmet akdiyle herhangi bir işletmede çalışsın, isterse de kendi hesabına bağımsız çalışmaya başlasın sigortalının tek muhatabı son çalışmanın geçtiği SGK müdürlükleridir. Müdürlüklere bizzat yapılan başvurular en kısa sürede sonuçlandırılarak sigortalıya bildirilir.
  • Doğum borçlanması kamu görevlileri için ise farklı bir prosedür içermektedir. Kamu görevlileri (eski ya da yeni) doğum borçlanması için Sıhhiye Ankara’da bulunan SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na ilgili dilekçeyle başvurarak işlemlerin başlatılmasını sağlayabilmektedirler. Her türlü durumda kurum tarafından borç tutarının borçluya bildirilmesinin ardından borcun ödeme süresi maksimum 30 gündür.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir