"Enter"a basıp içeriğe geçin

En Uygun Tarım Kredisi Veren Bankalar

İnsanların, çeşitli ihtiyaçları için bankalardan aldığı kredilere ihtiyaç kredileri adı verilir. Ülkemizde çiftçilik ve tarım önemli bir meslek kolunu oluşturmaktadır. Toprakların büyük çoğunluğunun tarıma elverişli olması nedeniyle hayvancılık da önemli bir geçim kaynağını oluşturmaktadır. Ülkemizdeki mevsimsel değişikliklere göre çeşitli tarım ürünleri yetiştiren çiftçiler ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Devlet, bu iş gruplarını finansal açıdan desteklemektedir. Devlet bankaları başta olmak üzere, devletin birlikte çalışma yürüttüğü özel bankalar da her sene çiftçilere kredi kampanyaları sunmaktadır. En uygun tarım kredisi veren bankalar 2018 yılında da çiftçinin yanında olmaya devam etmektedirler.

Tarım Kredisi Faiz Oranları

Çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamak için banklar tarım kredisi adı altında kampanyalar düzenlemektedirler. Ziraat Bankası, kamu bankası olarak en uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile tarım kredisi vermektedir. Çiftçiler ya da sektöre yeni atılan genç girişimciler küçükbaş hayvan kredisi almak istiyorlarsa Ziraat Bankasına başvurarak, gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde kredilerini kullanabilmektedirler. Küçükbaş hayvancılık kredisi yıllık faiz oranları yüzde 5, aylık faiz oranları ise yüzde 0,41 oranındadır. Ayrıca Ziraat Bankası tarım kredisi faiz oranları yıllık yüzde 5 ile yüzde 6 arasında değişmektedir. Başvuru sahibinin projesi ve vade sayısına göre bu faiz oranı değişmektedir.

50.000 TL Tarım Kredisi Hesaplama

 • Faiz oranı; yüzde 0,50
 • Taksit sayısı; 48 ay
 • Taksit tutarı; 1.201,96 TL
 • Toplam geri ödeme; 57.693,91 TL

100.000 TL Tarım Kredisi Hesaplama

 • Faiz oranı; yüzde 0,50
 • Taksit sayısı; 48 ay
 • Taksit tutarı; 2.403,91 TL
 • Toplam geri ödeme; 115.387,95

2018 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından Ziraat Bankası aracılığı ile çiftçilere faizsiz krediler verilmektedir. Tarımsal üretim, hayvansal üretim, muhtelif konular ve tarımsal amaçlı kooperatiflerin üretim konuları olmak üzere 4 ana başlık altında verilen bu kredilerin faiz oranları, Bakanlar Kurulu ile belirlenen indirim oranlarını aşmayacak şekilde verilecektir. Ziraat Bankası faizsiz çiftçi kredisi başvuruları, 1.Ocak.2018 ile 31.Aralık.2018 arasında yapılabilecektir.

En Uygun Tarım Kredisini Hangi Banka Veriyor?

Tarım kredileri için bankalar çeşitli alternatifler geliştirmektedirler. Çiftçiye kredi veren bankalar hem genel ihtiyaç kredileri vermekte, hem de mazot, gübre, tarımsal makine ve hayvancılık kredileri vermektedirler. Bu bağlamda tarımsal kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • ING Bank

Bu adı geçen bankalara çiftçiler başvuruda bulundukları zaman, kredi, kredi kartı ve ek hizmetlerden yararlanabilmektedirler. Çiftçiler için kredi veren bankalar içinde en uygun tarım kredisi veren banka olarak Vakıfbank ön plana çıkmaktadır. Vakıfbank, tarım kredi paketlerinde düşük faiz oranları uygulamakta ve buna ek olarak geliştirdikleri “Tarım Kart” sayesinde, çiftçiye destek olmaktadırlar. Tarım kart, Vakıfbank tarafından çiftçiler için özel tasarlanmış bir karttır. Kart sahibi çiftçiler hesaplarında para olmasa dahi, bu kart ile harcama yapabilmektedirler.

Tarımsal harcamalarını bu kart sayesinde yapan çiftçiler ödemelerini de belirledikleri tarihlerde yapabileceklerdir. Çiftçiler ürünlerini hasat ettikten sonra ellerine geçen para ile borçlarını ödeyebileceklerdir. Ayrıca bu kart sayesinde çiftçiler ihtiyaçları olduğu zaman bu kart üzerinden kredi çekebiliyorlar ve şubeye gitmeden hesaplarından kredilerini çekebiliyorlar. Tarım destekli krediler için sadece devlet bankaları değil, özel bankalar da fayda sağlamaktadır. Bu bankalarda uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile kredi olanakları sunmaktadırlar. Her yıl bankalar tarafından hazırlanan kredi paketleri yıl bazında bankalara göre değişkenlik göstermektedir.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Nasıl ki tüm kredilerde aranan kredi notu şartı tarım kredilerinde de aranmaktadır. Kredi notunun iyi olması kredi alabilmek için en önemli koşullardan biridir. Tarım kredisi nasıl alınır, kimlere verilir gibi sorular internet ortamında sürekli araştırılan konulardır. Tarım kredisi alabilecek olanlar aşağıdaki gibidir:

 • Hayvan yetiştiriciliği yapanlar,
 • Arıcılık yapanlar,
 • Tavukçuluk yapanlar,
 • Arpa, yulaf, nohut, fiğ gibi tarımsal ürünleri eken çiftçiler,
 • Tarım araç ve gereçlerini satanlar,
 • Organik ürün üretip satanlar tarım kredisinden faydalanabilir.

Yukarıdaki tarım ile ilgili işleri yapanlar ilgili bankaya başvurduğu takdirde, gerekli şartları yerine getiriyorlarsa tarım kredisi alabilirler. Ayrıca, kentten köye göçerek tarım işiyle uğraşmak isteyenler, tarıma katkı sağladıklarından dolayı tarım kredisi alabilmektedirler. Tarım kredisinin verilmesindeki asıl amaç tarıma olan ilginin artması ve ülke ekonomisine katkı sağlamasıdır. Bu nedenle özellikle devlet bankaları uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile tarım kredisinde en çok tercih edilen bankalardır.

Bankaların yanı sıra, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından tarım kredileri verilmektedir. Kooperatif, kısa vadeli işletme kredisi ve orta vadeli yatırım kredisi adı altında çiftçilere krediler vermektedir. Kısa vadeli işletme kredileri en fazla 1 yıl geri ödemeli olarak verilmektedir. İhtiyaç kredileri, kimyevi gübre kredileri, hayvancılık işletme kredileri, tohumluk kredileri, tarımsal ilaç kredileri ve akaryakıt kredileri, kısa vadeli işletme kredileri altında sınıflandırılabilir. Tarımsal araç ve gereç kredileri, hayvancılık donatma kredileri ve tarımsal sulama kredileri de orta vadeli yatırım kredileri adı altında sınıflandırılır. Bu krediler ise en fazla 4 yıl vade ile verilmektedir.

Tarim kredisi nasıl alınır, tarım kredisi başvuru şartları

Tarım Kredisi Başvurusu

Çiftçiler bankalardan tarım kredisi başvurusu yaptığında, banka tarafından kredi puanı sorgulanır. Eğer kredi puanı yüksek ise bankaya başvurusunu yapabilir. Banka tarafından talep edilen evraklar hazırlanır ve bankaya başvuruda bulunulur. Talep edilen belgeler ile banka şubesine giden çiftçinin evrakları şube personeli tarafından kontrol edilecek ve gelir ve gider durumuna göre kredi limiti belirlenecektir. Kredi limitine göre kefil ya da ipotek istenebilir. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, başvuru birkaç gün içinde sonuçlanır. Bazı bankalar ÇKS ( Çiftçi Kayıt sistemi) sorgulama işlemini artık online olarak yapabilmektedirler.

Bankaların tarım kredisi başvuruları çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Denizbank tarım kredisi başvurusu için, SMS ile 3280 numarasına TC kimlik numarasını yazıp boşluk bıraktıktan sonra “SMS TARIM” yazılarak gönderilir. Ayrıca şubelerden de tarım kredisi başvurusu yapılabilir. Garanti Bankası tarım kredisi başvurusu için en rahat bankalardan biridir. Bankanın çeşitli başvuru kanalları bulunmaktadır. İnternet bankacılığı ile başvuru, e-kredi başvurusu, SMS yoluyla başvuru, ATM başvurusu gibi kanallar mevcuttur. Ziraat Bankası tarım kredi başvurusu SMS ile yapılabilmektedir. Yapılmak istenen işlem ve TC kimlik numarası aralarında boşluk bırakılarak 4747 SMS hattına gönderildiğinde, kredi onayı cep telefonuna SMS yolu ile ulaşmaktadır.

Tarım Kredisi Gerekli Evraklar

Tarım kredisi almak için öncelikle bir plan yapmak lazımdır. Kısa vadede sonuç vermeye yönelik planlarda kısa vadeli tarım kredileri, daha uzun vadede sonuç verecek olan sonuçlar için ise orta vadeli tarım kredileri kullanılmalıdır. Tarım kredisi için gerekli evraklar bankalara göre değişiklik gösterse de genellikle tarım kredisi için gerekli evraklar gerçek kişiler için aşağıdaki gibidir.

 • ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) belgesi,
 • TC kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı,
 • İkametgâh belgesi ya da son üç aya ait doğalgaz, elektrik, su veya telefon faturası,
 • İmza beyannamesi,
 • Tarımsal işletmeyi teşvik edici belgeler (tapu fotokopisi, kira sözleşmesi.)
 • Taşıt ruhsat fotokopisi

Tüzel kişilik için;

 • ÇKS belgesi,
 • Ana sözleşmenin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Bağlı olunan odadan alınacak olan oda kayıt belgesi,
 • Güncel vergi levhası,
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili olanların noter tasdikli imza sirküleri,
 • Yeni kurulmuş ise son yıla ait, eski ise son üç aya ait bilanço ve gelir tablosu.

Tarımsal üreticilerin işletmeleri ile uyumlu traktör, biçerdöver, balya, biçme, süt sağım makinesi, yem karma makinesi, suluk, yemlik, süt soğutma tankı, pulluk, kültivazör, mibzer, patoz, balık bulucu cihaz, silaj gibi mekanizasyon araçlarının alımı için kredi kullanılabilmektedir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir