"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli, Ev Kredisi Veren 3 Banka

Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gereklidir?

Ev almak isteyen ailelerin maalesef günümüzde çoğunlukla mortgage yani konut kredisine başvurmaları gerektiği bir gerçek. Zira artan ev fiyatları, düşen gelir ve bir an önce ev sahibi olma isteği, kredi kullanımını mecburi hale getiriyor ve peşinatını kenara atabilen pek çok kişi, ödemenin geri kalanını kredi yoluyla gerçekleştiriyor. Dolayısıyla herkesin aklındaki en büyük sorulardan bir tanesi, ev almak için ne kadar peşinat gerekli sorusu.

Konut kredisi kullanımlarında peşinat oranı, evin eksperler tarafından belirlenmiş olan değeri yani bankanın ev için yaptığı değerlemenin tam %25’i kadar. Dolayısıyla 200.000 liralık bir evi almak istiyorsanız ve bilirkişi de bu şekilde bir değerleme sunduysa, 50.000 liralık bir peşinat koymanız gerekiyor ve bu peşinat olmadan maalesef konut kredisini çekemiyorsunuz. Bizim örneğimizdeki 50.000 lirayı peşinat olarak yatırdığınızda, bankanızdan 150.000 liralık kredinizi çekerek ödemeye başlayabiliyorsunuz.

Lakin bazı tüketicilerin bu peşinatı biriktirmekte zorlanması nedeniyle ihtiyaç kredisine de başvurdukları görülebilmektedir. Ancak bankalar aynı anda bu kadar çok kredinin bir kişiye verilmesi hususunda biraz hassas oldukları için, eşiniz veya yakınlarınız size bu konuda daha çok yardımcı olabilir. Ancak peşinat için ihtiyaç kredisi çekmeye çalıştığınızda, bu kredinin geri ödemesinin maksimum 3 yıl olabildiğini ve bu yüzden uzun vadede sizi yorabileceğini de unutmamalısınız. Aynı anda hem konut kredisini hem de ihtiyaç kredisini ödemeye çalışmak aylık gelirinizin büyük bir kısmını götürebilir.

Bu konuda tüketicilere sağlanan bir diğer kolaylık ise, başka bir gayrimenkul sahibi olmaları halinde onu bankaya ipotek edebilmeleri. Yani hali hazırda sahibi olduğunuz bir konutunuz varsa, onu konut kredisini çekeceğiniz bankaya ipotek edebilir, böylelikle peşinat ödemekten kurtulabilirsiniz fakat böyle bir durumda peşinatı da krediye dahil ederek geri ödeyeceğinizi unutmayın. Yukarıdaki örneğimizi baz alırsak, artık konut krediniz 150.000 lira değil 200.000 lira olacak ve hem aylık ödemeleriniz hem de ödediğiniz faiz miktarı artacak.

İlginizi Çekebilir:  Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi

Her ne kadar herkes olabildiğince az peşinat ödeme peşinde olsa da ödediğiniz fazla peşinatın geri ödemeler konusunda size çok yardımcı olacağını unutmamalısınız. Eğer imkanınız varsa krediyi olabildiğince az kullanmaya çalışın.

Ziraat Bankası Mortgage Kredisi

Ziraat bankası alacağınız evin tamamına kredi vermiyor. Fakat en uygun konut kredisi faiz oranlarına sahip, satın alacağınız evin ekspertiz raporunun %80’ine kredi verebilmektedir. Bu oranda günümüzde oldukça iyi bir orandır dilerseniz Ziraat bankası mortgage kredisi ile ilgili bütün detayları bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Finansbank Peşinatsız Mortgage Kredisi

Finansbank’ın uyguladığı peşinatsız şekilde satın alacağınız evi teminat göstererek sizlerde ev sahibi olabilirsiniz. Evinizin ekspertiz değerinin %100 değerinde kredi imkanı. Diğer detaylı bilgi için Finansbank peşinatsız mortgage bağlantısını tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Akbank Peşinatsız Mortgage Kredisi

Günümüz şartlarında ev sahibi olmak isteyenlere mevcut evinizin veya satın alacağınız evin tamamı ipotek karşılığında Akbank evin tamamına mortgage kredisi uygulayabiliyor işte bütün detayları ile Akbank mortgage kredisi hemen inceleyebilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir