"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Notu Neden Düşer?

Uzun zamandır veya bankalar ile yeni çalışmaya başlayanlar için kredi notu neden düşer, kredi notum kaç olmalı, kolay kredi veren bankalar veya kredi notumu nasıl yükseltirim gibi sorularınızın cevabı sayfamızda yer almaktadır. Kredi notu neden düşer 2019

Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından yıllardır bankaların alt yapısını kullandığı bu sistemde, kişi ve kurumların ekonomik durumlarını, kişilerin bankalar ve diğer resmi kuruluşlara olan ödeme performanslarını teknolojik puanlama sistemi ile her bir birey veya kuruluş için tek tek hesabını tutan alt yapılı bir puanlama sistemidir. Kredi notunun belirlenmesinde sadece ödeme performansları yer almaz. Bir kişinin veya kurumun kredi notunun belirlenmesi aşamasında, o kişi veya kuruluşun kullandığı kredi kartı limitlerinden tutunda ödemiş olduğu elektrik faturasına kadar her şeyin hesabını tek kalemde tutabilen ve  ödeme performanslarını puanlama sistemi ile bankalara ileten Findeks.com akıl almaz bir finans yönetim sistemidir. Bankalar bu yüzden kredi verme-vermeme aşamasında ilk bakacakları şey kredi notudur.

Kredi Ödeme Düzeni %35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borç Durumu %35
Yeni Alınan Kredi %11
Kredi Kullanma Yoğunluğu %10
Diğer Faktörler  %9

Kredi Notu Puan Aralıkları

En üst kredi notu 100 olarak kabul edilirse hangi durumda kredi notunun ne kadar düşeceği tablomuz yardımıyla kolayca anlaşılabilir. Ayrıca tablodaki bileşenler sonucu kredi notu KKB tarafından 0 ile 1900 puan arasında oluşturulur.

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali Kefil veya İpotekle
0 (Sıfır) Az Riskli Düşük Kredi Kullanma İhtimali Var
1-699 En Riskli Çok Düşük Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük Kredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı Kredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699 İyi Yüksek Genel Olarak Talep Edilmez
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek Genel Olarak Talep Edilmez

Bunun yanında tablomuzda belirtmiş olduğumuz “kredi kullanma ihtimali” bankaların değerlendirmesine göre bir genelleme olarak oluşturuldu. Bir genelleme olduğu için de özellikle gelire bağlı olarak çeşitli istisnalar olabilir.0 (Sıfır) bankalarla hiç çalışması olmayan ya da 5 yıldır herhangi bir banka kredi ürününü kullanmayan kişilere verilen kredi notudur. Ayrıca “kredi notu oluşturulamadı” olarak da ifade edilir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Hesaplama
Kredi notu neden düşer

Fatura borcunun kredi notuna etkisi

Kredi notu sadece kredi ve kredi kartı borçlarından etkilenmiyor. Fatura ödemeleri de kredi notunu artı ya da eksi yönte etkileyen etmenlerden. Fatura ödemeleri de resmi ödemeler arasında yer aldığından, ödemenizi yapmadığınız ya da geciktirdiğiniz durumlarda Findeks kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Düzensiz ödemelerin kredi notuna etkisi

Kredi notunun düşmesine neden olan etmenler arasında en önemlisi kredi ya da kredi kartı ödemelerindeki düzensizlik. Kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa ve düzensiz ödeme yapıyorsanız kredi notunuz düşecek demektir. Üç ay boyunca ödeme yapmayıp yasal takibe girdiğinizde ise kara listeye girmiş olursunuz. Bu durum kredi notunuzun fazlasıyla düşmesine neden olur. Bunun yanı sıra Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydınız borcunuzu ödedikten beş sene sonra silinmektedir ve bu süreçte yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşüktür.

Kredi kartı borcunu düzensiz ödemeye ek olarak her ay sadece asgari tutarını ödemek de kredi notunun düşmesine neden olan etmenlerden.

Herhangi birinin çekeceği krediye kefil olmak da kredi notunun düşmesine neden olabilir. Kefil olduğunuz kişi düzensiz ödemeler yapar ya da borcunu hiç ödemezse bu durum doğrudan sizin kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi skorum düşük ne yapmalıyım?

Yukarıdaki yer alan tüm kurallara tam olarak uyuduğunuzu düşünüyor ve size ait kredi notu hala düşük ise bu duruma itiraz edebilirsiniz! Arkadaşlar tüm bankalar KKB tarafından sağlana Findeks risk grubana göre bireylere kredi çıkarma işlemini sağlamaktadır. Bu gurupta yer alan yani sicili bozuk olup kara listede yer alan kişilere bankalar kredi imkanı sunmaz! Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar palavrasına inanmayın! Şayet gerçekten bankalara karşı bir sorun teşkil etmiyorsanız zaten size kredi çıkacaktır. Oldu ki sistem tarafından banka memuru sizin riskli grupta olduğunu söyledi ve siz de kendinizden emin iseniz bu duruma itiraz ederek 2 saat içinde durumu düzeltebilirsiniz. Banka memurlarının Findeks kredi notunuz için baktığı ekranda ” Müşteri İtirazları Değerlendirme Sistemi ” diye adlandırılan alanı doldurması ile süreç başlar ve varsa bir sorunuz en fazla 2 saat içerisinde düzeltilir bilginize…

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir