"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Notu Nedir, Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri Nelerdir

Bankaların sisteminde her vatandaşa ait kredi notu bilgileri yer almaktadır. Kredi notları belirli kriterlerden geçirilerek oluşturulur ve sistemde kayıtlı halde bekletilir. Bireylerin kredi taleplerinde, kredi kartı başvurularında bu kredi notu devreye girer ve bu yönde bir değerlendirme yöntemi uygulanır. Kredi notu düşük olan bireylerin kredi kartı başvuruları ve bireysel ya da ticari kredi çekim talepleri onaylanmaz. Düşük krediye sahip olduğunuzu düşünüyor ya da biliyor iseniz başvurularınızı ertelemeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kredi notunuzu yükselttikten sonra bir başvuru yapmanız sizin açınızdan daha avantajlı bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bireylerin bankalar ile olan para ilişkilerinde ödemelerini esas alan ve bu yönde bir değerlendirme yapan sistemdir. Kredi kartı ödemelerinin ve kredi ödemelerinin ödeme tarihini ve ödeme miktarını değerlendiren ve bireylere not veren bu sistemde puanlar 0 ile 1900 arasında değerlendirilir. Kredi notu 0’dan başlayarak 1900 tavan puanına kadar yükselebilmektedir.

Kredi notu nedir, kredi notu artırma yöntemleri

Kredi Notu Neden Düşer?

Bireyler çalıştıkları bankalar ile sürekli olarak ilişkisini iyi tutmalıdır. Bu ilişkiyi iyi tutmayan bireylerin kredi notu olumsuz olarak etkilenir. İlişkiyi iyi tutmamakta kasdedilen şey ise ödemeleri son gününe bırakma ya da son gününü de kaçırıp son ödeme tarihinden daha sonra ödeme yapmadır. İster bireysel kredilerinizde ister kredi kartı ödemelerinizde günü geçirilen ödemeler kredi notunun düşmesine sebep olur. Kredi notunu sadece günü geçirilen ödemeler etkilemez. Gününde ödense bile yeterli olan ödeme bakiyesinin altındaki ödemeler de kredi notunu olumsuz yönde etkiler. Son ödeme tarihi gelen ödemeleriniz için bankanızın belirlediği tutarda asgari ödeme yapmanız gerekir. 1 TL bile eksik yatırılan tutarlar kredi notunu düşürmeye yeterlidir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Yükseltmenin Yolları

Kredi ihtiyaçlarınızı daha kolay giderebilmek adına bankada kayıtlı olan kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekir. Kredi notunuzu yükseltmenin çeşitli yöntemleri vardır. Bankalar ile olan ilişkilerde önceki yaşantılarımız ve tecrübelerimiz göstermiştir ki birkaç basit yöntemle bile banka kredi notunu yükseltmenin yöntemleri vardır.

Herhangi bir kredi kartına ihtiyacınız olmadığını varsayalım. Fakat kredi kartınızı kapattırmadınız ve cüzdanınızda duruyor. Limitin tamamını kullanıp ödeme günü daha gelmeden borcunuzu hemen kapatabilirsiniz. Kartın aktif olarak harcama yapması ve son ödeme tarihi daha gelmeden kartın borcunun kapatılması bankalar için önemlidir. Kredi notunuzu yükseltebileceğiniz ilk basit yöntem budur. Kendinize ait cep telefonu, ailenizin cep telefonu faturaları, elektrik ve su faturaları gibi çeşitli ödemeleri her ay gidip nakit olarak yatırıyorsunuz. Bunları kredi kartına otomatik ödeme talimatı vererek gerçekleştirip, elinizdeki nakit parayı da kartınızın borcunu ödemeye ayırın.

Kredi notu yükseltmek için otomatik fatura ödeme talimatı verin

Otomatik ödeme talimatı verildiğinde ve kartın borcu otomatik ödemeden hemen sonra kapatıldığında kredi notu yükselecektir. Kredi kartları için yapılan bu basit yöntemler kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Kredi kartlarının kredi notu üzerinde elbette önemsenecek kadar büyük bir etkisi vardır. Fakat en büyük etki kullanılan ihtiyaç kredilerine aittir. Bireysel ihtiyaç kredisi kullanıyorsanız taksitlerini ödemeyi asla aksatmamalısınız. 12 aylık bir bireysel kredi çekimi gerçekleştirdiyseniz ve 11 ay düzenli ödeme yaptıysanız son ay ödemenizi geciktirseniz bile bu kredi işleminiz bankada olumsuz olarak not edilecektir. Bu yüzden 1 taksidi bile geciktirmeden ödemelisiniz. Ancak bu sayede kredi notu yüksek olabilir.

0 – 1900 arasında bir kredi notu değerlendirilmesi yapıldığından bahsetmiştik. Sıradan bir vatandaşın ortalama 700 puana sahip olması bankadan talep edeceği kredi kartlarında ve bireysel kredi ihtiyaçlarında yeterli olumlu puan olarak kabul edilir. Yüklü miktarda çekilecek olan kredilerde ise 1000 puanın üzerinde bir nota sahip olunması şarttır. Ticari, yatırım amaçları ile kullanacağınız krediye ihtiyacınız varsa puanınızı sorgulayın ve 1000 üzerinde olduğunda bankaya başvurunuzu gerçekleştirin.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir