"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

Günümüz teknoloji çağıdır. Bu durum böyle iken bankacılık ürünleri de ister istemez teknolojik gelişmelere ayak uydurmak zorundalar. Artık insanlar birçok ihtiyacını interaktif ortamda karşılıyor. Siz de ihtiyaçlarınızı internet üzerinden gideriyorsanız ya da gidermeyi düşünüyorsanız yazımızda aklınızdaki soru işaretlerini giderecek şeyler bulabilirsiniz. İnternet bankacılığını genel anlamda incelemeye çalıştık. Keyifli okumalar dileriz.

Zaman Teknoloji Çağı…

Günümüz dünyasında nakit para pek tercih edilen bir değişim aracı değil. Bunun sebebi ise hepimizin cüzdanlarında yer alan çipli manyetik kartlar. Bu iki veri birleştirildiğinde insanların internet ortamından karşıladıkları ihtiyaç doğrultusunda ciddi bir Pazar doğuyor ve bankalarda bu pazardaki aracı kurum olabilmek için tüm rakipleriyle yarışıyorlar. Dolayısıyla internet üzerinden alışveriş yapmanızı sağlayan bir servis ağı mevcut. Elinizdeki mevcut kartınızı internet alışverişlerinizde kullanmak için yapmanız gereken birkaç basit işlem söz konusu. Bu işlemi yapabilmeniz için tabi ki kullanıcısı olduğunuz banka ile işbirliği yapmalısınız. Peki, yapılması gereken işlem ve ya işlemler neler?

Tüm bankaların bağlı olarak çalıştıkları bir kurum olduğunu biliyorsunuz. BDDK tarafından iletilen talimat gereği müşterinin onayı olmadan kartının internet alışverişlerine açılması söz konusu değildir. Burada amaç hem kişisel verileri korumakla hem de bankacılık ürünleriyle ilgili bir güvenlik aşaması oluşturmaktır. Buradan hareketle onayınız olmadan kartınızla ilgili herhangi bir internet alışverişine açılış işleminin yapılamayacağı bilgisini gönül rahatlığıyla belirtebiliriz. Peki, siz internet kullanımına açılmasını talep ediyorsanız ne yapmalısınız?

İnternet Bankacılığı Nedir?

Bankaların uygulamaya koyduğu internet bankacılığı; çoğu bankacılık işleminin internet üzerinden açılan bankaya ait hesaplarla kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan uygulamadır. Bu hizmetin kullanımı bilgisayar, telefon, tablet gibi birçok araç ile yapılabilir. Önemli olan banka ile internet bağlantısını kurabileceğiniz bir aracın olmasıdır. Her bankanın kendine ait internet bankacılığı sistemi vardır. Bu yüzden işlemlerinizi hangi bankayla gerçekleştirirseniz gerçekleştirin, uygulamadan rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Bu sayede en basit işlem için dahi bankaların yolunu tutmak tarih olmuş ve oturduğunuz yerden birkaç tıkla işlemlerinizi yapabileceğiniz dönem hâkimdir.

İlginizi Çekebilir:  ATM Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım?

İnternet Bankacılığının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İnternet bankacılığının birçok açıdan avantajı mevcuttur. Bu avantajlara bakıldığında ise öncelikle zamandan tasarruf ortaya çıkar. Çünkü basit işlemleriniz için şubeye gitmek zorunda kalmazsınız ve internet bankacılığı sayesinde her birini yapabilirsiniz. Üstelik internet bankacılığını kullanarak yaptığınız işlemler daha az masraflı olur. Hatta bazı işlemler için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Böylelikle katlandığınız masraflar ufak dahi olsa cebinize kalır. En güzel yanı da işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz saatlerdir. Bankalar kapalı bile olsa siz çoğu işlemi anlık olarak gerçekleştirebilir ve birçok işinizin akışını sağlayabilirsiniz.

Dezavantajlarına bakıldığında ise özellikle dolandırıcılık işlemleri ortaya çıkar. Bu durum sizi çok korkutmamalıdır. Çünkü dikkatli olduğunuz ve bilgilerinizi kimseyle paylaşmadığınız sürece bu tür olaylara çok maruz kalmazsınız. Bu yüzden önemli olan hesabınıza ait müşteri numarası ve şifrenizin size özel olmasıdır. Sadece internet bankacılığında değil birçok işleminde bu dolandırıcılıklar mevcuttur. Özellikle kredi kartı kullanımlarında sık sık karşımıza çıkmaktadır.

İnternet Bankacılığı Kullanıcısıyım Diyebilmek İçin;

Kartınızın internet alışverişine açılması ve internet üzerinden ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için yapmanız gereken bankacılık ürününü kullandığınız banka ile irtibata geçmek. Bankanızla irtibata geçtikten sonra kartınızı internet alışverişine açılması için talimat verebilirsiniz. Bunun yanı sıra internet alışverişine açılışı gerçekleştirmek için kullanıcısı olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerinden destek alarak işleminizi sesli onay ile yapabilirsiniz. Kartınızı internet alışverişine açtırmanın bir diğer yolu ise her bankanın kendine özel tasarladığı kısa mesaj servisinden yararlanmaktır. Bankanızın belirttiği numaraya kısa mesaj göndererek kolaylıkla aktifleştirme işlemini yapabilirsiniz. Sonrasında arkanıza yaşlanın ve yer ve zamandan bağımsız tüm bankacılık işlemlerini kolaylıkla yapabilmenin keyfini sürün.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir