"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Hayatımızda büyük bir yer edinen bankalarla ilişkilerimiz her zaman rayında gitmeyebiliyor. Çeşitli sebeplerden dolayı bankaya olan kredi kartı ve kredi gibi borçların gecikmesi ya da uzun süre ödenememesi gibi durumlarda kredi notumuz giderek düşmektedir. Bu da bankadan talep edeceğimiz kredi başvurusunun olumsuz yanıtlanmasına neden olacaktır. Peki, herhangi bir sebepten ötürü düşen kredi notu yükseltilebilir mi? Yeniden yükseltilerek kredi başvurusu yapılabilir mi? Kredi notum nasıl yükselir? Gibi sorular kredi notu düşük olan kişilerin akıllarında dolaşmaktadır. Bu yazımızda kredi notu yükseltmek için neler yapılmalı adım adım ondan bahsedeceğiz. Öncelikle kredi notunu yükseltmek için 5 farklı aşamadan geçmemiz gerekiyor. Sıralamamız şu şekilde;

Kredi Notu Neden Düşer?

Net olarak açıklanmadığı gibi, hangi şartlar altında yükseldiği de net olarak açıklanmamaktadır. Sistemin suistimal edilerek bankaların zor durumda bırakılmaması amacıyla gizli tutulan diğer şartlar haricinde, yukarıdaki konuları yerine getirmeniz halinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Tüm Borçları Kapatma

Tüm bankalardaki kredi kartı ve kredi borçlarını tamamen kapatın. Borcunuzu kapattıktan sonra kredi kartınızı bir süre kullanmayın, hatta kapattırın. Bu esnada adınıza kesilen her türlü fatura (cep telefonu, doğalgaz, su, elektrik vs.)’yı ödeyerek tüm borçlarınızı kapatın.

Hesabı Hareketlendirme

Bankadaki mevduat hesabınıza elinizdeki tüm paraları yatırın. Hatta yakınlarınızdan borç alarak hesabınıza yatırın ve birkaç gün sonra onların hesabına havale – eft yapın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak hesabınızı hareketlendirin. Ardından paranızı 1 aylık vadeli hesaba yatırın.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Nedir, Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri Nelerdir

Yeniden Kredi Kartı Kullanma

Yukarıda bahsedilen adımları yaptıktan sonra yaklaşık 2-3 ay içerisinde bankadan yeniden kredi kartı isteyin. Limitinin düşük olması bile yeterli olacaktır. Bu kartı kullanarak düzenli ödeme yapın. Hatta erken ödeme dahi yapabilirsiniz. Bir süre sonra dilerseniz iptal ettirebilirsiniz.

Hesaba Yeniden Para Yatırma

Bu aşamada elinizdeki tüm parayı vadeli hesaba yatırın. En az 2-3 aylık bir vade olması yeterlidir. Bu paranın miktarı kredi notunu yükseltmekte önemlidir. Bu nedenle mümkün oldukça yüksek meblağlar yatırmaya çalışın.

Düşük Miktarda Kredi Çekme

Kredi notunuzu iyiden iyiye yükseltmek için son olarak bankadan düşük miktarda bir kredi talebinde bulunun. 2000 – 3000 TL arasında bir kredi yeterli olacaktır. Bu krediyi de ilk taksitinde veya 2. Taksitinde tamamen geri kapatın.

Mal Varlığı: Bankalar kimi durumlarda mal varlığınıza ait belgeler isteyebilir. Bu belgeler bankalar tarafından sisteme aktarılmadığı sürece kredi notunuz üzerinde direk bir etkiye sahip olmasa da, sisteme aktarılması durumunda kredilendirilebilme şansınızı artırmaktadır. Üzerinizde bulunan tapular ve diğer mal varlıkları kredi notunuzu yükseltir.

Kredi notum nasıl yükselir
 gibi telaşından artık kurtulabilirsiniz. Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra kredi notunuz kesinlikle yükselecektir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir