"Enter"a basıp içeriğe geçin

En Çok Yumurta Veren 18 Tavuk Cinsi ve Özellikleri

Tavuk yetiştiriciliği her işte olduğunu gibi zor ve meşakkatlidir. Özellikle hangi tavuk cinsini besleme konusunda bilginiz yok ise kesinlikle bir ön araştırma yapmalısınız. Hedefleri büyük olanlar için tavuk çiftliği kurmak isteyen kişinin kendisine ilk soracağı sorulardan bir kaçıda hangi tavuk cinsini beslemeliyim, hangi tavuk cinsi daha çok yumurta verir ve hangi tavuk cinsinin yumurtası kalitelidir. Kesinlikle bu soruları kendinize sormadan bir işe kalkışmayın.

Profesyonel olarak tavuk bakan kişilerin yıllık bazda ellerine geçecek olan yumurta sayısı bellidir. Ülkemizde bu işi profesyonel anlamda yapan kişiler yıllık bazda 300 adet yumurta verimini sağlayabilmektedir. Tabii ki buradaki en önemli etken tavukların cinsi ve bakımı ile alakalı bir durumdur, tavuklardan alınacak yumurta sayısı birçok etkene göre değişkenlik gösterebilir. Tavuk türlerine göre yumurta sayılarını farklılıklar gösterdiğinden dolayı besleyeceğiniz tavuk cinsi büyük önem taşımaktadır.

En çok yumurta veren tavuklar, çok yumurta veren tavuk cinsleri

En Çok Yumurta Veren 18 Tavuk Cinsi ve Özellikleri

Hemen aşağıdaki listemizde sizler için hazırladığımız 18 tavuk cinsi ve özelliklerini derledik. Umarız sizler için faydalı olmuştur.

1 – Ligorin Tavukları: Dünyanın en önemli yumurta tavuklarından bir tanesi olup yıllık yumurta verimi yaklaşık olarak 300 adedin üzerinde olup bu sayı 340 adede kadar çıkabilmektedir. Özellikle Yumurta tavuğu cinslerinde en yüksek verime sahip olan tavuk olarak bilinmektedir. Aynı zamanda en az yem tüketen ve en fazla yumurta veren tavuk olarak nam salmıştır.

2 – Lohman Brown Yumurta Tavuğu: 275-320 adet arasında yıllık yumurta verimi bulunan iyi bir cins yumurta tavuğudur.

3 – Rhode Island Red: Amerikan ırkı bir tavuk cinsi, 200-250 adet arasında yıllık yumurta verimi bulunmaktadır.

4 – Nick Brown Tavuk: 270 ila 300 adet arası yumurta verimine sahip olan bu tavuk cinsi iyi bir yumurta tavuğudur.

5 – Atak ve Atak-s tavukları: Yıllık verimi yaklaşık olarak 250-270 adet civarında olup yumurta verimi açısından iyi bir yumurta tavuğudur. (Yumurta büyüklüğü ortalama 65 gram)

İlginizi Çekebilir:  Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

6 – Amrock: (Alman), Yıllık verimi 240-250 adet arası

7 – Wyondate: Yıllık verimi yaklaşık olarak 190 adet civarındadır.

8 – Barnevelder: Yıllık ortalama 1800 ila 190 adet aralığındadır.

9 – Maran ırkı tavuk: Yıllık verimi ortalama olarak 170 adet civarındadır.

10 – Denizli ırkı tavuk: Yıllık verimi yumurta verimi bazı kaynaklarda yaklaşık olarak 100-130 adet gösterilmekle birlikte bazı kaynaklarda bu sayının 170 adet olarak belirtildiği görülmüştür. Yumurta büyüklüğü ise 55-60 gram aralığındadır.

11 – Plymouth Rock: Amerikan ırkı bir tavuk cinsi, 200-250 arasında yıllık yumurta verimine sahip olup aynı zamanda et verimi de iyidir.

12 – New Hampshire: (Alman ırkı), Yıllık ortalama verimi 220-230 adet civarında olup yumurta büyüklüğü 60-65 gram aralığındadır.

13 – Bielefelder: (Alman ırkı), Yıllık ortalama 220 adet civarında yumurta verimi vardır.

14 – Plymouth Rock (Çilli) Tavuk: Yıllık verimi 220 ila 240 adet tir tir. Yumurtası büyük olan tavuk cinslerinden bir tanesi olup yumurta büyüklüğü yaklaşık olarak 70 gram civarındadır.

15 – Avustralorp: Bu tavuk cinsi uzun yıllar önce 350 adedin üzerinde bir sayıya ulaştığı bilgisi bulunmakla birlikte günümüzde ortalama olarak yıllık yumurta verimi 220 ila 230 adet civarındadır. Yumurtası aşağı yukarı 65-70 gram ağırlığındadır.

16 – Brahma ırkı tavuk: Yıllık yumurta verimi ortalama olarak 150 adet civarında olup, yumurta büyüklüğü ise ortalama olarak 55 gramdır.

17 – Amerecaunas ırkı tavuk: Yıllık yumurta verimi ortalama olarak 160 adet civarında olup yumurtası küçük tavuk ırkları arasındadır. Yumurta büyüklüğü 50-55 gram aralığındadır.

18 – Fayoumi cinsi tavuk: Yıllık yumurta verimi yaklaşık olarak 180-190 adet civarında olup yumurtası oldukça küçük olan bir tavuk cinsidir. Yumurta ağırlığı genel itibarıyla 50 gramı geçmemektedir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir