"Enter"a basıp içeriğe geçin

IBAN’dan Şube Kodu Nasıl Bulunur?

IBAN’dan Şube Kodu Bulma

Dünya çapında kullanılan bir kimlikleme ve güvenlik sisteminin parçası olan, 2009 yılından bu yana hayatımıza giren IBAN numarası, finansal işlerimizde bizlere hız ve güven odaklı işlemler yapma fırsatı tanıyor. Herkesin ayrı bir IBAN numarasının olduğu hesaptan hesaba değişen ancak kesinlikle benzerlik göstermeyen bu standart üretim özelleştirilmiş kodlar, bankacılık dünyasında ciddi anlamda bir yenilik getirerek sistemlere esin kaynağı oldu.

Bu açıdan bakıldığında, aslında çok önemli ve kritik bir uygulama olan IBAN numarası sisteminin, oldukça kolay ve pratik şekilde, oluşturulduğunu görebilmek de mümkün. Dünya çapında kullanılan IBAN numaraları, ülkeler özelinde uzunluk manasında değişkenlik gösterebiliyor.

IBAN Numarası Nedir?

International Bank Account Number olarak açılımı olan IBAN numaraları, ilk olarak Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında para transferleri nedeni ile denenmiş bir sistem olarak tanıtıldı. İşlemlerde doğruluk ve güvenlik olarak oldukça üstün olan bu sistem, denemenin ardından hızla yayıldı. Günümüzde de, herkesin farklı hesaplarına tanımlı farklı IBAN numaraları olduğu ve bu numaralar ile para transferlerinin sorunsuz gerçekleştiği biliniyor. Böylece, oldukça kritik işlemlerin dahil olduğu finans sektöründe, güvenilir adımlar atılabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

Daha önceden yaşanan yanlış gönderimler ve hesap numarası hataları, bu sistem içinde yok denecek kadar az şekilde ortaya çıkıyor. IBAN numarasının sistemde tanımlanmasının ardından ekrana gelen kullanıcı ve müşteri bilgileri, kişilere doğrudan ya da dolaylı şekilde isim ve hesap kontrolü yaptırıyor. Bu sayede, muhtemel hatalar da önlenmiş oluyor.

IBAN Numarası Nasıl Oluşuyor?

Dünya genelinde kullanılan IBAN numaraları, standart bir biçimde oluşturuluyor. Ülkemizde 26 haneden oluşan IBAN uzunluğu, bazı ülkelerde 34 haneye kadar çıkabiliyor. IBAN numaralarının içinde yer alan ülke kodu, rezerv alanı, hesap numarası ve kontrol numaraları, bir bütün halinde ortaya çıkıyor. Bu numaraların içinden ise şube kodu rahatlıkla bulunabiliyor.

Her banka, sitesinde IBAN hizmeti veriyor ve bu sorgu sonucunda, şube kodları da ortaya çıkmış oluyor. Hesap numarası basamaklarının arasına gömülmüş olan şube kodu, bankaların yazılımları ya da sorgu siteleri aracılığı ile ortaya çıkartılıyor.

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir