"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hattımı Taşıdım İnternet Bankacılığına Giremiyorum (Sim Kartı Bloke Kaldırma)

Bankalar güvenlik gereği internet bankacılığı girişinde sms doğrulaması istemektedir. Hat değişikliğinde ya da hat taşıma işlemi sonrasında numaranıza bloke işlemi uygulamaktadır. Bu sebeple yeni gsm şirketinde numaranız aynı olsa dahi doğrulama mesajı gelmeyecektir.

Yazımızın içeriği bankaların koyduğu hat blokesini kaldırma üzerine olacak.

Sim Kart Bloke Kaldırma

Sistemsel olarak otomatik olarak atılan sim kart blokesi, aslında sizin kartınızın kopyalanma ihtimaline karşılık alınmış bir önlemdir. Yani kartınızı kopyalayan birinin sms doğrulaması yapıp internet veya mobil bankacılığınızı ele geçirmesini önlemek için böyle bir uygulama var.

Turkcell numara taşıma, Türk Telekom numara taşıma ve Vodafone numara taşıma gibi bir işlem yaptırırsanız, bankanın sistemi otomatik olarak sim kartınıza bloke koyacaktır. Böylece hem internet bankacılığı için hem de mobil bankacılık için numaranızı güncelleştirmeniz gerekecektir.

Bakıldığında bu işlem bizim yararımıza olsa da bazen bunun bilincinde olmadığımız için çok can sıkıcı bir hal alabiliyor. Hatta sorunu anlamamız bile daha önce bu sorunu yaşamadıysak biraz uzun sürebiliyor.

Numara Taşıma Sonrası Banka Blokesi Kaldırma Nasıl Yapılır?

Hangi operatöre geçiş yaparsanız yapın, bankalar sizin bloke kaldırma işleminizi farklı birkaç yol ile sağlamaktadır. Yani hattınızı Turkcell, Vodafone veya Turk Telekom (Avea) şirketlerinden herhangi birine taşımış olmanız yeterli. Bu işlemler sizi bekliyor olacak.

  • Bankaların çağrı merkezine bağlanıp bloke kaldırabilirsiniz.
  • ATM kullanarak numaranızı güncelleyebilirsiniz. Blokeyi kaldırabilirsiniz.
  • Şubeye giderek işleminizi yapabilirsiniz. Bu en yorucu olanıdır.
İlginizi Çekebilir:  Garanti BBVA Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Garanti Bankası Numara taşıma sonrası bloke kaldırma

Garanti Bankası SİM kart blokesi kaldırmak için en uygun ve hızlı yöntem “444 0 333” numaralı müşteri hizmetlerini aramaktan geçiyor. Çağrı merkezinde ki yetkiliye durumu izah ettiğinizde işleminizi ortalama 2-3 dakika içinde halledecektir.

ATM üzerinden yine işleminizi halledebilirsiniz. Eğer dışardaysanız yakınınız da ATM mevcut ise bu durumda sizin işinizi hızlandıracaktır.

Halkbank Sim Kart Bloke Kaldırma

Halkbank sim kart blokesi ile karşılaştıysanız, hat taşıma işlemi yapmışsınız demektir. Bankanın müşteri hizmetleri numarası “444 0 400” olup gerekli işlemi buradan halledebilirsiniz.

İş Bankası Numara Taşıma Sonrası SMS gelmiyor!

İş Bankası kullanıcıysanız operatör değişikliği sonrası hiçbir banka mesajını alamazsınız. Bloke sonrası sadece şifre değil, bilgi mesajı dahi gelmeyecektir.

0850 724 0724 numaradan İş Bankası Müşteri Hizmeti ile irtibat kurmanız gerekiyor. İş Bankası Bankamatik üzerinden de bloke kaldırma yapabilirsiniz.

Aslında hemen hemen her bankanın işlemi aynıdır. Fakat çağrı merkezi numaraları farklıdır. Arada ufak farklılıklar olsa da kolaylıkla işleminizi telefon ile halledebilirsiniz.

Yazdığım işlemler, QNB Finansbank, INGBank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Şekerbank içinde geçerlidir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir