"Enter"a basıp içeriğe geçin

EFT Nedir, Havale Ne Demek, EFT ile Havale Arasındaki Farklar

EFT ve Havale günümüz teknolojisinin gelişmesi ile büyük bir hız kazandı. Mobil cihazlar ile dakikalar içerisinde dünyanın bir ucunda olan bir kişiye anında para transferi yapabiliyorsunuz.Peki Havale ve EFT arasındaki farklar nelerdir işte bütün detayları ile Havale ve EFT işlemlerinin detayları yazımızda.

Banka üzerinden TL para birimini kullanarak yapılan para transferi işlemleri ikiye ayrılır. Bu işlemler EFT ve havale işlemleridir. Para transferi yani havale ya da EFT şahsen bankaya giderek, bankamatikten ya da cep şubesinden yapılabilir. EFT belirli saatler ve günler içinde gönderilebilirken havale işleminde böyle bir kısıtlama yoktur. Peki EFT ne zaman hesaba geçer? EFT ve havale nedir? İşte EFT ile havale arasındaki farklar…

EFT ve Havale Nedir

EFT NEDİR? EFT NE DEMEK?

EFT’nin açılımı ‘Elektronik Fon Transfer‘dirTransfer’dir. EFT kısaca Türk lirası üzerinden yapılan ödeme işlemlerinin elektronik ortamda gerçek zamanlı brüt mutabakatını sağlayan sistemdir. EFT sistemi 1992 yılında kurulmuştur. Hangi bankanın müşterisi olursanız olun EFT ile bankalar arası para aktarımı yapabilirsiniz. Yani aynı banka üzerinden yapılan TL aktarımı yaparken değil sadece başka bankalara TL aktarımı yaparken kullanılır. EFT yapabilmek için bankaların çalışma saatlerini dikkate almalısınız. Yani 9.00 – 17.00 saatleri arasında EFT işlemini yapabilirsiniz. Hafta sonları EFT işlemi yapılmaz.

İlginizi Çekebilir:  Dask Nedir?

AKBANK EFT Saatleri Yazımızı incelemek ister misiniz?

Havale ve EFT işlemlerini karıştıranlar veya bu iki terim hakkında hiç bir bilgiye sahip olmayanlar için hazırlamış olduğumuz video ile sizlerde bu ile terim hakkında dosdoğru bilgiye ulaşacaksınız.

HAVALE NEDİR?

Bankacılıkta havale işlemi kısaca aynı banka arasında yapılan TL transfer işlemleri demektir. Yani para göndereceğiniz hesabın sizinle aynı bankadan olması gerekir. Havale transferini nereden yaparsanız yapın aynı banka üzerinden yapıldığı için günün her saati anında karşı tarafın hesabına geçer. Kısaca havale işlemi günün 24 saati ve hafta sonları da yapılabilir.

EFT İLE HAVALE ARASINDAKİ FARKLAR

EFT başka banka, havale aynı banka üzerinden yapılan para transfer işlemidir. Bankanızla yaptığınız anlaşmaya göre EFT gönderimlerinde EFT ücreti talep edebilir. Ancak kendi hesaplarınız arasında para gönderimi yapıyorsanız EFT ücreti alınmaz. Havale bankalar tarafından ücretlendirilmeyen bir işlemdir. Ayrıca EFT ve havale gönderim saatleri açısından da farklılık gösterir. Havale ile günün her saati gönderilebilirken EFT ile bankaların çalışma saatleri ve günleri içerisinde para transferi yapılabilmektedir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir