"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı kullanıcılarının, acil nakit ihtiyaçlarını daha az en kısa sürede temin edebilecekleri en iyi çözüm yollarından birisi kredi kartından nakit avans çekme işlemidir. Saniyeler içerisinde bankacılık mobil uygulamasından, internet şubeden, çağrı merkezinden ve ATM’lerden kredi kartından nakit avans çekebilirsiniz. İçeriğimizin devamında ne kadar çekim yapabileceğinizi, geri ödeme tutarlarını ve vade sayılarını açıklayacağız.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Limiti Nedir?

Banka, müşterilerinin kredi kartından nakit avans çekme limitini belirlerken, mevcut gelirine göre işlem yapıyor. Kredi kartı kullanımında 1. yılı aşmamış müşteriler, aylık ortalama gelirinin 2 katına kadar kredi kartı limitine sahip olabilir. Sonraki yıllarda ise 4 katına kadar limite sahip olabilir. Örneğin 3.500 TL’lik bir gelire sahip olan kişi ilk yılından sonra 4 katı olan 14.000 TL’lik bir limite sahip olacaktır. En fazla bu tutarda nakit avans çekme işlemi gerçekleştirebilir. Limitlerini artırmak isteyenler ise yine ATM’ler, çağrı merkezi, internet  ve mobil bankacılık üzerinden limit artırma talebinde bulunabilirler.

Kredi Kartından Kimler Nakit Avans Çekebilir?

Nakit avans tutarını açıkladıktan sonra, hangi düzeydeki banka müşterilerinin bu hizmeti kullanabileceklerine değinelim. Kredi notu ve gelir durumu en önemli belirleyici iki etmendir. Kredi notu yüksek olan bireyler, düşük olan bireylere göre daha fazla kredibiliteye sahiptir. Kredi notunun yüksek olabilmesi ise kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılıyor olması, ödemelerde asgari tutarın üzerine çıkılması, bankacılık hizmetlerinden sürekli olarak faydalanılması ile mümkündür. Ayrıca borçlarını ödemekte geciken  ve hakkında yasal takip işlemi başlatılmış olanların nakit avans çekemeyeceklerini de belirtmek isteriz.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekilmesi Durumunda Asgari Ödeme Mümkün mü?

Dönem içi kredi kartı borcu gibi nitelendirilebilecek nakit avans ücretleri, ödenmesi geciktiğinde belirli bir faiz oranı uygulanarak artırılır. Fakat hiç ödeme yapmamaktansa nakit avans borcunun asgari tutarı kadar ödeme yapılırsa, akdi faiz uygulanarak daha düşük bir maliyetle sonradan ödenebilir. Sonuç olarak kredi kartından nakit avans durumunda asgari ödeme mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Gelir Belgesiz Maaş Bordrosuz Kredi Veren Bankalar

Kredi kartından nakit avans çekenlerin, ödemelerinde bir yıl içerisinde 3 defadan fazla asgari tutarda kalması halinde kart nakit çekmeye kapatılır. Bu nedenle asgari ödemeleri sürekli hale getirmek gerekir.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Faizi Hesaplama

Tıpkı ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve eğitim kredisi gibi bankacılık ürünlerinde olduğu gibi karttan nakit çekme işlemlerinde de belirli bir faiz uygulaması vardır. Yalnız bazı bankalar, müşterilerine dönem içerisinde geri ödemeleri durumunda faizsiz nakit avans çekme ayrıcalığı tanımaktadır. Bu ayrıcalığa sahip olmayanlar veya çekmek istedikleri nakit tutarların ödemelerini ödeme dönemi dışında, daha sonraki aylarda yapmak isteyenler için faiz uygulanır. Ayrıca faizlere ek olarak BSMV Tutarı, KKDF Tutarı ve BSMV Tutarı Ücreti alınır.

Maliyetlerin daha net anlaşılabilmesi için toplam maliyetler göz önüne alınarak bir hesaplama yapalım.

Örneğin kredi kartından 1.000 TL tutarında (30 gün süreyle) nakit avans çekme durumunda toplam maliyet ne olacak ona bakalım. (Faiz oranı %2,0 olarak değerlendirilmiştir)

 • Nakit Avans Faizi: 20 TL
 • Nakit Avans Komisyonu: 58 TL
 • KDDF Tutarı: 3 TL
 • BSMV Tutarı: 1 TL
 • Toplam Ücret: 1.082 TL

Görüldüğü üzere faiz oranı 20 TL iken, diğer ücretler toplam 62 TL oluyor. Aslında faiz ödemesinden çok diğer maliyetler yüklü görünüyor. Daha yüksek tutarlarda ve daha uzun vadelerde nakit avans çekiminde ise faiz oranları daha yüklü olur.

Örneğin kredi kartından 10.000 TL tutarında (60 gün süreyle) nakit avans çekmek istediğinizde ödenecek maliyetler:

 • Nakit Avans Faizi: 400 TL
 • Nakit Avans Komisyonu: 503 TL
 • KDDF Tutarı: 60 TL
 • BSMV Tutarı: 20 TL
 • Toplam Ücret: 10.983 TL

Kredi Kartından 5.000 TL tutarında (180 gün/6 ay vade ile) nakit avans çekme durumunda toplam maliyet:

 • Nakit Avans Faizi: 600 TL
 • Nakit Avans Komisyonu: 256 TL
 • KDDF Tutarı: 90 TL
 • BSMV Tutarı: 30 TL
 • Toplam Ücret: 5.976 TL

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir