"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nedir?

Sahte para devletlerin kullanımına sundukları paralar yerine şahısların kendi imkanları ile devletin üretmiş olduğu paraları taklit ederek piyasaya sürüp kazanç sağlıyorlar. Bu işi yapan kişiler haksız kazanç sağlıyorlar. Bu yöntemle bir çok insanı da dolandırıp mağdur ediyorlar. Çünkü bir esnafa 200 TL vererek alışveriş yaptıktan sonra para üstünü gerçek olan nakit para ile almaları durumun da esnaf otomatik olarak zarar etmiş oluyor. Bu sebeple bunların önüne geçilmesi için bir çok yöntemler bulunmaktadır. Ne yazık ki bu para basım işlemi çok yaygınlaşmaya başlamıştır. Yakalandıkları zaman ağır cezalar almalarına rağmen bu işi meslek haline getirmiş insanlar çok fazla.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Paranın sahte olup olmadığını anlamanın bir çok yöntem bulunmaktadır. Çünkü böylesi bir önemli konu da insanlar da kendilerince yöntemler geliştirmişlerdir. Hatta sahte parayı anlamak adına makineler, kalemeler vb. ürünlerde geliştirilmiştir.

  1. Kağıt kalitesi, sahte parayı anlamanın en kolay yoludur. Çünkü genel de aynı kalite de kağıt sağlayamazlar. Paranın sertliği, pürüzlülüğü ve üzerinde bulunan yazıların kalitesinden anlayabilirsiniz.
  2. Atatürk görseli, şüphelendiğiniz parayı ışığa tutarak Atatürk resminin olup olmadığına bakarak kontrol edebilirsiniz.
  3. Emniyet şeridi, paraların üzerinde bulunan parlak şeritler sahte paralar da bulunmayabilir. Bunun kontrolünü de sağlamanız da fayda vardır.
  4. Holografik şerit, tüm banknot paraların da bulunurlar. Parayı farklı açılar da tuttuğunuz da parlayarak TL ve banknot miktarının belirmesi ve açılara bağlı olarak parlaklığı değişmelidir.
  5. Kabartma Baskısı, banknotun ön tarafında bulunan Atatürk portresi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazısı, banknot miktarını gösteren yazılar kabarık bir şekilde yazılmıştır. Bunları da dokunarak test edebilirsiniz.
  6. Renk Değiştiren Şerit, bu şerit paranın açısını değiştirdikçe bu banknotun tam ortasında bulunan şeridin renk değiştirdiğini göreceksiniz ve bu şekilde yine paranın gerçekliğini test edebilirsiniz.
  7. Bütünleşik Görüntü, Parayı ışığa tuttuğunuz da şekiller birleşerek banknotun değerini gösteren yazı çıkacaktır.
  8. Mikro Yazı, paraların ön ve arka tarafının bazı noktaların da ufak yazılar halinde paranın değeri yazılmıştır. Bu da önemli bir detaydır.
  9. Ultraviyole ile kontrol. En sık kullanılan yöntemdir. Özellikle kuyumcular ve bankalar bu ışık ile kontrol mekanizmasını kullanmaktadırlar.
İlginizi Çekebilir:  Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak Bütün Detaylarıyla

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir