"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı Nasıl Doğru Kullanılır?

Kredi Kartı Nasıl Doğru Kullanılır?

Kredi kartı kullanımı maalesef ülkemizde her geçen gün artıyor ve bunun bir yan etkisi olarak tabii ki borcu olanların da adedi artmaya devam ediyor. Herkesin genellikle kredi kartı asgarisini ödeyerek hayatını sürdürmesi ise uzun vadede daha fazla borç birikmesine neden oluyor. Kredi kartı nasıl kullanılmalı diyenler için birkaç ipucunu vererek daha düzenli ve sizi yormayacak bir şekilde kartların kullanımının nasıl olması gerektiği hususunda bilgilendirici olmaya çalışacağız.

Asgari Ödemeyi Bırakın

Kartınızın asgarisini ödeyince borcunuzu bitmiş gibi düşünmeniz doğal. Zira bankalar asgari ödeme yapıldığı sürece sizi pek rahatsız etmiyorlar. Ancak devamlı olarak harcadığınızdan daha az ödediğinize inandığınız için bu durum bir süre sonra borçlarınızın giderek artmasına neden oluyor ve asgari ödemeniz bile aylık gelirinizden daha fazla oluyor. Eğer kredi kartınızın esas sonucunu görerek kendinizi sınırlandırmak istiyorsanız, her ay tam borcunuzu ödeyin ve ne kadar savurgan olduğunuzun farkına varın.

Temel Ödeme Yönteminiz Haline Getirmeyin

Kredi kartı kullananların yaptıkları hataların başında, onu ana ödeme yöntemleri olarak belirlemek gelmektedir. Halbuki kartınızı esas ödeme aracınız haline getirmek yerine nakit kullanır, sadece taksit veya internet üzerinden alışveriş gibi konularda kullanırsanız, karşılaşacağınız sorunlar da oldukça azalacaktır.

Her Zaman Yanınızda Olmasın

Kredi kartınızı devamlı olarak cüzdanınızda taşımak, maalesef alışveriş tutkunuzu dizginlemenize engel olacaktır. Zira gördüğünüz her şeyi almak isteyen bir yapıya sahipseniz, yanınızda yeterli olacak kadar nakit taşıyın ve kartı evde bırakın. Böylece kendi sınırınızın farkına varabilir ve gereksiz harcamaların önünü alabilirsiniz.

Çok Yüksek Limitlerden Uzak Durun

Cebinizde 10.000 liralık bir ödeme aracının hazır durması sizi rahatlatıyor olabilir. Ancak maalesef bu kadar yüklü miktarlar, hele ki esas maaşınız pek de yüksek değilse, bir süre sonra sizi borçlanmaya itecektir. Kredi kartınızın limitini her zaman arttırma peşinde olan bankaların aksine, onu maaşınız kadar limitlendirin ve böylece aylık gelirinizi geçmeyeceğinizden emin olun. Taksitler için limit bırakmak istiyorsanız da limiti gelirinizin iki katından daha fazla tutmayın.

Ödeme Tarihlerine Dikkat

Kredi kartınızın ödemesini geciktirmek veya unutmak, gelecekte alacağınız kredilerde bankaların size karşı daha çekingen olmasına neden olacaktır. Ayrıca ödemesi unutulan kartlar için bankalar genellikle bir de bildirim hizmeti adı altında paralar almaktadırlar ve durup dururken borcunuz artmaktadır. Dolayısıyla kesinlikle hesap kesin tarihlerinizi ve ödeme tarihlerinizi takip etmelisiniz.

Kredi kartı kullanımı, Kredi kartı nasıl doğru kullanılır

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 12 Altın Kural

Kredi kartı kullanmak için bilinçli bir tüketici olmanız gerektiğini kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız. Özellikle her anını alışveriş ile geçiren bireyler için kardan çok zararlı bir araç haline gelebiliyor. Çünkü kredi kartınızın limiti, sizin cebinizdeki para değil, o an için bankadan alınan borçtur. Zamanı geldiğinde de borcunuzu ödemeniz gerekir. Eğer bu borcun altından kalkamazsanız birçok yönden sorun yaşarsınız.

 • Limitinize göre değil, cebinizdeki paraya göre harcama yapın.
 • Mümkün oldukça ekstredeki tam borcu ödemeye çalışın. Asgari tutarı ödeyerek hiçbir yere varamazsınız ve bir süre sonra iş içinden çıkılmaz bir hal alır.
 • Borcunuza alışveriş faizi işlendiğini unutmamalısınız.
 • Kart borcunuzu 3 kere üst üste ödemezseniz kart kullanıma kapatılır ve kredi notunuz düşer.
 • Eğer kredi kartı borcunuzu ödeyemez hale geldiyseniz bankaya danışıp bir ödeme planı oluşturmalısınız. Çünkü bu durum sizin kredi geleceğinizi olumsuz etkileyecektir.
 • Günü gününe ödeme yapın.
 • Kredi kartlarının yıllık üyelik ücreti olduğunu bilmeli ve buna göre seçim yapmalısınız.
 • Kredi kartı alırken imzalanan sözleşmeye mutlaka göz atın ve tüm detayları öğrenin.
 • İnternet alışverişlerinde dolandırıcılık olaylarıyla karşılaşmamak için dikkatli olun. Hatta internet kullanımı için bir limit belirleyin.
 • Hesap kesim tarihi size uygun değilse mutlaka değiştirmeyi talep edin.
 • Bonuslar ve hediyeler konusunda dikkatli olun. Aslında cazip olmayan ama öyle görünen kampanyalar işlerin yolundan çıkmasına neden olabilir.
İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Nakit Avans ve Taksitli Nakit Avans Faizleri

Kredi Kartının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kredi kartı denildiğinde aklımıza genelde borçlarını ödeyemeyen ve bu konuda fazlasıyla zarara girmiş kişiler gelir. Ülkemizde kredi kartından muzdarip kişi sayısı çok fazladır. Bunun sebebi ise kredi kartının ne olduğunu ve nasıl kullanılacağının bilinmemesidir. Bilinçsiz şekilde kullanılan bu kartlar aslında çağımızın gereksinimleri arasına girmiştir.

Alışverişlerin internet üzerinden daha çok yapılmaya başlanması da kullanımının artışını getirmiştir. Kredi kartı kullanımını yönetmek çok basit olmasına rağmen insanların bunu yapamaması şaşırtıcıdır. Bunun sebebi ise kredi kartının bilinçsizce kullanılmasıdır. Hayatımızı her alanda kolaylaştıran bu katların kullanımını, faydalarını ve zararlarını bildiğiniz sürece bütçenizde eksilere düşmezsiniz.

Alışverişlerde çok sık kullanılan bu ödeme yönteminin sahibine sağladığı kolaylıklar ve zararlar vardır. Zararlarını bilinçli bir kullanıcı olarak önleyebilirseniz eğer kullanımı size büyük faydalar getirir. Bunlardan en güzeli de size taksit imkânını sağlamasıdır. Günümüzde elden taksit uygulaması çok zordur. Kredi kartlarınız ile yaptığınız alışverişlerinizde taksit uygulamasını kullanmanız, elde etmek istediğiniz yüksek fiyatlı ürünlere daha rahat kavuşmanızı sağlar.

İnternet üzerinden yapabileceğiniz alışveriş seçeneğine değinmiştik. Bu durum da faydalarından biridir. Taksit seçeneklerinin yanında ödeme erteleme kampanyaları da sunulabilmektedir. Alışverişlerinizde bu seçeneği de kullanarak bütçe planınızı daha rahat oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda müşteriye özel kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Bankanızın size sunduğu farklı kampanyalar ile alışverişlerinize değer katabilirsiniz. Ek kartuygulamalarıyla da aile bütçenizi tek bir araç üzerinde toplayabilir ve takiplerini yapabilirsiniz.

En güzel özelliklerinden biri de her ay ödemeniz gereken faturalarınıza, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Böylelikle ayrı ayrı ödeme zorluğu çekmez ve takip etmeniz kolaylaşır. Zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Unutma gibi durumunuz da olmayacağı için sıkıntı çekmezsiniz. Kredi kartı ödemelerinizi de internet bankacılığı üzerinden ya da ATM’lerden kolaylıkla gerçekleştirirsiniz. Paranızın yönetimine de katkı sağlamış olursunuz.

Kullanımın doğuracağı zararlardan da biraz bahsedelim. Bu zararlar genelde ödeme zorluğu ya da gecikmeler yaşandığında ortaya çıkmaktadır. Yani kartınızı kullanıp ödemesini geç yaptığınızda ya da sadece asgari ödemesini gerçekleştirdiğinizde faiz oranı kadar bir ücretlendirmeye tabi tutulursunuz. Eğer kartınızı üç ay boyunca hiç ödemezseniz, banka tarafından kullanıma kapatılır ve icra işlemleri başlatılır.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız kredi kartı nasıl doğru kullanılır başlıklı yazımızı hazırlarken bazı kaynaklardan faydalandık ve gerçekten faydalı ve bilgilendirici bi yazı oluşturduk. Atladığımız veya kaçırdığımız başlıkları yorum alanımızı kullanarak bizlere bildirebilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir