"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hisse Senedi Nedir, Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi, bir şirketin anaparasının eşdeğer parçalarından biridir. Bir şirkete ait hisse senedini satın alan kişiler, o şirketin ortakları arasına katılmış olurlar. Hisse senedi, şirket ile hisse sahibi arasındaki özel ilişkiyi ifade etmektedir. Hisse senetleri, şirket ortaklarının sahip olduğu kıymetli evraklardır.

Hisse senetleri, borsada en çok işlem gören yatırım araçlarındandır. Bir şirkete ait hisse senedini elinde bulunduran kişiler hem çeşitli haklara sahiptir hem de bazı sorumlulukları üzerlerinde taşımaktadırlar. Ayrıca, borsa binalarının kurulma nedeni olan bu hisse senetleridir.

Hisse Senedi Çıkarılabilecek Şirketler

Her sermaye şirketi, hisse senedi çıkartamaz. Hisse senedi çıkarttırılabilecek şirketler;

Anonim şirketler,
Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler,
Özel kanunla kurulmuş kurumlar olarak belirlenmiştir.
Hisse senetleri, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınarak çıkarttırılabilen kıymetli evraklardır.

Hisse Senedi Almanın Adımları

Borsayla ilgili kişiler, birikimleri ile kısa zamanda kar etme içgüdüsü ile genellikle hisse senedi almaktadırlar. Borsadan hisse senedi alabilmek için öncelikle borsaya üye bir aracı kurum bulmak durumundadırlar. Çünkü bir kişi direkt olarak borsaya müracaat ederek hisse senedi alımı yapamazlar. Hisse senedi almak isteyen kişilerin, dolandırılmamak için bulduğu aracı kurumun SPK tarafından yetki belgesine sahip olup olmadığına ve yine bu aracı kurumun borsadan ‘’Borsa Üyelik Belgesi’’ne sahip olup olmadığına dikkat etmesi önerilir.

İlginizi Çekebilir:  2018 Konut Kredisinde Yeni Kampanya

Kişiler, kendileri ile borsa arasındaki alım satım yönetimini sağlaması için seçtikleri aracı kurumu belirlemelerinin ardından, bir bankada vadesiz yatırım hesabı açmak zorundadırlar. Bu hesap, aracı kurum üzerinden açılmaktadır. Ayrıca, aracı kurum ve müşteri arasında yapılması zorunlu olan bir ‘’Çerçeve Sözleşmesi’’ bulunmaktadır.

Alım-satıma başlamadan önce, aracı kurum ve yatırımcı arasında komisyon oranı belirlenmelidir. Bu komisyon oranına kurtaj denmektedir.

Hisse senedi alım satımına başlamak için son yapılması gereken ise, açılan hesaba para yatırılması işlemidir. Yatırım hesabının aktif hale gelebilmesi için hesaba yatırılması gereken minimum tutar, borsa başlangıç teminatı kadar ve yapılacak işlemlerin giderleri kadar olması gereklidir.

Gerekli prosedürler gerçekleştirildikten sonra hisse senedi alımına başlanabilir. Bu noktada ilk iş; hangi hisse senedini alınacak olduğudur. Gerekli analizler yapıldıktan sonra alınacak hisse senedine karar verilmesiyle, yatırımcı aracı kurumla iletişime geçerek hisse senedi alım emrini verebilir. Aracı kurum, yatırımcısından aldığı emir ile gerekli düzenlemeleri yaparak emri piyasaya iletir. Emri piyasaya iletme işlemi yazılı ya da sözlü olarak yapılabilmektedir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir