"Enter"a basıp içeriğe geçin

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Nedir?

KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı tarafından sunulan destek unsurlarını ve bu desteğin neleri kapsadığını detayları olarak anlatalım istedik.

İşletme Kuruluş Desteği; Adından da anlaşılacağı gibi işletmenizi acarken ödeyeceğiniz ücretlerin 2.000TL ‘ye kadarını size geri veriyor. Diğer bir şekilde anlatmak gerekirse, kuracağınız şirket için vergi dairesine vb. kurumlara şirket açımı için belli ücretler ödemeniz gerekiyor. KOSGEB ise size ödediğiniz miktardaki parayı geri veriyor. Her yıl kuruluş masraf ücretleri değişse de Limited (Ltd.) şirketi kuruluş masrafları 2018 yılında ortalama 2.200TL (iş koluna göre değişebilir) gibi bir ücret karşılığında açılabiliyor. Şahıs şirketleri için ise kuruluş masrafları 208 yılında 700TL (iş koluma göre değişebilir) gibi bir ücret karşılığında açılabiliyor. KOSGEB’in bu desteği sayesinde ödediğiniz bu ücretler eğer 2000 TL’yi buluyorsa bu ücreti geri alabileceksiniz.

Kuruluş Dönemi Makina, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği; Şirketinizi açtığınızda  işletmeniz için bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Bu ekipmanların ücretlerinin ise %80’ını KOSGEB girişimcileri desteklemek için size geri verecektir. Burada tekrardan hatırlatmakta fayda var; KOSGEB ‘ten alacağınız tüm hibeler için siz alacağınız ekipmanın ücretini ödedikten sonra KOSGEB’e başvurarak %80’ini geri alabilirsiniz. Peki kuruluş dönemi desteğine dâhil olan kalemler ise; tost makinası, buz dolabı, ofis masası, bilgisayar, dikiş makina vb. kısaca açtığınız işletmenizde demirbaş olarak duracak ve kullanılacak olan ekipmanları bu destek kapsamına alabilirsiniz. Bu desteği işletmenizi açtıktan sonra 24 ay içinde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; bir lokanta açtınız ve ilk başta 10 tane masa satın aldınız. Bu masaların faturalarını satın aldıktan sonra KOSGEB’e götürdünüz ve ödediğiniz ücretin %80’ini geri aldınız. 6 ay sonra işleriniz iyi gitti ve bir 10 tane daha masa almak istiyorsunuz. Daha sonradan da bu masaların ücretlerin %80’ini KOSGEB’den geri alabilirsiniz. Unutmayın kuruluş dönemi desteği üst sınırımız 18.000TL. Bu ücretten daha fazlasınız KOSGEB ‘ten geri alamayacaksınız.

İşletme Giderleri Desteği; Açtığınız işletme için tuttuğunuz yer için bir kira bedeli ödemeniz gerekecektir ve ek olarak ta yanınızda personel çalıştıracaksınız ise KOSGEB hem ödediğiniz kiranın hem de yanınızda çalıştırdığınız personelin net maaşlarının %80’ini size geri verecektir. Bu desteğin aylık üst sınırı 5.000TL olmaktadır. Diğer bir deyişle işletmenizin aylık kira ve personel giderleriniz 6.200TL ise bunu %80 yani 5.000TL sini KOSGEB size geri verecektir. Bu destekte de üst limitimiz 30.000TL’dir. Bu destekten de işletmenizin kurulum tarihinden sonraki 24 ay boyunca yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB'den Ne Kadar Hibe Alabilirim

Sabit Yatırım Desteği; Bu desteği ise faizsiz kredi çekimi olarak düşünebilirsiniz. KOSGEB size iş yeriniz için gerekli olacak makine, teçhizat ve yazılım için (teminat karşılığında) kredi sağlamaktadır. Bu destekten de yararlanmak için iş yerinizi açtıktan sonra 24 ay içinde başvurunuzu yapabilirsiniz.Kısa özetlemek gerekirse girişimciler olarak KOSGEB’den 50.000TL gibi bir hibe alabilirsiniz. KOSGEB size harcadığınız paranın 50.000TL ye kadar olan kısmını geri verecektir. Peki, ilk başta bu kadar paranızın olmadığını varsayalım ve nasıl bir yol izlemeniz hakkında size şöyle bir öneride bulunabiliriz.İlk başta bir bankadan ihtiyacınız olan miktarda kredi çekebilirsiniz ve iş yerinizi kurup işletirken bu krediden gelen parayı kullanıp daha sonrasında KOSGEB’den %80lik kısmını geri alıp bankaya olan borcunuzu ödeyebilirsiniz. Artık bir girişimci olduğunuzu ve kendi iş yerinize sahip olacağınızı unutmayın. Bu tarz kararları artık kendi başınıza verebilmeli ve para yönetimini de kendiniz yapmanız gerektiğini de unutmayın.

Kosgeb yeni girişimci desteğinin unsurları, oranı, süresi ve üst limiti. Aşağıdaki tabloda detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Eğer sizlerde KOSGEB desteği almak istiyorsanız kesinlikle hemen aşağıdaki tabloyu incelemelisiniz.

Girişimcilik Destek Programına Kimler Katılabilir

Girişimcilik Destek Programından 18 yaşını doldurmuş her T.C. vatandaşları Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaları halinde katılabilir. Programdan yararlanabilmek için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur, ancak alt yaş sınırı 18 dir. Aynı şekilde programa katılacak kişilerden öğrenim belgesi vb. şeyler istenmez.

  • Programdan sadece FETÖ, Pkk gibi terör örgütlerine üye veya yardım ve yataklık yapanlar faydalanamaz..
  • Daha önce bu desteği almış kişiler yeniden bu imkanlardan istifade edemez.
  • İmkanlardan yararlanacak olan girişimcilerin KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) not ortalamasına bakılmaz!

Yukarıda belirttiğimiz kriterlere uygun herkes bu programa katılabilir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir