"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mahkûm Kredisi Veren Bankalar

Mahkûm Kredisi Veren Bankalar

Mahkûmlara kredi veren bankaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Normal şartlarda vatandaşlara kredi imkânı sunan bankaların, kredi başvurularında gözettiği bazı kriterler yer almaktadır. Bankaların internet sitelerinde de duyurulan bu kriterlerin içinde, herhangi bir suçta dolayı hüküm giymemiş olmak yer alabilmektedir. Müşterilerinde bu şartı arayan bankalar, eski mahkûmlara kredi desteği verememektedir.

Bir bankaya kredi talebiyle başvuruda bulunduğunuz zaman banka tarafından şahsınıza bir kredi notu atanır. Bu kredi notu, tamamen kişisel güvenilirliğinize göre atanan ve kredi almanızda çok büyük etkisi olan bir olgudur. Kredi notunuzu yüksek tutmanın ve bu vesileyle kredi sahibi olmanın yolu da bankayı güvenilirliğinize ikna etmektir. Mahkûmlara kredi vermeyen bankaların en büyük endişeleri de bu güven meselesidir. Ancak geçmiş mahkûmlara maddi destek için şans veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankaların neler olduğunu ve bahsi geçen kredi imkânlarından yararlanmak için ne yapılması gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Mahkûmlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

  • Garanti Bankası
  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • ING Bank
  • QNB Finans Bank
  • Akbank
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Odea Bank
  • Fibabank

Mahkûmlara kredi desteği sağlayan tek kurum bankalar değildir. KOSGEB bünyesinde mahkûmlara maddi destek sağlayan pek çok hizmet yer almaktadır. Devlet eliyle sağlanan bu maddi desteklerden yararlanmak için öncelikle KOSGEB’ in ilgili programları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Mahkûm Kredisi Destekleri

KOSGEB, mahkûmlara pek çok şekilde maddi destek sağlamaktadır. Hayatının bir döneminde hüküm giymiş vatandaşların çalışma hayatında kendine bir yer bulabilmesi için destek olmaya çalışan KOSGEB’ in bu alanda pek çok destek uygulaması bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Destekli Traktör Kredisi 2018 Teşvikleri

Bunlardan ilki, KOSGEB girişimcilik desteğidir. KOSGEB bünyesinde verilen girişimcilik kurslarına katılıp, girişimcilik sertifikası alan her vatandaşa devlet tarafından kredi desteği sağlanır. Girişimcilik desteği adı altında KOSGEB’ den alabileceğiniz kredi miktarı 50 000 Türk Lirası geri ödemesiz, 100 000 Türk Lirası faizsiz geri ödemeli olmak üzere toplamda 150 000 Türk Lirası’ dır.

32 saatlik bir eğitim ile sahip olabileceğiniz bu kredi desteği için yapmanız gereken tek şey KOSGEB’e başvurmaktır.

İşkur Mahkûmlar İçin İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

İşkur da, KOSGEB gibi hayatının bir döneminde hüküm giymiş vatandaşlara maddi destek sağlayan kurumlardan biridir. İşkur bu amaca hizmet etmek için eski hükümlüyü iş yeri açma konusunda destekler. İş yeri açarak çalışma özgürlüğü sağlamak isteyen mahkûmların yapması gereken tek şey ilgili kredi destekleri için İŞKUR’ a başvurmaktır.

Eski hükümlüye iş yeri açma kredisi başvuru formu için tıklayınız. Forumu dikkatli bir şekilde doldurarak sizlerde yeni bir iş sahibi olabilirsiniz.

İŞKUR’ un iş yeri açmak için mahkûmlara verdiği kredi desteği miktarı 36 000 Türk Lirası değerindedir. Verilen bu 36 000 Türk Lirası değerindeki iş yeri açma desteği için herhangi bir geri ödeme talep edilmemektedir. Bu özelliği ile İŞKUR’ un iş yeri açma desteği, mahkûmlar için son derece avantajlıdır. Kurumlar tarafından sağlanan bu geri ödemesiz kredi desteklerine hibe adı verilmektedir.

İŞKUR bünyesinde, hibe dışında faizsiz geri ödemeli kredi desteği de alabilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken tek şey İŞKUR’a aynı taleple başvurmaktır. Başvurunuz sonucunda İŞKUR durumunuzu değerlendirir ve gerekli gördüğü takdirde kredi desteği vermeye karar verir.

Eski hükümlüleri ekonomiye destek olmak için teşvik etmek amacıyla verilen bu kredilere sahip olmak son derece kolaydır. Siz de bahsi geçen kredilere sahip olmak için dilediğiniz kurum veya kuruluşa başvurabilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir