"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sanal Kart Nedir, Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Bir çok bankanın mobil internet aracılığı ile gerçekleştirdiği bu hizmet ile tamamen güvenli bir şekilde internet üzerinden alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Bütün detayları ile birlikte sanal kart nedir, nasıl kullanılır hemen inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere sanal kart nedir sorusunun cevabını detaylı bir şekilde vereceğiz. İnternetten yapılan alışverişlerin riskini azaltmak için piyasaya sürülen bir ürün olan sanal kart, günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta. Sanal kart, isminden de anlaşılabileceği gibi sanal bir üründür, fiziksel bir formu yoktur. Bazı bankalar tarafından kullanıcıların isteği üzerine kartondan yapılmış olan gerçek kart benzerinde bir sanal kart gönderilmektedir.

Sanat Kart Nasıl Alınır?

Sanal kart alabilmek için hali hazırda müşterisi olunan banka ile telefon veya internet bankacılığı aracılığı ile iletişime geçilmesi gerekmekte. Bankayla irtibata geçildikten sonra ilk olarak sıfır limitli bir sanal kart oluşturulur. Daha sonra ise bu limit, kullanmak istenilen miktara kadar getiriliyor. Mesela internetten 1500 TL tutarında bir alışveriş yapılacaksa sanal kart limiti 1500 TL’ye çıkartılır ya da Mail Order yöntemi ile veya online kredi kartı alışveriş yapma yöntemi ile sipariş oluşturuluyor.

Market Alışverişlerinde Sanal Kart Geçerli mi?

Marketten yaptığınız ya da somut olarak harcama yaptığınız herhangi bir yerde sanal kartınızın geçerli olması mümkün değil. İsterseniz sanal kartınızın limiti 10 bin TL olsun. Bunu sadece internet üzerinden yapabileceğiniz alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Kendi ana kredi kartınızın yanında çıkan bu sanal kartta kendi limitinizi kendiniz belirlediğiniz için daha güvenilir harcama yapabilirsiniz.

Sanal Kart Nedir, Sanal Kart Nasıl Kullanılır, Sanal Kart Taksit Yapar Mı?

Güveniniz Yoksa Sanat Kart Kullanın

Bu sanal kartın limitini tüketici belirler. Yüksek limitli olan bir kredi kartınız olduğu düşünülürse, İnternetten alışveriş yapmak artık geçmişe nazaran çok daha güvenli olsa da emin olunamayan bir siteden alışveriş yapmak isteniyor olabilir ya da sitenin güvenliğinden emin olunsa da yüksek limitli kredi kartı internette herhangi bir biçimde kullanmak istenmiyor da olabilir. Bu durumda sanal kart, bu şekilde olan kişiler için oldukça idealdir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Nakit Avans ve Taksitli Nakit Avans Faizleri

Sadece İnternet Ödemelerinde Kullanılıyor

Sanal kartı kredi kartından ayıran özellikler vardır bunların en önemli özelliği, fiziksel bir kart olmadığı için internet haricinde kullanılamamaktadır. Yani bir sanal kart varsa ve limiti elverişli ise bile bu kart bir alışveriş merkezinde, mağazada markette ya da restoran, lokanta, kafelerde kullanılamamaktadır. Bu sanal kart tamamen online alışverişlerde kullanıma yöneliktir. Sanal kart nasıl alınır sorusu da oldukça merak edilmektedir.

Sanal Kartın Avantajları Neler?

Sanal kartın ilk avantajı limitinizi kendiniz belirliyor oluşunuz. Bankanıza başvuru yaptığınız zaman sıfır limitle başlayan kredi kartınızı daha sonra istediğiniz miktara çıkarabilirsiniz. Örneğin internet üzerinden 500 TL’lik bir alışveriş yapmak istiyorsunuz, bunun için kartınıza sadece 500 TL yüklemeniz yeterli. Çok da emin olamadığınız bir siteden alışveriş yapıyorsanız az limit yüklediğiniz için paranızı fazladan çekemez.

Sanal kartınızın hesap kesim ücreti ana kartınızın hesap kesim ücretiyle aynıdır. Güvenilir olmasının yanında limitinizi siz belirlediğiniz için ne kadar harcama yaptığınız konusuna daha fazla hakim olmuş olursunuz.

Sanal Kart Üzerinden Taksit Yapılır Mı?

Sanal kartınız üzerinden taksit yapma imkanınız var. Birçok site alışveriş zamanında taksit seçeneği sunuyor. Bu taksit seçeneğinden sadece ana kredi kartınızdan değil sanal kredi kartınızdan da yararlanabilirsiniz. Taksit seçeneğinin olmasının yanı sıra sanal kredi kartınıza yıllık ücret ödeme yapmanıza gerek yok. Özel indirimlerden, puan ve bonus kampanyalarından da sanal kredi kartınız sayesinde yararlanabilirsiniz.

Ödeme Sonrası Limit Düşüyor

Alışveriş bitip tamamlandıktan sonra asıl olan kredi kartından limit düşecektir. Fakat alışveriş sırasında asıl olan kredi kartını numarası, son kullanma tarihi veya güvenlik numarası gibi bilgiler herhangi bir şekilde internette paylaşılmaz. Sanal kartın bilgileri yalnızca alışveriş sitesi ile paylaşılır, limit ise asıl olan kredi kartından düşmektedir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir