"Enter"a basıp içeriğe geçin

Döviz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır ve Özellikleri Nelerdir?

Döviz Nedir?

Son zamanlarda altın, döviz gibi yatırım araçlarının bir hayli arttığını görüyoruz. Tahmin edileceği gibi dövizinde kendine özel bir yatırım  aracı olarak kullanımı vardır. Kişiler tercihen altın veya dövizi uzun veya kısa vade hesaplayarak seçebilmektedirler. Döviz önemli bir yatırım aracı olup dövizde yükselişten döviz takipçileri çok memnun. Çünkü ellerindeki dövizleri bozdurup büyük bir kar elde etmeyi hedeflemektedirler. Evet bu açıdan bakıldığında tabi ki dövizi olanların büyük karı olacaktır. Fakat dövizin yüksekliği TL ‘nin değer kaybettiği anlamına da gelmektedir. Kısaca dövizi açıklayacak olursak, yabancı parayı temsil eden belgelerdir.

Döviz Kuru Nedir?

Döviz kuru borsa sunumlarında çok fazla sunulan fazla kulak aşinalığı olduğumuz bir tanımdır. Peki döviz kuru nedir? Neye göre şekillenir? Döviz kurunu neler etkiler? Birlikte göz atalım. Bir ülkeye ait olan para o ülkede ki alım ve satımlar için kullanılmaktadır. Bir örnekle açıklayacak olursak Türkiye’ de bir işletmenin Dış ülkelerle ithalat yapmak için EURO’ya ihtiyaç duyar. Yani EURO’yu satın alması gerekmektedir. Yani dış ticaret ilişkileri döviz kullanımını gerektirmektedir. Döviz her hangi bir eşya gibi alınıp satılır. Döviz kuru mili paramızın yabancı para karşısındaki değerdir.

Döviz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır ve Özellikleri Nelerdir?

Döviz üzerinden yatırım yapmayı amaçlayan ve genelde dövizi kullanarak yatırım yapan kişiler elbette ki bir hayli çok. Dövizi bir yatırım aracı olarak görerek karı amaçlamak çok mantıklı bir fikirdir tabi ki. Fakat döviz ani iniş çıkışlarıyla bazen döviz takipçilerini hayal kırıklığına uğratabilmektedir. Altının dövize göre iniş çıkışı daha azdır. Döviz hesabı nasıl açılır birazda bunu inceleyelim. Dövizden kar etmek istiyorsanız açacağınız hesap vadeli döviz hesabı olmalıdır. Eğer sürekli hesabınızda bir oynama olacaksa vadesiz bir hesap öneririz. Bu hesabın her hangi kullanmış olduğunuz mevduat hesabından bir farkı yoktur. Yani bankanıza giderek döviz hesabı açtırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Mevduat hesabından farkı şu olacaktır. ATM’lerden işlem yaparken döviz kurunu kontrol etseniz bile paranızı çekerken ani iniş veya çıkışı görüntüleyebileceksiniz. Hesabınızı vadeli veya vadesiz olarak açtırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye İş Bankası'nın Maaş Anlaşmalı Bireylere Sağladığı Avantajlar

Vadesiz döviz hesabı nasıl açılır?

Vadesiz döviz hesabı açtıran müşterilerin amacı, birikim yapmak yerine dövizle finansal işlemleri yerine getirmek veya ilgili dövizlerle hesap üzerinden işlemler yapmaktır. Eğer sürekli para çekip, yatırma gibi işlemler kullanılacaksa zaten vadesiz hesabın açılması en doğrusu olacaktır. Bu vadesiz döviz hesabı sayesinde de kur farkından oluşabilecek değer kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Döviz hesabının kullanım olarak, klasik bir mevduat hesabından herhangi bir farkı yoktur. Önemli olan nokta ATM kullanımı sırasında oluşan fark olacaktır. Döviz işlemlerinizi, döviz bulundurma özelliği bulunan ATM’lerden gerçekleştirebilirsiniz. Döviz hesabı açtırmak istediğiniz bankaya gidip, bu isteğinizi herhangi bir şubeye vereceğiniz dilekçe ile resmiyete dökebilirsiniz. Bankanın ilgili kontrolleri sağlamasından sonra vadesiz döviz hesabınız kullanıma açılacaktır.

Vadeli döviz hesabı nasıl açılır?

Döviz türünden yatırım yapmak ve bu işlem sonunda bir birikim kazanmak isterseniz, sizin için yapılacak en doğru şey bir banka şubesine gitmek ve vadeli mevduat hesabı açtırma dilekçesi vermektir. Bu sayede belirli vade süresince paranızı bekletmeniz durumunda faiz kazancı elde etmiş olacaksınız. Burada önemli olan, hangi bankanın hangi şartlarda size daha iyi bir hizmet yapacağını öğrenmektir. Bu sayede daha başarılı bir birikim sonucu ortaya çıkacaktır.

Döviz Vadeli Hesaplarında Limit

Vadeli döviz hesabı açımında ve vadeye yatırılmasında bankalar limit kullanmaktadır. Piyasa koşullarına istinaden hesaplanan faizler ile getiri sağlayan katılımcılar farklı bankalar üzerinde istediği sürelerde vadeli mevduat hesabına yatırıyorlar. Bankaların döviz mevduat hesaplarında limit ABD dolarında ve Euro’da 1000 olarak belirlenmiş. Diğer para birimleri de farklılık gözetiyor.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir