"Enter"a basıp içeriğe geçin

IBAN Numarası Nerede Yazar, IBAN Nasıl Öğrenebilirim?

Iban numarası nerede yazar, nasıl öğrenebiliriz. Iban ile nasıl para transferi yapılır gibi sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. İşte bütün detayları ile iban numarası nerede yazar ve iban nasıl öğrenebilirim başlıklı yazımız.

IBAN numarası nerede yazar, IBAN no nerede yazar, IBAN no öğrenme hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Para transferlerimizin temelini bankalar oluşturuyor. Günlük ödemelerimizi, fatura ödemelerimizi, bir kişiye göndermek istediğimiz paraları bankaların EFT veya Havale işlemleri sayesinde gerçekleştiriyoruz. Para transferleri işlemlerimizi hesap numarası ile yapabileceğimiz gibi, daha doğru ve sorunsuz olması adına IBAN numarası ile de yapabiliyoruz. Eğer bir bankadan farklı bir bankaya para transferi yapacaksak da, yalnızca IBAN numarası ile işlem yapabiliyoruz. IBAN numarası, her banka için farklı banka kodu ve hesap numarasına sahip olan 26 haneli bir numaradır. Karakter sayısı, ülke kodu her bankada aynı, banka kodu ise her banka için farklıdır. Peki IBAN numarası nerede yazar? IBAN numarasını nereden öğrenirim?

IBAN Numarası Nereden Öğrenilir?

IBAN numarası öğrenme için yapabileceğiniz çeşitli adımlar bulunuyor. Bunlardan en kolayı İnternet bankacılığı üzerinden öğrenebileceğiniz adımdır. Kullanmış olduğunuz bankanın İnternet bankacılığı ürünü mevcutsa, hesabınıza giriş yaparak IBAN numarasını öğrenmek istediğiniz hesaba giriş yapmalısınız. Hesap detayları bölümünde ise hem hesap numarası, hem şube kodu, hem de IBAN numarasını öğrenebilirsiniz. IBAN numarası nerede yazar diyorsanız, bu adımları takip ederek kolaylıkla IBAN no öğrenebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Banka müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmede IBAN numaramı öğrenmek istiyorum demeniz yeterli. Ardından sizleri hemen sesli menüye aktaracak ve IBAN numaranızı not etmenizi isteyecektir. Aynı zamanda bu menüden hesap numarası ve şube kodu öğrenme işlemleri de yapabilirsiniz. Peki IBAN numarası nerede yazar?

İlginizi Çekebilir:  Ücretsiz Havale veya EFT Nasıl Yapılır?

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Bankadan bir hesap açtığınızda, hemen ardında sizlere bir hesap cüzdanı adı altında bir belge verilir. Daha sonrasında yapacağınız tüm transfer ve para yatırma/çekme işlemlerini bu cüzdana kaydederek kayıt altında tutabilirsiniz. Ancak eski bir yöntem olduğu için herkes tarafından kullanılan bir durum değildir. Eğer bir hesap cüzdanına sahipseniz bu belge üzerinde IBAN numarası yazar. Aynı zamanda hesap numarası, müşteri numarası gibi bilgileri de hesap cüzdanı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Banka hesabına ait kartınız üzerinde de kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV2 kodları yer alır. Bu bilgilerin yanı sıra bazı bankalar kart numarasının hemen altına müşteri numarasını da eklemektedir. Ancak IBAN numarası, kesinlikle kart üzerinde yazmamaktadır. IBAN numarası diyerek kart bilgilerinizi başkaları ile paylaşmamanız konusunda uyarıyoruz. IBAN numarası İnternet bankacılığı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla kolaylıkla öğrenebileceğiniz bir hesap bilgisidir.

IBAN numarası 26 hanelidir ve ülke kodu olan TR karakteri ile başlar. Hemen arkasından gelen çift basamaklı rakam kontrol basamaklarıdır. Kontrol basamaklarının hemen ardından gelen 5 basamaklı sayı ise banka kodu olarak belirlenmiştir. Geriye kalan son 16 hane ise banka hesap numaranızı ifade etmektedir. Eğer elinizde IBAN no varsa, son 16 basamağını kontrol ederek de hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

IBAN No Öğrenme

IBAN no öğrenme konusunda izleyebileceğiniz adımlar yukarıda verilmiştir. IBAN numarası Türkiye’de 26 hane olarak belirlenmiş, tüm bankalar için kriterler aynıdır. Diğer bankalar arasında da IBAN numarası tanınması için banka kodu alanı bulunmaktadır. Bu sayede bir bankadan başka bankaya yaptığınız para transferlerinde bankanın tanınmasında yardımcı rol oynar. IBAN no öğrenmek istiyorsanız internette yer alan sorgulama sitelerine güvenmemeli, daha çok bankaların resmi sitelerine ve İnternet bankacılığı üzerinden yapacağınız yöntemlere odaklanmalısınız.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir