"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ek Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ek Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kredi kartlarının artık günümüzde her aile bireyinin en önemli ödeme araçlarından birisi olduğu ortada. Dolayısıyla eşlerin her ikisinde, hatta artık çocuklarda bile bulunan kredi kartlarını doğru bir şekilde kullanmak da çok önemli. Ek kart nedir, nasıl kullanılır sorusunun cevabı da tam olarak bu noktada önem kazanıyor. Sizler için ek karta dair tüm bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Ek kartlar, var olan ana kredi kartınızın hesabı üzerinden alışverişler yapmanıza imkan tanıyan kartlar olarak hazırlanıyorlar ve bu sayede diğer aile bireylerinin farklı farklı kartlara bulaşmadan sizin kartınız üzerinden alışverişlerini sürdürmelerini sağlayabiliyorsunuz. Bazı ek kartlarda kart numarası ana kartla aynı olabilirken, bazı bankalarda farklı numara politikası da güdülebiliyor. Ek kartların ayrıca ana karttan genelde daha düşük limite sahip olduklarını da belirtmek gerekiyor. Fakat ek kartların ana kartlar kadar harcama yetkisine sahip olduğu kesinlikle unutulmamalı ve bu nedenle sadece en yakın aile bireyleri için çıkarılmalı.

Ek Kart 18 Yaşından Küçüklere Çıkar Mı?

Çıkartılan ek kartların yaş sınırı ise normal kredi kartlarının aksine 18 değil, 16 olarak belirlenmiş durumda. Bu sayede yaşı daha küçük olan aile bireylerinin de kredi kartı ile ödeme imkanlarından faydalanmaları sağlanmış. Lakin yine de ödeme bilinci tam olarak gelişmemiş bireyler için kredi kartı ek kartının limitinin düşük tutulması gerektiği unutulmamalı. Böylece her bir aile bireyine özel şekilde farklı limit tanımlaması yapabilir ve kartınızdan en fazla sizin istediğiniz kadar harcama yapabilmelerini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Anında Kredi Kartı Veren Bankalar
Ek kart nedir, nasıl kullanılır. Ek kart aidat ödemesi

Bir Kredi Kartına Bağlı Kaç Ek Kart Çıkar?

Bir kredi kartına bağlı olarak çıkartılabilecek ek kart sayısı bankadan bankaya göre değişiklik gösterebiliyor. Aynı zamanda kartın türü de bu sayısı etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Ek kartları çıkartmak için tek yapmanız gereken bankanızın şubelerine gitmek, telefon bankacılığını kullanmak yahut internet bankacılığından yeni bir kart tanımlamak. Pek çok banka artık bu tip işlemleri internet bankacılığına taşıdığı için tüketiciler birkaç tıklama yaparak kolayca tüm işlemlerini uygulamalardan tamamlayabiliyorlar. Ek kart başvurusunun ardından genellikle bir hafta sonra kart tüketicilerin eline ulaştırılmaktadır.

Ek kartın kullanımında normal kredi kartından pek bir fark bulunmuyor. Ek karta tanımlanmış olan kredi limiti dahilinde ve o karta özel şifreyle kolayca alışveriş yapabiliyorsunuz. Lakin ek kartın limitinin genelde daha düşük olması sebebiyle her alışverişte ana kart kadar elinizin açık olmayacağını da unutmamalısınız.

Ek Kart İçin Aidat Ödenir Mi?

Ek kart aidat ücreti alıp almamak bankadan bankaya farklılık gösteriyor. Ancak, ek kartın aidatı asıl kartın en fazla yarısı kadar olabiliyor. Ek kartlarla ilgili yönetmelikte şu ifade yer alıyor:  “…Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.” Diğer bir durum ise bankalar ile anlaşma yaptığınız takdirde kredi kartı ve ek kartınıza aidat ödemek zorunda kalmazsınız. Bunun için otomatik fatura ödeme talimatı vermelisiniz.

Ek Kartların Avantajları Var Mıdır?

Bankalar ek kart başvurularını artırmak için çeşitli avantajlar sunuyor. Asıl kartın sağladığı avantajlar dışında ek puan, mil, tatil puanı, indirim gibi özel avantajlar sunan kartlar bulunuyor. Kazanılan bu puanlar istenirse asıl karta da aktarılabiliyor.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir