"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde insanların cevabını bulamadığı soruların başında geliyor kredi notu nedir ve kredi notum kaç olmalıdır. İşte, bütün detayları ile kredi notu nasıl hesaplanır, kredi notu kaç olmalıdır ve kredi notu değerlendirmesi nasıl yapılıyor. Hemen yazımızı incelemeye başlayabilirsiniz.

Kredi notunuz, Kredi Kayıt Bürosuna (KKB’ye) bağlı olan Findeks tarafından çeşitli bileşenlerin oranlaması alınarak oluşuyor. Dönemsel olarak bu bileşenlerin oranlaması değişip, yeni faktörler dâhil edilse de temelde aşağıda belirtmiş olduğumuz 5 başlık kapsamında belirleniyor. Bundan dolayı, bu başlıkları kredi notunuzu değerlendirmede her zaman temel olarak alabilirsiniz.

1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığınız Kredi Notunuzu %35 Oranında Etkiler

Kredi puanınızı etkileyen en önemli unsurların başında kredi ve kredi kartları ödeme alışkanlıklarınız gelir. Toplam kredi notunuzun ortalama %35’ini ödeme alışkanlığınız oluşturur. Ödeme düzeni maddiyat ile alakalı olduğu kadar aynı zamanda bir alışkanlıktır. Bundan dolayı bankalar aylık geliriniz yüksek dahi olsa ödemelerinizin düzenli olmaması durumunda kredi talebinizi olumsuz olarak değerlendirebilir.

Kaç tane kredi ve kredi kart ödemesi geciktirdiniz?

Kredi veya kredi kartı ödemenizi geciktirmeniz, kredi notunuzu direkt olarak etkileyerek düşürür. Son ödeme tarihinden 1- 2 gün sonra bile ödeme yapılsa gecikme olarak algılanır ve kredi notunuz düşer. Bu tarz kısa süreli gecikmeler, önemsenmediğinden en fazla yapılan hatalardan birine dönüşür. Bir başka ödeme geciktirme sebebi de gelir tarihiniz ile kredi ödeme tarihlerinizin uymamasıdır. Bu tarihleri önceden planlayıp bu yönde bir ödeme planı çıkarmanız lehinize olacaktır. Kredi notunuzun olumsuz olarak etkilenmemesi için ödemelerinizi kesinlikle son ödeme tarihine kadar yapmalısınız.

Ödemelerinizin kaç gün gecikti?

Her kredi ve kredi kartı gecikmeniz kredi notunuzu olumsuz etkilemek ile birlikte ödemediğiniz her gün de ek olarak hesaba katılır. Özellikle ödenmeyen ikinci taksitiniz geldiyse yani ödemelerinizde 30 günden fazla bir gecikme olduysa kredi notunuz da çok daha fazla etkilenir.


Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.


2. Mevcut Borç Durumunuz Kredi Notunuzu %35 Oranında Etkiler

Mevcut bankalara olan borç durumunuz ödeme gücünüze göre kredi skorunuzu ortalama %35 oranında etkiler (bu oran 2016’da %25’di). Bankalara mevcut kredi borçlanmanız varsa bu durumda bankalar yeni talebinizde gelirinizin yetip yetmeyeceğine bakar. (Gelirinize ve kredi ödemelerinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi, Ne Kadar Kredi Çekebilirim? hesaplama aracımız üzerinden öğrenebilirsiniz.)

Kredi notu nasıl hesaplanır

Bankalara ne kadar borcunuz var?

Bankaya olan borcunuz arttıkça riskinizin de artacağından dolayı kredi notunuz düşer. Borcunuzu düzenli olarak ödediğiniz sürece kredi notunuz da düzenli olarak tekrar artmaya başlar.

Kullandığınız kredi kartlarının kullanılabilir limit yüzdesi nedir?

Kredi kartlarının limitleri doldukça riskiniz daha yüksek olarak değerlendirilir. Özellikle yüksek limitli kredi kartları bazı durumlarda bir kredi tutarında olabiliyor. Bu tarz yüksek kredi kartı borçlanmalarında düzenli ödeme dahi yapsanız kredi notunuz düşer. Limitleriniz açıldıkça kredi notunuz tekrar yükselecektir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Nedir, Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri Nelerdir

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Kredi Adı Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Maliyet
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu İş Bankası İhtiyaç Kredisi %2,25 438 TL 15.812 TL
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu CEPTETEB İhtiyaç Kredisi %2,90 491 TL 17.691 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu Burgan Bank İhtiyaç Kredisi %3,10 509 TL 18.308 TL

3. Yeni Kredi Almış Olmanız Kredi Notunuzu %11 Oranında Etkiler

Yeni bir kredi almış olmanız, bir anlamda yeni bir risk almış olduğunuz anlamına geldiği için kredi notunuzu ortalama %11 oranında düşürebilir. Tabii bu oran gelir durumuza ve kredi tutarına göre değişiklik gösterir. Kredinizi ödedikçe kredi notunuz tekrar yükselecektir.

4. Kredi Kullanım Yoğunluğunuz Kredi Notunuzu %10 Oranında Etkiler

Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin kredi notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre ortalama %10 daha fazladır. Bundan dolayı daha önce kredi kullanan ve düzenli olarak ödemiş kişilerin kredi notu daha yüksek olabilir.

5. Diğer Faktörler %9 Oranında Etkiler

Diğer faktörler, müşterinin durumuna ve yapılan işlemlere göre değişiklik gösterir. Bunların içinde en önemlisi sürekli kredi başvurusu yapılmasıdır. Ret cevabı alınmasından dolayı ya da kredi çıkıp çıkmayacağı konusunda bilgilenmek amacı ile yapılan kredi başvurusu kredi notunuzu düşürmez. Ancak, kredi tahsis birimleri tarafından sürekli başvuru şüpheli işlem olarak değerlendirilebilir. Bu sebeple çok fazla kredi başvurusu yapmanız talebinizi olumsuz olarak etkileyebilir.

Sonuç Olarak,

Bu bileşenlerin hesaplanmasından sonra 0-1900 arasında bir puan oluşur. 1900 en yüksek puan olmakla birlikte ,“0” bankalar ile hiç bir çalışmanızın olmadığı anlamana gelir. Kredi notunuz hesaplanırken belirtmiş olduğumuz gibi en önemli unsur, düzenli ödeme yapılmasıdır. Düzenli ödeme bir alışkanlık haline getirilmelidir. Maddi olarak bir sıkıntı içerisine girilmiş ise ödeme düzeni bozulmadan önce kredi veya kredi kartınızı ödeme gücünüze göre yapılandırmalısınız. Eğer ödeme düzeniniz bozulduktan sonra yapılandırma talebiniz olursa bankalar yüksek ihtimalle talebinizi olumsuz karşılar.

Yaklaşık olarak bankaların kredi notu değerlendirmeleri aşağıdaki şekildedir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

(Ek Bilgi) Kredi Notuna Göre Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank)  Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor
CEPTETEB  Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor
Enpara.com  Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor
ING Bank E-Kredi Değerlendirme sonucu istenebiliyor Kefil istenmiyor

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullandırımı yapıyor.

Kredi Ödeme Düzeni  %35
Mevcut Kredi Borç Durumu  %35
Yeni Alınan Kredi  %11
Kredi Kullanma Yoğunluğu  %10
Diğer Faktörler   %9
Yukarıda incelemiş olduğunuz yazımızda bütün detayları ile kredi notu nasıl hesaplanır, kredi notum kaç olmalıdır, kredi notu değerlendirmesi ve kredi kartı kullanımının kredi notuna etkileri nelerdir gibi bir çok konuyu ele aldık aklınıza takılan soruları bizlere bildirmekten çekinmeyiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir