"Enter"a basıp içeriğe geçin

Geriye Dönük Süt Parası Nasıl Alınır?

Geri dönük süt parası alınabilir mi? İşte merak edilen ve tarafımıza yoğun bir şekilde sorulan geriye dönük süt parası nasıl alınır başlıklı yazımızı hazırladık. Hemen aşağıdan incelemeye başlayabilirsiniz.

Geriye dönük ödemeler her yıl şartlar dahilinde onaylandığında şahıslara geri ödeniyor. Bunlardan biri de geriye dönük süt parası konusu olup, 2019 süt parası tutarı dahil tüm bilgileri buradan öğrenebilir ve buna göre adım atabilirsiniz.

Geriye Dönük Süt Parası Almak

Bildiğiniz gibi her geriye dönük ödemelerde kurumların baz aldığı belirli kriterler yani şartlar bulunmakta. Süreç zarfının kaçırmış olmak sizleri olumsuz etkilese de, hükumetin belirlediği geriye dönük süt parası süresi 5 yılı kapsar. Yani çocuk doğduktan 5 yıl içinde bu süt parasını almak mümkündür. Ancak şartların neler olduğu ve kimlerin süt parası alacağını öğrenmek isteyenler, aşağıdaki bilgilere odaklanmalı. Eğer ki, süt parası diye bir para almamış olanlar var ise kesinlikle bu paraya başvuru yaparak bu süt parasını alabilirler.

Şahıslar ise süt parası başvurusu için nelerin gerektiğini öğrenmek isteyebilir. Süt parası ödeyen kurum olarak SGK çatısı altında banka veya postane hesaplarına yapıldığını da belirtelim. Her ne kadar tutar az gibi görünse de, ülkemizde yaşayan çocukların sayısına vurduğumuzda muazzam bir tutar ortaya çıkacaktır. Bu tutarı alarak, çocuğun belki de 1 aylık bez parasını karşılamak mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  2019 Çocuk Parası Yardımı

Geriye Dönük Süt Parası Almak İçin Aranan Şartlar

Her şeyden önce bilmeniz gereken noktalardan biri 5 yıl süreyi kapsamasıdır. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; bugünün tarihi diyelim ki, 28 ocak 2019 ve sizin çocuk 2019 yılından önce doğmuş ise ve azami süre 2014 yılı ise hızlıca başvuru yaparak bu parayı alabilirsiniz. Çocuğun canlı olarak doğması gerekiyor bu zaten olmazsa süt parası verilmiyor. İsterse anne son 1 yıl geriye dönük sgklı veya bağkurlu olması söz konusu olsa da, durumlara göre sigortalı olmayanlar da süt parası alabilir. Bunun önünün açılmasının ardından yüz binlerce anne, süt parası başvurusu yaparak bu ödenekten faydalanmıştır.

Anneler başta olmak üzere aile fertlerinden her hangi biri süt parası başvuru yaparak evrakları teslim edebilir. Evrakların neler olduğuna bakarsak;

  • Çocuk için doğduğuna dair belge
  • Anne çalışıyor ise SGK dökümü
  • Aile tablosu
  • Anne ve babanın TC kimlik fotokopisi

Yukarıdaki evrakları en yakın sosyal hizmetlere götürerek başvuruda bulunabilirsiniz. Süt parası, SGK tarafından başvuru yapıldıktan 1 ay sonra annenin TC numarası üzerinden postane hesabına yapılmaktadır. Ödemeyi almak için annenin TC kimlik kartını yanında götürmesi bulundurması zorunludur.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir