"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kara Liste Nedir?

Kara liste dediğimiz kavram bankalara herhangi bir nedenle ödenmeyen borçlar sonucunda banka tarafından başlatılan yasal takip süreciyle girdiğiniz liste olarak açıklanabilir.  Günümüz şartlarında nakdi sıkıntı yasadığınızda yardımınıza doğrudan ve dolaylı yoldan nakit destekleriyle bankalar koşar. Belirlenmiş faiz oranlarıyla sundukları kredi kartı K.M.H (kredili mevduat hesabi ya da esnek hesap) gibi bireysel ve ticari ürünlerle ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olurlar. Ancak vadesi geldiğinde ödemesini yapamadığınız tüm bu ürünlerle ilgili bir takım yaptırımlara maruz kalırsınız. Olumsuz bir takım yaptırımlara maruz kalmak istemiyorsanız ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekir aksi takdir belirli gecikme günleri baz alınarak finansal sicilinizle ve müşteri profilinizle ilgili bir takım işlemler yapılacak ve buna bağlı olarak bir takım uygulamalara ve engellemelere maruz kalacaksınız. Bunlardan biri de kara listedir. Yazımızda kara listeye dair merak ettiklerinizi bulmanızı umuyoruz

Kara liste 

Kara liste dediğimiz süreç ürünlerinizin gecikme gün sayılarının artması durumda gecikme gün sayınızın artışıyla birlikte dâhil olacağınız listenin adıdır. Bankalar borcunuz gecikmeye girdiğinde belli aralıklarla farklı kanallarla tarafınıza ulaşıp bilgilendirme yaparlar. Borcun ödenmesine dair bilgiler verip sizden alacakları geri dönüşe göre işlem yapacaklardır. Ancak gecikme gün sayınızla ilgili 90 gün kadar bir sayıya ulaşıldıysa, gecikme gün sayınızın 90 güne ulaştığı ayın son günü itibariyle banka sonrası kanallara devir işleminizi gerçekleştirmek durumundadırlar. Bu durum bankalarla ya da bankaların işleyişiyle ilgili bir durum olmaktan ziyade BDDK tarafından konulmuş olan bir kuraldır.  Bu süreçten sonra idari takip ve yasal süreç olarak ifade edeceğimiz süreçler başlıyor olacak. Dosyanız bankadan yetki anlamında çıkmadan ödemenizi yaparsanız sorunu tamamen çözdünüz demektir. Ancak ödeme gerçekleşmediyse ve devir işlemi gerçekleştiyse devir işlemiyle birlikte artık kara listede olduğunuz anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Kredi Kartı Başvurusu Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kara listeye girmemek için neler yapılmalıdır?

Bankacılık ürünlerini kullanırken problem yaşamak istemiyor ve süreç içerisinde isminizin kara listede yer almasını istemiyorsanız o zaman ödemelerinizi verilmiş olan süreler içerisinde ve yeteri miktarda yapmanız gerekir. Ödeme takibinizi yapıp gecikmeye girmezseniz zaten böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir