"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır 2018, İndirimli Faizsiz Hayvancılık Kredisi

Bugün bütün detayları ile birlikte hayvancılık kredisi nasıl alınır, şartları nelerdir, büyükbaş hayvan kredisi, küçükbaş hayvancılık kredisi, devlet destekli hayvan kredisi nasıl alınır, koyun yetiştiriciliği için destekler ve hayvancılık kredisi için en uygun bankaların listesi kredivenotum.com sayfamızda yer almaktadır. Peki sizin aklınızdaki hayvancılık modeli nasıl? Bizimle bu konuyu yorum alanında paylaşabilirsiniz.

2018 Yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bağlı kurum ve kuruluşları sayesinde Türkiye’de tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren tüm çiftçi ve üreticilere teşvik, hibe ve desteklerini vermeye devam ediyor. Çeşitli projeler geliştirilerek Türk ekonomisi için faydalı olunmaya sağlanıyor. Amaç dışarıya olan bağımlılığı azaltarak Yerli üretim sayesinde çiftçimizin daha fazla kazanmasını sağlamaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarına ilaveten özel bankalar ve devlet bankaları da çeşitli imkanlar ve olanaklar sağlıyor.

Devlet Bankalarının ve TKK’nin çiftçilere, emeklilere, tarımla uğraşmak isteyen herkese verdiği teşvikler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenerek Resmi Gazete’de yayımlanıyor. Bunun haricinde bankaların faizsiz kredi, faiz indirimi veya benzeri bir kampanya olanaklarının bulunmadığı söyleniyor.

2018 Hayvancılık Alanında Duyulan Haberler Şunlardır;

 1. Hayvancılık ve tarım için genç çiftçilerimize 30 bin TL. hibe projesi
 2. Köylüye 300 adet koyun desteği ve bu koyunların satın alınması için faizsiz destekler,
 3. 5 Düve projesi, Besicilik yapan ve büyükbaş besleyen çiftçimize 5 düve hibe edilmesi,

Bu projelerden 1. sırada olan genç çiftçi 2018 yılında başvuru aldı ve bu sene 12.500 çiftçinin 30’ar bin TL. para veya ederi hayvan alacağı söyleniyor.

2018 Yılı Faizsiz ve İndirimli Faizli Hayvan Kredisi

10 Şubat 2018 Tarihli ve 30328 Sayılı Resmî Gazete’de Ziraat Bankasının ve Tarım Kredi Kooperatifinin 2018 yılında vereceği indirimli ve tarım ve hayvan kredilerinin faiz oranları açıklandı. Bununla birlikte 16 Mart 2018 CUMA günü 30362 sayılı Resmi Gazete’de ise bu kredilerin verilmesinde belirlenen usul ve esaslar yayınlandı. Şimdi bu şartları ortaya koyacağız.

Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

2018 yılında yayınlanan tebliğnamede başvuruların 3 sene süreceği anlatılıyor. Bu sebeple 01 OCAK 2018 tarihinden itibaren 31 ARALIK 2020 tarihine kadar birazdan anlatacağımız faiz oranları ile finansman sağlanacak.

Başvuru sahibine faiz oranları uygun gelirse, bu tarihlerde Ziraat veya Tarım Kredi Kooperatifine başvuru yapabilecek. Eğer çiftçimiz 2 alanda birden talepte bulunursa bu kez hangi alanın limiti yüksek ise o limitten yararlanabilecek. Çiftçinin çekebileceği en yüksek hayvan kredisi limiti geçtiğimiz yıllarda yayınlanan tebliğler ve erteleme Bakanlar kurulu kararlarının riskleri dikkate alınıyor.

Yatırım Dönemi, İşletme Dönemi Nedir?

Bankaya başvurduğunuzda eğer başlangıç dönemi için kredi istiyorsanız yatırım, eğer faaliyette bulunduğunuz çiftliğiniz için desteğe ihtiyacınız var ise işletme dönemi oluyor. Çiftçinin durumuna göre dönemin tespitinde tek yetkili Ziraat Şubeleridir.

Sığır Yetiştiriciliği Sektörü

Eğer çiftçimiz sütçü, etçi, kombine cins sığır yetiştirecek ise en fazla 12.500.000 TL.’ ye kadar kredi çıkarılıyor. Bunun ise bazı limitleri dahilinde faiz uygulanmıyor. İşletme ve yatırım dönemlerine göre oranlar değişiklik gösteriyor.

 • 100.000 TL. kredi çekerseniz hem işletme hem yatırım döneminde FAİZSİZ,
 • 100.001 TL’den başlayıp, 750 bin liraya kadar yatırım döneminde FAİZSİZ, işletme de ise YARI YARIYA FAİZLİ,
 • 750.001 – 5 milyon lira arasına ise yatırım yüzde 75, İşletme %50,
 • 5 milyondan 12,5 milyon üst limite kadar ise yatırımda YÜZDE ELLİ, İşletmede %25 faiz indirimi veriliyor.

Krediye Uygun Sığırlar Nasıl Olmalı?

Şart olarak ise 5 baş ve üzeri kapasitede manda veya damızlık sığır işletmesi kurmanız veya sayıyı 5’in üzerine çıkarmanız gerekiyor.

SEÇMENİZ GEREKEN IRKLAR;

 • Sütçü ırklar: Avrupa kırmızıları, Jarser ve Holstein
 • Kombine Irklar: Simental, Montbeliard ve brown swiss
 • Etçi Irk: Limuzin, Angus, Şarole, Herefor

Sığırlar pedigri belgesine/sertifikaya veya damızlık belgesine sahip olacaklar,

 • Gebe olacak veya en fazla ilk buzağısını doğurmuş olacak, 36 ayı geçmeyecek,
 • Mandalarda ise ilaveten 48 aylığı geçmeyecek.
Yaygın Hayvansal Üretim Kredileri

Yaygın Hayvansal Üretim Kredileri

Yaygın hayvan üretim konusunda internette çok sayıda makale bulabilirsiniz. Ancak Bizim için önemli olan bölüm 16 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de net bir şekilde açıklanmış. Bu bölüm 11. MADDE‘de anlatılıyor.

Bakanlığın yayınladığı kararda mevcut olmayan hayvancılık üretimi faaliyeti gösterenler veyahut, kararda belirtilmiş ise de, kapasite yaş, ırk ve benzeri şartları taşımayan çiftçilerimiz yaygın üretim konularına başvuracakları anlatılmış.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Sektörü

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Sektörü

Büyükbaş yetiştiriciliği sektöründe 1 yıldan doğuma kadar dişi sığırlara damızlık düve adı verilir.  Lugat olarak bir yaşını tamamlamış olan dişi dana olarakda anlatımı mevcuttur. Eğer çiftçimiz Buzağı edinmek amacıyla gebe damızlık düve satın almak isterse bu kategori altında başvurması gerekiyor. Ziraat ve TKK. bu alana;

 • Yatırım Döneminde FAİZSİZ,
 • İşletme Döneminde ise %75 FAİZ İNDİRİMLİ kredi vermektedir.
 • Hem manda hemde düvede en az 50 hayvanınız olmalı veya sayıyı 50’nin üstüne çıkarmalısınız.
 • Düve yaş aralığı , dört – on üç aylık olması gerekiyor.
 • Irklar bakanlığın belirlediği ırklardan olması gerekirken eğer Holstein satın alınacak ise Kooperatif veya TİGEM satın almıyor ise yurt içi doğumlu olması isteniyor.

Büyükbaş Hayvan Besiciliği Sektörü (5 Milyon TL. Limit)

Çiftçi TV daha önce bilinçli çiftlik kuranların maliyetlerinin düşük olacağı yönünde bir video paylaşmıştı. İsterseniz, Bilinçli Büyükbaş Besi Çiftliği Kurulumu Videosu linkinden bu videoyu izleyerek başlayabilirsiniz. Birde büyükbaşta en büyük sorunlardan biri ahırın zeminin temizlenmesidir. Bunun içinde Youtube sitesinde “ızgara zeminli ahırlar” isminde bir video mevcut.  İlginizi çekeceğini düşünüyorum. Yine 3. bir kaynak olarakta GTHB’nın hazırladı PDF dosyası faydalı bir dokümandır.

Besicilik için seçilecek hayvanlar Irk, Yaş, Kondisyon, alanlarına göre seçilir ve kısa, uzun ve tam besleme yöntemleri ile et tutmaları sağlanarak zamanı geldiğinde kasaplara satışa sunulur. Açık, Yarı Açık, Kapalı, Merada çeşitleri mevcuttur. Silaj, Keşif yemi, Doğal Mera usulü,  olarak besleme yöntemleri tercih edilir. Gel gelelim faiz indirimli kredilere;

Ziraat ve Tarım Kredi Büyükbaş Hayvan Besiciliğine hem İşletme Hemde Yatırım Döneminde YARI YARINA İNDİRİMLİ FAİZLİ FİNANSMAN sağlanıyor. Yani örnek bir hesaplama yapmak gerekirse; (Bu hesaplama Resmi Olmayıp, Asıl Hesaplama Banka Şubesinde Yapılır)

Besi sığırı almak isteyen vatandaşa yıllık %6 faiz talep edilirse bu faizin %50 oranı indirime tabi tutulur. Bu da Yıllık %3 olacaktır.

Senelik Yüzde 3 faizli hayvan finansının aylık oranı ise %3 / 12 = %0,25 faize denk gelecektir. (Şuan bankaların normal ihtiyaç kredilerinin %1,50 faizli verildiğini unutmayın.) Hesap net ve indirim oranları görünüyor. Tabi siz bu hesabı bankada yapın, doğruluğunu taahhüt etmiyoruz.

Krediye Uygun Büyükbaş Besi Hayvanı Kriterleri

 • En az 10 hayvanınız olmalıdır.
 • Eğer kaba yemi kendiniz üretiyorsanız şanslısınız! Çünkü talebiniz öncelikli değerlendirilecek.
 • İşletme döneminde verilecek kredi ile satın alacağınız besi sığırları en fazla 20 aylık olması ve TEbliğdeki diğer şartları da taşımaları gerekiyor.
Küçükbaş Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği

Küçükbaş Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği İçin 5 Milyon Lira Finansman

Eğer amacınız köye yerleşip koyun bakmak ise, hem işletme hemde yatırım döneminde Devlet size de destek sağlamaktadır. Destek sağlıyor deyince 100 koyun verelim keyfine bak demiyor. Oranlar ve başvuru şartları var. Eğer şartlarınız uygunsa finans sağlanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

100 Koyun için küçük bir ÖRNEK hesaplama yapalım;

Yeni Başlayanlara Yatırım Dönemi İçin FAİZSİZ KREDİ SAĞLANIYOR.

Yani 100 koyun için bankadan 100 bin lira çekilirse, 100 bin lira olarak geri ödeniyor. FAİZ ALINMIYOR!

Eğer koyunlarınız veya keçileriniz var ise ve sürüyü büyütmek istiyorsanız banka bu kez işletme döneminin indirimini uyguluyor. Bu dönemin indirim oranı ise %75’dir.

Yıllık %6 faiz alındığını varsayalım; %75 indirim hesabına göre sizden senede %4,5 indirim yapılacak ve %1,5 faiz ödeyeceksiniz. Senelik %1,5 oranını ise 12 ye böler isek aylık %0,12’ye denk geliyor.

YİNE SÖYLÜYORUM EN NET HESAPLAMA BANKADA YAPILIR. BU HESABIN DOĞRULUĞU TAAHHÜT EDİLMEZ.

Koyun ve Keçilerde aranan kriterler neler?

 1. En az 50 adet keçi veya koyun sahibi olmalısınız. Yada kredi çekip hayvanları alınca sürünün bu sayıya varması lazım.
 2. Koç alırsanız işletme kredisi, koyun alırsanız yatırım kredisi olur.
 3. Dişi hayvanların 6 ay 24 ay arasında, erkek hayvanların ise en az 3 aylık olması şart koşuluyor.
Arıcılık kredisi nasıl alınır

Arıcılık İçin 2018 Yılında 1 milyon 500 bin lira hayvan kredisi

2018 yılında Bakanlık arıcıları da unutmadı. Hem işletme hemde yatırım dönemi için YARI YARIYA yani %50 indirimli kredi olanağı sağlamaktadır. Şart olarak ise;

 1. En az 50 kovan arınız olmalı yok ise kredi çekip 50’ye ulaştırmalısınız.
 2. Hemen hemen tüm arıcılık için gereken envanterler bu finansman ile alınabiliyor.
 3. Bombus arısı için üretim izin belgesi aranıyor.
 4. AKS Belgesi talep edilebiliyor.
 5. Yukarıda ki 4 madde ön bilgi niteliğinde olup, tebliğnamede yazılı 7 maddede ki şartlar da yerine getirilmelidir.

Tüm şartlar uygun olduğu zaman Devlet Destekli %50 İndirimli Arıcılık Kredisi çekebilirsiniz. Hayırlı ve uğurlu olsun 😉

Kanatlı Yetiştiriciliğine %50 – %25 Faiz İndirimli Kredi Veriliyor!

 • Etlik piliç üretimi için 10.000 Adet,
 • Yumurta tavuğu satın almak isteyenlere 7.500 Adet,
 • Hindi, Kaz ve Ördek yetiştiriciliğine 1.000 Adet,
 • Bıldırcın için 2.000 Adet,
 • Devekuşu için 50 adet
 • hayvan bakmanız veya krediyle en az bu sayıya ulaşmanız şart koşuluyor.

Yatırım Döneminde Yarı Yarına (%50), İşletme Döneminde ise %25 Faiz İndirmi Mevcut.

Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği

Eğer kümes hayvanı yetiştiriciliğini damızlık için yapıyorsanız bu kez oranlar yükseliyor ve faizsiz tavuk çiftliği kredisine kadar uzanabiliyor. Tabi bununda şartları var.

 • Damızlık yumurta tavuğu ve damızlık etlik piliç satın alacaklar 10.000,
 • Damızlık Hindi Satın almak isteyenler en az 5.000,
 • Bıldırcın, Ördek ve Kaz için 1.000 Adet,
 • Damızlık devekuşu içinse 100 adet sayıya varmanız isteniyor.

Bu hayvanların damızlık olduğunu belirten parentstock  ve grandparentstock sertifikaları da talep ediliyor.

Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Balıkçı Kredileri

 • 100 bin liraya kadar SIFIR FAİZLİ,
 • 100 bin lira ile 5 milyon lira arasında ise İşletmede Faizsiz Yatırımda %50 faizli kredi veriliyor.
 • Yatırım döneminde proje hazırlamış olmak ve bu projenin GTHB tarafından onaylı olması şart.
 • Havuzlara ulaşım için kredi ile Barç ve Tekne de alınabiliyor.
 • Av ruhsatlı gemi sahipleri için alet edevat alımı, gemi modernizasyonu ve boy uzatılması için tadilat,

Geminin satın alınması alanlarına kredi sağlanırken tebliğname de yer alan şartlara uygun olması gerekiyor.

NOT: Gerçek ve Tüzel kişiler haricinde tarımsal amaçlı kooperatiflere uygulanacak olan faiz oranları farklıdır.

Koyun Yetiştiriciliği Yapmalı mıyım?

Bir ailenin hayvancılık ile uğraşması için en az 100 koyuna bakması ve yüz koyun alabilecek miktarda kredi çekmesi tavsiye edilmektedir. Hayvancılık kredisi kullanarak 100 koyun alan bir üretici koyunların yılda 2 defa kuzulaması nedeniyle bir yıl içersinde 130 x 2 = 260 civarında kuzu sahibi olacaktır. (bazı koyunlar çift kuzulayacaktır) Buda hayvan sayısının bir yıl içerisinde 360′ a çıkarılması demektir.

Koyun kredisi çekenlerin para kazanmak için yegane amaçları budur. Keçi kredisinde ise tek amaç süt gelirdir. Çünkü keçiler yılda bir kez yavrularlar, ancak sütleri koyun sütünden daha değerli olup, daha pahalıya satılabilmektedir.

100 koyunun hayvan üreticilerine ortalama maliyeti 27 bin lira olarak hesaplanmaktadır. Bu masraf yaşadığınız yerin kış mevsimine ve hayvanların cinsine göre değişiklik gösterecektir. Özellikle kredi çekmeden önce bu masrafların gider kalemi olarak işlenmesi hayvan üreticilerin zarar etmesini birebir engelleyecektir. 50 bin lira ile kredi çekerek bu işe giren üreticilerin miktarı 100 bin yapmaları mantıklıdır.

Hayvan otlaklarının durumu da çekeceğiniz koyun kredisine birebir etki edecektir. Çünkü bir dönüm arazide 6 koyun otlayabilmektedir. 100 koyun için 60 dönüm bir araziye ihtiyaç duyarsınız ki, mera ve arazideki otlarında 6 günde bir büyüdüğünü hesaplarsanız, arazinizi 6 parçaya bölüm hayvan otlatmalısınız. Köylerde büyük arazisi olanlar için bu bir problem teşkil etmemektedir. Ancak kendi arazisinde tel örgü çekerek koyun keçi otlatmak isteyenler kredi çekmeden önce yem giderlerine çok dikkat etmelidirler.Keçiler koyun gibi yavrulama (kuzulama) geliri ile para kazandırmadıklarından, süt gelirlerinin yüksek olması nedeniyle, çok süt veren cinsten keçilerin beslenmesi tavsiye edilmektedir. (saanen keçisi)

Çiftçi 1 yıl sonunda koyunları satması durumunda 260 kuzunun tanesi 250 liradan hesap edilir ise yıllık kazancı 65 bin liradır. Bu paradan 25 bin lira yem parası, çoban gideri ve diğer giderler düşüldüğünde geriye kalan parayı hesaplayabilirsiniz. Bu hesabı yapmamızın nedeni ödeyemeyeceğiniz miktarlarda hayvan kredisi çekmemeniz içindir.

Büyükbaş ve Küçükbaş Hesabı

Kuzulu koyun fiyatı 2018 yılı itibariyle 650 TL. civarında 100 koyun almak için 65 bin lira civarında paraya ihtiyacınız var. Yine ineğin tanesinin 4.000-6.000 Tl. arasında olduğunu düşünürseniz 10 inek için yine aynı miktarlarda paraya ihtiyacınız var. 100 koyun veya 10 inek aynı paradır.

Şimdide inek kredisi çekmek isteyenler için büyükbaş işine bir bakalım. Ülkemizde büyükbaş için bankadan para çekerek süt ineği besleyerek para kazanan sayısı oldukça azdır. Bu sebeple Türkiye’de daha çok inek dana düve besicilik işi yapılmaktadır. Süt işi çok para bırakmadığı gibi, Meziyetli bir olarak görülmektedir. İnek kredisi çekecek arkadaşlar için kısaca bir hesaplama işlemi yapalım.Büyükbaş hayvanlar ülkemizde ortalama 15 ile 18 yıl arasında yaşarlar. Büyükbaş hayvanlar yılda bir defa buzağı verirler. Türkiye’de daha çok holstein diye yazılıp hoştan diye okunan (Bknz. hoştan ineği) cinsten hayvan beslenmektedir.

Bu hayvan günde ortalama 23 kg. süt verebilmektedir.  Buda günlük 26 lira süt getirisi ve kârı demektir. Holstein ineğinin günde 16 lira tutarında yem yediğini hesaplanırsa günlük net kâr oranı 5 TL. civarındadır. 10 inek besleyen bir işletme yem giderleri düşüldüğünde günlük 50 lira para kazanacak bu da aylık 1.500 TL. civarında bir paraya denk gelecektir. Hiç parası olmadan büyükbaş hayvan kredisi çekerek bu işe girenlerin,

 • Ahır, dam, barınak çiftlik binası yapım ve tadilat giderleri,
 • Süt sağma makinesi, tankı alet ve edavat giderleri,
 • Çoban, temizlik personeli, veteriner ve yardımcı hizmetli giderleri,
 • En önemlisi yem giderleri (Bu hayvan günlük 6-7 çeşit konsantrasyon geri kalanı kaba yem)
 • 3.750 liradan 10 inek toplamda 37.500 TL. inek parası gideri tutacaktır. Kısaca en az 50 bin lira sermaye harcayarak aylık 1.500 TL. para kazanmak ister misiniz sorusunu akla getirmektedir. Ortalama 17 yıl sonra yatırılan parayı amorti eder.

Büyükbaş besi hayvancılığına gelince bu işin çok farklı yöntemleri vardır. Kısa yemleme, Tam yemleme, Merada besleme ve semirtme, Silaj ve kesif yem ile besleme gibi yöntemlerdir. Bu konuya çok fazla girmeden büyükbaş hayvan besiciliğinin süt hayvanı beslemekten çok daha karlı olduğunu belirtelim.

Hayvan Kredisi Veren 8 Banka

Bazı bankalar tarımsal kredi sunarken bazıları ise ihtiyaç kredileri ile bu boşluğu kapatırlar. Genel itibariyle bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Şekerbank,
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Halkbank
 • Vakıflar Bankası,
 • Garanti Bankası
 • Yapı ve Kredi
 • İş Bankası

Son olarak yukarıda ki görselde anlattığımız indirimler bulunmakta olup, bunların uygulanması Ziraat Bankasına Bağlıdır. Kesin bilgi için Ziraat Bankası şubeleri ile iletişime geçiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir