"Enter"a basıp içeriğe geçin

KOSGEB Uyulamalı Girişimcilik Eğitimi

Tamamen ücretsiz bir şekilde Uyulamalı Girişimcilik Eğitimi programına herkes katılabilir. Şimdi sizlerde iş sahibi olmak hayatınızda yeni bir sayfa açmak istiyorsanız ve bunu KOSGEB ile hayata geçirmek için yine KOSGEB Uyulamalı Girişimcilik Eğitimi ile tanışmanın vakti geldi demektir.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi 2018 yılında katılan girişimcilere Kosgeb Hibe ve Faizsiz krediler vermeye devam edecektir. Kosgeb hibe kredileri almak için şart olarak girişimcilerin katılması zorunlu olan Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi için nereye başvurulur, iletişim adresleri hakkında tüm soruları kullanıcılarımız için yazımızda yanıtladık.

KOSGEB Eğitimleri Nasıl Düzenlenir?

İşkur ve Kosgeb tarafından düzenlenerek ülkemizin tüm illerinde verilen Kosgeb girişimcilik kursları ücretsiz olarak verilmekte ve kendi işini kurmak isteyen 18 yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına katılma hakkı sağlanılmaktadır. Üst yaş olarak bir sınırlama getirilmeyen kurslar İş- Kur ve Kosgeb kurumu tarafından düzenlenmektedir ve belirlenen tarihlerde kurumun uygun gördüğü ve belirlediği merkezlerde verilmeye başlanmaktadır. Kosgeb kurs tarihleri ise Kosgeb’ in resmi internet sayfası üzerinden paylaşılmaktadır. İsterseniz kısa bir anlatımın ardından Kosgeb girişimcilik kursu soru ve mülakatlarında neler sorulur, kaç saatliktir ve kursun ne işe yaradığını anlatmaya devam edelim.

Kimler Başvurmalıdır?

Kosgeb hibe desteklerinin alınması için geçilmesi gereken ilk adım Uygulamalı girişimcilik kurslarıdır. Daha sonrasında işletmeninin kurulması, kurulu işletmenin KOSGEB veri tabanına kaydı, diğer işlemlerin hazırlanması ve iş planının hazırlanarak Kosgeb’ e sunulmasını adımlarını başarılı olarak geçenlere Hibe ve Faizsiz destekler verilmektedir. İlk önemli adım olan Kosgeb kurslarının başvuruları ve ne işe yaradığını isterseniz anlatmaya başlayalım.

İlkokul mezunu ve 18 yaş üstü tüm T.C vatandaşlarına ücretsiz olarak sunulan Kosgeb girişimcilik eğitimi halk arasında kısaca Kosgeb kursu olarak bilinmektedir. Ülke genelinde tüm ilçe ve illerde belirlenen tarihlerde Belediye, üiversite ve Kosgeb’i yetki verdiği kurumlarda düzenlenen kurs başvuruları özellikle Kosgeb’ in ilgili birimlerine yapılmaktadır.Çalışmayan ve işsiz olanların başvuruları ise İş-Kur tarafından alınmaktadır.

Başvuru sırasında açılacak olan işletmenin sektörüne ait bazı özel sorulardan oluşan ön eleme mülakatında yeterli görülen adayların başvuruları alınmaktadır. Girişimcilik eğitim programlarına kaydı yapılan kursiyerler belirlenen tarihlerde 32 saatlik verilen Kosgeb kurslarına katılım göstermeleri beklenmektedir. Kurs sonunda verilen sertifikalarla tüm hibelerden yararlanma imkanı sunulmaktadır.

Kosgeb kurslarının tarihlerine buradan bakabilirsiniz.

Kosgeb Kursunun İçeriğinde Neler Öğretilir?

Üniversitelerin, belediyelerin konferans solanları ve atölyelerinde 15 kişilik sınıflardan oluşan kursiyerlere, işletme branşındaki öğretim görevlileri ve Kosgeb yetkilileri tarafından verilen dersler anlatılmaktadır. Anlatılan derslerin ana içeriği, yapılacak olan iş fikrinin bulunmasına yardımcı olmak ve iş fikrine ait iş planı projesini oluşturmayı öğrenmek ve pazarlama tekniklerini öğrenerek üretim bazlı pazarlama nasıl yapılır konularından tutun da iş yerinin yönetim ve pazarlama planlamasının yapılması hakkında 4 ana modül üzerinden kursiyerlere dersler verilmektedir. Toplam da önceden 70 saat zorunlu olarak verilen kursların saatleri son düzenlemelere göre 32 saat olarak değiştirilmiş ve kursiyerlerin kurslardan başarılı bir şekilde 32 saatlik kurs devamlılığına özen göstermeleri beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  İşyeri Açma Kredisi 2018
KOSGEB Uyulamalı Girişimcilik Eğitimi

İmza yöntemi ile kursiyerlerin devamlılıkları gözetlenmekte ve kurs sonunda yapılan sınavlardan başarılı olarak geçmeleri sağlanmaktadır. Başarılı olarak kursu bitiren kursiyerler girişimci sertifikası verilmektedir. Girişimcilik sertifikasına sahip olanlar Kosgeb’ in hibe ve kredilerine bu sertifika sayesinde başvuru yapmaları nedeniyle girişimcilik kursları ayrı bir önem kazanmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi Kosgeb kurslarına katılım göstermeyen ve sertifika almamış olanlar Kosgeb in desteklerinden yararlanamamaktadır.

Eğitimin İşleyişi ve İş Planı Hazırlama

Kosgeb girişimcilerin iş fikri projelerinin anlatıldığı iş planlara ayrı bir önem vermekte ve kurslarda özellikle iş planı oluşturma hakkında detaylı bilgiler vererek kursiyerlerin iş planı oluşturmalarını öğrenmelerini kolaylık sağlamaktadır. Kursa katılmayanlar iş planı hazırlamayı bilmediklerinden kursta öğretilen bilgiler sayesinde oluşturulan iş planları Kosgeb yetkililerine yapılan sunumlarından ardından onaylandığı için iş planı projesi hazırlama aşamasında yardım alabileceğiniz kurs yetkililerinin kursa katılım gösterenler için ayrı bir özen gösterecekleri de aşikardır. Bu nedenle Kursta katılımcılardan istenilen şartları tam olarak sağlamış olmak girişimcilere her konuda avantaj sağlayacaktır.

Alınan tüm eğitimlerin sonunda başarılı bir işletmenin kurulması ve devamlılığın sağlanması amacıyla verildiğinden girişimcilik sertifikasına sahip olarak iş yeri açılışında Kosgeb hibelerinden yararlanmak isteyenlerin ve başvuruda bulunanların açacakları işletme sahiplerinin kendilerinden daha emin olarak açılması ve doğru sektörde iş kurmalarına yardımcı olmak açısından oldukça yarar sağlayacaktır. Tüm bu konularda tam destek görebileceğiniz Kosgeb uzmanlarının verdiği kurslara katılım sağlamalı ve başarılı bir şekilde Girişimci sertifikasına sahip olunmalıdır. Kursun bitiminden 1 ay sonra özel bir merasimle verilecek olan girişimci sertifikasını almaya hak kazanan katılımcılar Kosgeb tarafından sağlanan tüm destek teşviklerine başvuruda bulunabilirler.

Eğitim Başvuru Şartları

Özetle tekrar etmek gerekirse Kosgeb girişimcilik kurslarına; sosyal yardım alanlar, SGK’ lı olarak özel sektörde çalışanlar, tarım işi ile uğraşan ve isteğe bağlı olarak sigortasını yatıran ve 18 yaşını tamamlamış her T.C vatandaşı Kosgeb girişimcilik kurslarına katılabilirler. Daha önceden Kosgeb kursuna katılım gösterenler ve terör ve yüz kızartıcı suçları işlemiş olanların kurslara başvuruları kabul edilmemektedir.

KUGE Tarihlerini Öğrenmek için Tıklayınız

Ayrıca kurslara devlet memurları da katılım gösterebilirler ancak memur oldukları sürece kendilerine ait bir iş yeri açılışı yapamayacaklardır. Yine de ücretsiz olarak yukarıda sıraladığımız şartları taşıyarak sertifika almaya hak kazanmış kursiyerlerin sertifikaları ömür boyu geçerlidir ve istedikleri zaman Kosgeb’e başvuru yaparak kendi iş yerlerinin açılışında kullanmak üzere hibe ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilirler.

Kosgeb girişimcilik eğitimi hakkında düşüncelerinizi bizler ile paylaşmaktan çekinmeyiniz. Yorum alanını kullanarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir