"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir, Kartta Yazar mı?

Hesap Numarası Nedir?

Eminim çoğu kişinin çalıştığı yer için açtırmış olduğu maaş hesabı ya da para gönderim transfer işlemleri, bankasal işlemleri için açtırmış olduğu hesabı vardır. Bu işlemlerin ilerleyebilmesi adına müşteriler için gerekli olan bir şey olan hesap numarası bir çok işleminiz de gerek duyacağınız bir numaradır. Hesap numarası, kişilerin hesabının bağlı bulunduğu bankada müşteri bilgilerine rahat ulaşılabilmesi adına bu numara gereklidir. Hesap numarası ile birçok  işlem gerçekleşir. Örneğin para transferleri, bu numara ile başkasının hesabına kolaylıkla para göndermeniz mümkündür. Hesap numaranız hesap kartınızın üzerinde yer alan numaradır. Bazı bankalar ise kart numaralarını kart üzerinde bulundurmamayı tercih ederler. Banka şubelerine giderekte hesap numaranızı kimlik aracılığı ile öğrenmeniz mümkündür.

Hesap numarası nedir nasıl öğrenilir?

Hesap Numarası Kimlere Verilir?

Hesap numarasından üstteki yazımızda az çok bahsettik. Hesap numarası her hangi bir bankada hesabı bulunan kişilere verilen numaradır. Genellikle hesap numara haneleri çok karıştırılır. Bankadan bankaya hesap numara haneleri değişmektedir. Bir kaçından sizler için bahsetmek isteriz. Hanesi 8 olan hesap numarasına sahip bankalar;  Halk bankası, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), Yapı kredi ve Finans bank’tır. Bu bankaların aksine banka hesap numaralarını 7 hane olarak tercih eden bankalar da mevcuttur. Bunları sıraladığımızda ise; En başta İş Bankası daha sonra Garanti Bankası, Akbank ve Denizbank olduğunu görüyoruz. Denizbank bu haneye +3 ekleyebilmektedir. Diğer bankalar ise bu numarayı uzun tutmayı tercih etmiştir. Birkaç tanesi şöyledir; Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Al baraka Ziraat ve Vakıfbank’tır. Bu bankalar diğerlerine göre hesap numarası 7 ve 8 ‘den büyük olan bankalardır.

İlginizi Çekebilir:  EFT Nedir, Havale Ne Demek, EFT ile Havale Arasındaki Farklar

Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir? Kartta Yazar mı? 

Banka hesabı kullanan kişilerin çoğu hesap numaralarına hakim değildir. Hesap numaralarının sabit bir haneye sahip olduğunu düşünen müşteriler mevcuttur. Aslında her bankanın çalışma şekline göre değişkenlik gösteren hesap numaraları hane olarak da değişmektedir. Hesap numaralarını öğrenmek aslında tahmin edildiği kadar zor bir durum değildir. Hesap kartınızı kaybettiyseniz hesap numaranıza ulaşmak için bankanın size vermiş olduğu hesap cüzdanından hesap numaranızı edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra özel bilgiler vererek çağrı merkezinden de destek alabilirsiniz. Şubeye gitme şansınız varsa kimlik numaranızla hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Hesap numarası kartların üzerinde genellikle yazar. Fakat bazı bankalar bunu yazmayı tercih etmezler.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir