"Enter"a basıp içeriğe geçin

KOSGEB Desteği ile Market Açmak

Günümüzde market açmak, bakkal açmak isteyen genç girişimcilerde var. Peki Kosgeb desteği ile bu işe girişmek mümkün mü? Bu işe girişebilmek için Kosgeb eğitimlerine kesinlikle katılmalısınız ve daha detaylı bilgi için yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

KOSGEB İle Market Açılır mı?

Hibe kredi almak için bulunulan yere en yakın İşkur veya KOSGEB birimine başvurmak gerekir. Ancak hibe kredi alabilmek için KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak zorunludur. Ancak zorunlu olmasının yanında bu kurslara katılmak ve eğitim almak tamamen ücretsizdir. Unutulmamalıdır ki KOSGEB her iş projesini kabul etmek zorunda değildir. Kabul edilebilecek bir iş projesini hazırlamayı öğrenmek de ancak bu ücretsiz kurslara katılarak öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrası kişi yönelmesi gereken alanın hangisi olduğunu daha iyi kavrar ve belki de market açmanın kendisine uygun bir iş olmadığını fark eder. Yani doğru karar vermek veya verilmiş olan kararın doğru olduğunu teyit etmek açısından da bu eğitim büyük önem taşır.

Asıl sorumuza gelecek olursak, evet KOSGEB ile market açabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi market projenizin diğer projelerden sıyrılarak onaylanması için dikkat etmeniz gereken bir çok nokta var. Yazımızın devamında da projenin onaylanması için dikkat etmeniz gereken yerlere değinelim.

İş Planı Projesinde Hangi Bilgiler Yer Almalıdır?

İş planı projesi, ilk olarak genel bilgileri içermelidir. Genel bilgiler işletmeyi kuracak kişinin veya kişi işletmeyi kurarken ortakları da varsa ortaklarının kimler olduğunun belirtilmesini, bununla beraber işletmenin faaliyetinin ve yaklaşık iş kurma süresininde genel bilgiler alanında belirtilmiş olması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Kadın Girişimcilere KOSGEB Hibe Kredi Desteği

Bunun yanında projede yer alması gereken diğer unsurlar ortakların veya girişimci tek ise girişimcinin, işletmenin ve faaliyetin bilgileridir. Üretim ve yönetim planları finansal plan ile kurumdan talep edilen destek de projede yer almalıdır. Ancak tüm bu bilgilerin kelime kalabalığı söz konusu olmadan net, anlaşılır, resmi, duru bir dille yazılmış olması gerekir. Zira unutulmamalıdır ki projenin kabul edilmesi aşamasında ufak detaylar dahi önem taşır ve detaylara önem göstermek girişimci veya girişimcileri diğer projeler arasında bir adım öne çıkarır.

Market Açmak için Nasıl Hibe Kredi Alınır?

Market açmak için KOSGEB Hibe Kredi almak için ilk olarak yapmanız gereken size en yakın mevkideki KOSGEB birimlerine veya İŞ-KUR ‘a baş vurmalısınız. KOSGEB belirli aralıklarda hibe kredi almak isteyenler için halk arasında kosgeb kursları diyede bilinen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi düzenlemektedir. Tamamen ücretsiz olarak verilen bu eğitimleri almanız şarttır. Eğitimleri alan kişiler kuracakları iş yeri hakkında gerekli bilgileri de almakta ve en önemlisi KOSGEB ‘in kabul edeceği bir iş projesini hazırlamasını öğrenmektedirler. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında bir çok kişi örneğin market açmak için kredi almak için baş vuru yapıp başka iş sektörlerine yönelmişlerdir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi hakkında detaylı bilgiyi buraya tıklayarak alabilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir