"Enter"a basıp içeriğe geçin

Halı Yıkamacı Açmak için KOSGEB Desteği

Halı Yıkamacı Açmak için KOSGEB Desteği

Halı yıkama KOSGEB desteği için yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz. KOSGEB’in kendi belirlediği 6 bölgede kurulmak istenilen halı yıkama işletmelerini desteklemektedir.

KOSGEB Desteklerine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB halı yıkama desteklerine başvurmak isteyen kişilerin öncelikle bir girişimci sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Girişimcilik sertifikasını KOSGEB, İŞKUR, İSMEK vb. yerlerde bulunan Girişimcilik Kursu aracılığıyla alabilirsiniz. Girişimcilik sertifikası aldıktan sonra artık desteklere başvurabilirsiniz demektir. Öncelikle açmak istediğiniz işletmenin KOSGEB tarafından desteklenen bir sektöre ait olup olmadığını kontrol ediniz.

İkinci olarak KOSGEB sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. KOSGEB veritabanında bulunmayan işletmelere destek verilmemektedir. İşletmenizi kaydederken Nace kodu aracılığıyla sektörünüzün desteklenip desteklenmediğini kontrol edebilirsiniz. Halı yıkama işletmesi açmak isteyenler 96.01 Nace kodunu kullanmaktadır. Ayrıca Ticaret Sicil Gazetesi ile imza sirkülerinizi de belirtmeniz gerekmektedir.

Üçüncü olarak iş planı oluşturmanız gerekmektedir. İş planı hazırlama eğitimi girişimcilik kurslarında verilen bir eğitimdir. Böylece daha kolay hazırlayabilirsiniz. İş planınızın detaylı ve net olmasına dikkat etmelisiniz. İnternette birçok halı yıkama iş planı örneği bulunmaktadır. Bu kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Halı yıkama işi için destekler, KOSGEB ile Halı yıkama fabrikası kurmak

Son olarak işletmenize ait diğer belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Bunlar; kira kontratı, faturalar, ekipman listesi vb. belgelerdir. Ayrıca aşağıdaki belgeleri de bulundurunuz:

  • KOBİ Beyannamesi
  • KOSGEB Başvuru Formu
  • Destek programına ait başvuru fprmu
  • KOBİ Bilgi Dokümanı
  • İş Planı

Bu işlemleri yapan kişilerin başvuruları tamamlanmış olacaktır.

Halı Yıkama İşletmelerine Ne Kadar Destek Verilmektedir?

Halı yıkama işletmeleri için 50.000 TL’si geri ödemesiz, 100.000 TL’si geri ödemeli olmak üzere 150. 000 TL destek sağlanmaktadır. Geri ödemesiz desteklerin 2000 TL’si işletme kuruluş desteği, 18.000 TL’si donanım desteği ve 30.000 TL’si işletme giderleri desteğidir. Geri ödemeli destek ise sabit yatırım desteği için kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Nedir?

İşletmelerin desteklenme oranları bölgelere göre değişmektedir. 1. ve 2. bölgedeki işletmelerin giderlerinin %60’ına kadar destek sağlanırken bu oran kadın, gazi, engelli, şehit yakını gibi girişimcilerde %80’i bulur. 3., 4., 5. ve 6. bölgedeki işletmelerin giderlerinin %70’ine kadar destek sağlanırken bu oran kadın, gazi, engelli, şehit yakını gibi girişimcilerde %90’ı bulur.

Halı Yıkama İş Planı Nasıl Yazılır?

KOSGEB desteği alabilmek için yerine getirmeniz gereken en önemli şartlardan biri iş planıdır. İlk olarak işletmeye ait genel bilgileri yazmalısınız. İşletmenin sektörü, ismi, girişimciler, ortaklar vb bilgiler yazılmalıdır. İşletmenin faaliyet alanı hakkında bilgi verilmelidir. Sonra halı yıkama iş akış şeması hakkında bir bilgi verilmelidir.  İşletmeye ait tehditler ve olumlu unsurlar belirtilmelidir. Neden diğer işletmelerden farklı olduğu anlatılmalıdır. İhtiyaç duyulan donanım malzemeleri yazılmalıdır. Halı yıkama açmanın maliyetini belirtmeniz gerektir. Tüm giderler tek tek yazılmalı ve ücretleri girilmelidir. Bundan sonra KOSGEB’den istenilen destek hakkında bilgi vermelisiniz.

Neden iş planı bu kadar önemlidir? İş planı sizin KOSGEB ile olan bağlantınızı sağlamaktadır. KOSGEB’in sizin işletmeniz hakkında bilgi edinmesini iş planı sayesinde sağlayabilirsiniz. Bu yüzden iş planları her zaman açıklayıcı, net ve gerçekçi olmalıdır. Gereksiz bilgiler bulundurulmamalıdır.

Desteğe başvurduktan sonra ne olacak? Başvurunuz incelenir ve destek verilip verilmeyeceği kararlaştırılır. Başvurunuza üüç şekilde dönüş alınabilir; kabul, red ve revizyon. Revizyon istenilen projeler istenilen sürede gerekli düzenlemeyi yapıp projelerini tekrar sunmalıdır. Tekrar sunduktan sonra kabul veya red cevaplarını alacaktır.

Destek nasıl verilmektedir? Destekler genelde elden nakit olarak verilmemektedir. Giderler sağlanılmaktadır. Bankalar aracılığıyla da bu ekipman veya öbür giderleri kontrol edebilirler.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir