"Enter"a basıp içeriğe geçin

Parayı Vadeli Mevduat Hesabına Yatırmak Mantıklı Mı

Vadeli mevduat hesapları her ne kadar ülkemizin geleneksel para saklama yöntemlerinden birisi olsalar da konsepte yabancı olanlar da var. Sizler için parayı vadeli mevduat hesabına yatırmak konusunu biraz değerlendirmeye ve bu konuda önerilerde bulunmaya karar verdik. Ancak tabii ki ilk olarak vadeli mevduat hesabının ne demek olduğuna dair bilgilendirmelerimizi yapmamız gerek.

Vadeli mevduat hesaplarında, elinizdeki parayı bankadaki vadeli hesabınıza yatırıyorsunuz ve vadenin bitiminde ana paranızla birlikte bir de faiz geliri elde ediyorsunuz. Dolayısıyla paranızı bankanın kullanımına sunduğunuz için size verilen bir kira bedeli gibi düşünebilirsiniz. Elde edilen bu faiz gelirinin ise %15’i stopaj yani gelir vergisi olarak kesiliyor.

Bazıları bu faizin nasıl elde edildiğini merak ediyor olabilir. Bankalara verdiğiniz ana paranız, bankalar tarafından başkalarına kredi vermek için kullanılıyor. Bu kredilerin geri ödemelerini alan bankalar ise bu geri ödemelerden bir kısmını size faiz olarak teslim ediyor, küçük bir miktarını da kendisine hizmet bedeli olarak alıyor. Dolayısıyla vadeli mevduata para yatırmak hem size faiz geliri olarak dönüyor hem de başkalarının toplu para ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oluyor.

Mevduat Hesabı 100 bin tl ne kazandırır?

Bunun yanında, paranıza kısa bir dönem içerisinde ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız, vadelerinizi kısa tutmakta da fayda var. Zira paranızın vadesi dolmadan bankadan çekecek olursanız maalesef hiçbir faiz getirisi işlenmeyecektir ve ana paranız olduğu gibi kalacaktır. Ayrıca devlet bir kişi için her bankada 100.000 lira güvence vermektedir. Dolayısıyla paranızı 100.000’lik parçalar halinde farklı bankalara yatırmanız, ekonomik kriz hallerinde kendinizi korumanızı sağlayacaktır.

2018 yılında yatırımınızı bankalarda yapmak ve faiz kazancı ile kar etmek istiyorsanız, 100 bin tl için mevduat hesabı faiz oranlarının en fazla %14,25 olduğunu görüyoruz. Bazı bankalar kampanyalar yaparak müşterilerine daha fazla faizler verebilmektedir. Denizbank’ın %14,25 faiz oranlı mevduat hesabına 100 bin lira yatırırsak 1 ayda geri dönüşü 1425 TL olacaktır. Yani 100 bin tl’den aylık 1425 yıllık ise 14.250 TL kazanıyoruz. Tabi bu rakamdan Bsmv ve diğer vergileri de çıktıktan sonra kalan parayı alabiliyorsunuz. Yani toparlayacak olursak 100 bin liradan yıllık olarak 14 bin lira civarında bankalardan faiz kazancı elde edebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki konudan diğer bankaların faizlerini inceleyebilir ve hesaplamalara göz atabilirsiniz.

Peki vadeli mevduat hesabının vadesini nasıl seçmeli? Vadeli mevduat hesaplarında, vade uzadıkça faiz artar. Dolayısıyla paranızı yıllık faize yatıracak olursanız, aylık faizden daha yüksek bir getiri elde etmeniz mümkün olmaktadır. Fakat ekonomide oluşacak herhangi bir değişiklikten dolayı genel faizlerin artması halinde aylık faizlerin daha mantıklı hale geleceğini de unutmamak gerek. Dolayısıyla ekonominin stabil ve düzgün gittiği dönemlerde yıllık faizle gelirinizi arttırabilir, ekonomik dengesizliklerin olduğu zamanlarda ise aylık faiz seçerek faiz dalgalanmalarından en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Elbette tüm paranızı da vadeli mevduata yatırmaktan kaçının. Dörtte birini vadeli mevduata, birazını hisselere, birazını döviz ve altına, birazını da yatırım fonlarına yatırabilir, böylece riskleri bölüştürebilir ve gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir