"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tavuk Çiftliği Açma Kredisi

Bakanlık her yıl tavuk çiftliği açmak için geri ödemesiz hibe krediler versede yine her yıl bu düzenlemeler değişebiliyor. Aşağıda tavuk çiftliği açma kredisi ile ilgili ve tavuk çiftliği devlet destekleri ile ilgili bütün detayları paylaştık.

Serbest sistem gezen salma tavukçuluk, yumurta tavukçuluğu veya et pilici beslemek amacıyla tavuk çiftliği kurmak isteyenlere özel bankalar, Tarım Kredi Kooperatifi ve Tarım ve Orman Bakanlığı İl İlçe Müdürlükleri belirli programlar dahilinde tavuk çiftliği kredisi vermektedirler. Bakanlık geçtiğimiz yıl yine tavuk yetiştiriciliğine ve tavuk çiftliği kurulumuna 30 bin TL geri ödemesiz hibe kredi vermiştir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Tavuk çiftliği kurmak için sermayesi olmayanlar ya Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğünce verilen devlet desteğine, yada banka şubelerinden alacakları Tavuk Çiftliği kredilerine başvurabilirler. Bunun haricinde TKDK’ da birçok hayvancılık sektörüne kredi ve destek vermektedir.

Özel bankalardan hayvan kredisi almak isterseniz, eğer talebiniz 5.000 – 10.000 TL. gibi düşük miktarlarda ise, maaş bordronuz ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, yüksek miktarda kredi istiyor iseniz bu kez banka ihtiyaç kredileri prosedürünü uygulayacak ve sizden kefil veya ipotek talep edecektir.

Adınıza kayıtlı bir taşınmazınız veya taşınır ipotek yönetmeliğine uyumlu bir taşınırınız varsa, bu malınızı ipotek ettirerek, malın eksper değerinin %50′ si oranında tavuk çiftliği kredisi alabilirsiniz.

Tavuk çiftliği hibe kredisi Kosgeb İMALAT – Kümes hayvan olarak desteklenmektedir KOSGEB aşağıda ki nace kodları ile bu sektörlere destek vermektedir.

2019 Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği var mı

T.C Ziraat Bankasında ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak destekleme yapılmaktadır.

Şartları Nelerdir?

Arkadaşlar; nerede okursanız okuyun, kim ne söylerse söylesin, tavuk çiftliği için en iyi desteği ZİRAAT BANKASI veriyor. Ziraat Bankası ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak verilen kredi şartları aşağıda anlatılmıştır.

Ziraat Bankası Kanatlı Kredisi alabilmek için aşağıda ki miktarlarda hayvan beslemek gerekmektedir;

 1. Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 7.500 adet, (2.500 arttırıldı)
 2. Bıldırcın kaz ve ördek yetiştiriciliğinde 2.500 adet,
 3. Etlik piliç yetiştiriciliği 10.000 adet,
 4. Devekuşu yetiştiriciliğinde 50 adet ve üzeri kapasitelerde hayvan beslemesi veya sayıyı bu seviyenin üzerine çıkarması şarttır.

Ziraat Bankası tavukçuluk kredisini Resmi Gazete’den okuyabilirsiniz.

İster 100 tavuk alın, ister 50 ördek, aklınızdaki plan ve proje ne ise krediyi çekmeden önce Ziraat ile mutlaka görüşün. Ayrıca Tarım ve Orman Müdürlüklerini de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Ziraat bankasına tavuk çiftliği kredisi başvurusunda istenen belgeler ve şartları yerine getirenler düşük faiz oranları ve uygun vadeli krediler ile tüm giderlerini karşılayabilirler.

Genç çiftçilere tavuk hibesi veriliyor bunu göz ardı etmeyin.

Genç Çiftçilere Tavukçuluk Hibesi

Geçtiğimiz yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü köye kesin dönüş yapan 18 ile 41 yaş arasında ki gençlere 30 bin lira genç çiftçi hibesi vermiştir. Geçen yıl verilen genç çiftçi hibesinde kanatlı yetiştiriciliği sektörü de bulunmakta idi. 2019 yılı için genç çiftçi tavuk çiftliği hibe başvuruları başlamış ve 31 Mayıs 2019 tarihinde sona erecektir. Bu tarihlerde, https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresinden yeni kayıt yaparak, hayalinizde ki tavuk çiftliğini kurmak için destek başvurusu yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  5 Yıl Geri Ödemesiz Sıfır Faizli 750 Bin TL Hayvancılık Kredisi Müjdesi

Geçtiğimiz yıl 30 bin lira tavuk çiftliği hibesi almanız durumunda 3 yıl boyunca işletmenizi aktif olarak çalıştırmaya devam ettirmeniz şartı aranmaktadır. Bu para çok büyük bir çiftlik kurulumu için yetersiz olsa da, başlangıç sermayesi olma adına, birçok çiftçinin işini görebilecek miktarda bir paradır.

Kanatlı Yetiştiriciliğine Devlet %75 Hibe Veriyor!

Tavukçuluk için olmasa da, geçtiğimiz yıl hindi, ördek ve kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere %75 oranında geri ödemesiz hibe veriliyor. Yani kaz, hindi ve ördek çiftliği kuran girişimci 25 bin lira yatırım yaparsa, Devlet tarafından da, 75.000 TL. hibe veriliyor.

 • Kaz yetiştiriciliği için 500,
 • Hindi ve ördek yetiştiriciliği için en az 1.000 hayvan kapasiteli bir tesis kurmak gerekiyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan kanatlı yetiştiriciliği hibesini görüntüleyin! Devlet destek ve teşviklerine başvurun, kendi işinizi kurun.

Tavukçuluk kredisi veren bankalar;

 1. Ziraat Bankası, (7 sene vadeli hayvan kredisi vermektedir.
 2. Şekerbank,
 3. TEB,
 4. Qnb Finansbank
 5. Denizbank
 6. Halk Bankası

Kosgeb destek veriyor mu? Kosgeb hayvancılık sektörüne ve canlı hayvan alımlarına hibe veya faizsiz kredi desteği sağlamaz. Sadece hayvansal ürünleri paketlenmesi, satışa hazır hale getirilmesi ve ticareti için destek alınabilmektedir.

Geçen yıl genç çiftçi projesinde kanatlı yetiştiriciliğine hibe ve teşvikler verilmeye devam edilmiştir.

Kapalı sistem yumurta yetiştiriciliği,

Gezen serbest sistem tavukçuluk,

Besi tavuğu çiftçiliği kurulumu

Civciv yetiştiriciliği tesisleri

alanlarında devletten 30 bin liraya kadar hibe almanız mümkündür. Başvuru tarihlerini takip edin, sistem üzerinden ön başvurunuzu gerçekleştirin. Daha sonra hibe sözleşmesi aşamasında gereklilikleri yerine getirin. Kendinize ait bir arsanız ve tavuk bakabilecek bölgeniz var ise, daha da şanslısınız. Çünkü proje değerlendirme de tavuk çiftliği hibesi isteyenler için yerinin olup olmaması artı puan olarak değerlendiriliyor.

Yukarıdaki yazımızda Tavuk çiftliği hakkında detaylı bilgileri ve devlet desteklerini bulabilirsiniz.Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir