"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartında asgari ödeme tutarı nedir diyenler için hazırladığımız bu kısa rehberimizde, sizleri asgari ödeme tutarı hakkında bilmeniz gereken tüm temel noktalara dair de aydınlatmaya çalışacağız.

Kredi kartı asgarisi olarak da kısaca adlandırılan bu kavram, kredi kartınızın ekstredeki o ayki toplam borcunun içerisinden ödenmesi gereken minimum miktar olarak tanımlanmaktadır. Bu oran geçtiğimiz senelerde %10 civarındayken, devletin gerçekleştirdiği kredi kartı savurganlıklarını önleme amaçlı politikalar neticesinde %25’e kadar yükselmiş durumda. Hatta bir kredi kartını aldığınızda, ilk yıl dolana kadar %40 olarak uygulanması, bazen tüketicilerin şikayetlerine konu olabiliyor.

Kredi Kartımın Asgari Ödemesini Yapsam Kredi Notum Düşer Mi?

Kredi kartının ödemelerinin düzenli yapılması kredi notunu fazla etkilemektedir. Kredi notunuzun etkilenmemesini istiyorsanız kartınızın en az asgari ödeme tutarının ödenmesi gereklidir. Yani kredi kartının asgari ödemesini yapsanız kredi notunuzu etkilemez. Yalnız biriken borçlarınız, bankaların gözünde risk teşkil etmektedir. Maaşınıza oranla borçlarınız dengeli olmaz zorundadır. Aksi takdir de yeni kredi başvurularınızda bankalar olumlu sonuçlar vermeyebilir.

Kredi kartınızın limiti 15 bin liraya kadarsa %25 olarak uygulanan asgari ödeme tutarı, 15-20 bin lira limiti olan kartlarda %30 olarak, 20 binden daha yüksek limitli kartlarda ise %40 olarak uygulanıyor. Dolayısıyla kredi kartlarının limitlerinin devamlı olarak artış göstermesini isteyenler, bu hususta dikkatli olmalılar. Zira yanlışlıkla 15 bin limitini aşmanız, her ay daha fazla asgari ödemenizi gerektirecektir.

Pek çok kişi, kredi kartının asgari ödemesini yaptığında hiç faiz yemediğini düşünmektedir. Halbuki, her ne kadar hiç ödenmemiş kartın faizi kadar olmasa da asgarisi ödenmiş kartlarda da bir alışveriş faizi işletilmektedir. Yani borcunuzun dörtte birini ödemenizin ardından, kalan borcunuza gelen alışveriş faizi nedeniyle aslında biraz daha borca girmeye devam ediyorsunuz. Bu nedenle her dönem tüm borcunuzu ödeme gücünüz yoksa, kredi kartınızın asgarisini ödeye ödeye kullanmanızı pek önermiyoruz. Zaten bankalar da faiz işletebildikleri için en çok asgarisini ödeyip bırakan kullanıcıları sevmektedirler.

İlginizi Çekebilir:  Ek Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi Kartı limiti Dönem Borcu Alım Üzerinden 1 Yıl Geçti mi? Asgari Ödeme Tutarı 
5.000 TL 2.000 TL Evet  600 TL
5.000 TL 2.000 TL Hayır  800 TL
20.000 TL 10.000 TL Evet  3.500 TL

Asgari tutarı ödeyemeyen kullanıcılar için ilk birkaç ay genellikle uyarı ve bilgilendirme süreciyle geçmektedir ancak kullanıcının borcunu ödememeye devam etmesi halinde, maalesef yasal yollar takip edilmektedir ve tüketicinin haczi bile mümkün olmaktadır. Dolayısıyla altından kalkmakta zorlanacağınız borçları kesinlikle kredi kartınızla yapmamalı ve kendinize hakim olmalısınız.

Yapılan araştırmalar, sadece asgariyi ödeyerek bir borcu kapatmanın yıllar sürdüğünü göstermektedir ve bu nedenle asgari ödeye ödeye borcumu bitiririm diyorsanız bunun oldukça uzun zaman süreceğini belirtelim. Geçmiş senelerde 11 yıl süren bu süreçte 1000 liralık borcu olan kişi toplamda 15 bin lira ödemiş oluyordu, fakat oranların artmasıyla şimdi bu biraz daha kısa bir zaman almaya başladı.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir